بررسی نحوه توزیع دارو با دستگاه تصویربرداری سه بعدی FTM

نمایش نحوه توزیع دارو با دستگاه تصویر برداری سه بعدی یا FMT
0 6

دستگاه تصویربرداری سه بعدی FMT

برای ورود داروهای جدید به بازار، تست‌هایی جهت بررسی عملکرد آنها در بدن حیوان انجام می‌شود. این بررسی‌ها با دستگاه تصویربرداری سه بعدی یا FMT انجام می‌شود.

دستگاه تصویربرداری سه بعدی، توزیع دارو در بدن حیوان را قابل مشاهده می‌کند. امکان استفاده از این دستگاه برای محققان و پژوهشگران کشور، توسط آزمایشگاه پیش‌بینی بالینی دانشگاه تهران و با حمایت معاونت علمی فراهم شده است.

مشاهده نحوه توزیع دارو در بدن مدل حیوانی و تشخیص اولیه سرطان از جمله موارد کاربرد دستگاه FMT می‌باشد. طراحی این دستگاه امکان بررسی حیوانات کوچک آزمایشگاهی مانند موش را فراهم می‌کند.

پژوهشگران ایرانی در زمینه‌های مختلفی همچون علوم پایه، بیوشیمی و ایمونولوژی می‌توانند از امکان تصویربرداری سه بعدی در آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه تهران بهره مند گردند.

مشخصات دستگاه تصویربرداری 3 بعدی یا FMT

  • سه لیزر دیودی 473 نانومتر، 532 نانومتر و 769 نانومتر
  • توان خروجی 20 میلی متر
  • فیلترهای دایکرویک

نحوه کار دستگاه تصویربرداری سه بعدی

لیزرها به گونه‌ای قرار داده شده اند تا پرتو مادون قرمز عمود بر امتداد پرتو های لیزر 473 و 532 نانومتر تابش کند. با عبور پرتوهای لیزر از فیلتر دایکرویک، امتداد پرتوهای تابشی آبی، سبز و مادون قرمز بر منطبق خواهند شد.

پرتو لیزر ایجاد شده به وسیله آینه های 45 درجه بازتاب می‌شوند و توسط اسکنر مکانیکی تحت تابش قرار می‌گیرند. دستگاه تصویر بردار سه بعدی با استفاده از لیزر و لایه لایه از اندام حیوان تصویر می‌گیرد. این تصاویر با نشاندار کردن حیوان با استفاده از ماده فلوئورسنت گرفته می‌شود.

آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه تهران

تجهیزات High Tech آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه تهران، همگی توسط شرکت‌های دانش بنیان ایرانی طراحی و تولید شده است. دستگاه تصویربرداری سه بعدی نیز از تجهیزات تحقیقاتی این مرکز می باشد.

از اهمیت‌های راه اندازی این مرکز آن است که همه روش‌های بالینی که برای درمان انسان به کار برده می‌شوند، باید قبل از استفاده عمومی مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند. بنابراین وجود چنین مراکزی برای انجام صحیح این بررسی‌ها لازم و ضروری است.

فیزیولوژی بدن حیوانات آزمایشگاهی همچون موش، شباهت فراوانی با بدن انسان دارد. از این رو آزمایش‌های مذکور جهت بررسی روش‌های درمانی با رعایت اصول کامل اخلاقی بر روی این حیوانات صورت گرفته و در این مرکز بررسی خواهد شد.

منبع:

yon.ir/n6Ip8

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.