ساخت دستگاه تکثیر ژن با قیمت یک دهم نمونه خارجی

دستگاه تکثیر ژن
0 0

دستگاه های اخیر تکثیر ژن

امیر شاملو، استادیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف گفت: دستگاه تکثیر ژن (PCR) مبتنی بر قطره پایه در تمامی آزمایشگاه‌های زیستی، پاتولوژی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها است. معمولا به صورت روزانه کاربرد دارد و تاکنون از نمونه‌های خارجی این دستگاه استفاده شده‌است.

وی افزود: اخیرا چند نمونه داخلی با روش‌های سنتی و تجاری ساخته شده‌است. به دلیل بالا بودن قیمت، تهیه آن برای آزمایشگاه‌ها دشوار است. بنابراین ما با هدف حفظ دقت و کاهش قیمت، اقدام به ساخت دستگاه تکثیر ژن در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف کردیم.

این پروژه در قالب چند پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری اجرا شده‌است. در حال حاضر تلاش می‌کنیم با همکاری دانشگاه، دستگاه مذکور را تجاری سازی کرده و به بازار عرضه کنیم.

ویژگی های دستگاه ساخته شده

شاملو گفت: دستگاه ساخته شده از طریق کابل به رایانه متصل می‌شود و قابلیت کنترل دماهای مختلف را دارد.
در داخل دستگاه، یک سیستم میکروفلوئیدی تعبیه شده‌است که توانایی تزریق ژن‌ها به صورت پیوسته را داراست. همچنین می‌توانیم از خروجی دستگاه، ژن‌های تکثیر شده را تحویل گیریم.

دستگاه ساخته شده، دارای سیستمی متمایز از روش‌های سنتی و تجاری موجود در بازار است و با هزینه‌های بسیار کمتر قادر به انجام عملیات تکثیر ژن است.

این دستگاه تکثیر ژن، دقت را با استفاده از نانوذرات‌ها در همان حد نمونه‌های تجاری حفظ و سرعت را نیز افزایش داده‌است که این افزایش سرعت، 30 تا 40 درصد نمونه‌های خارجی است. اما از لحاظ هزینه، قیمت یک دهم نمونه‌های مشابه تجاری است. بنابراین از این حیث برای آزمایشگاه‌ها بسیار کاربردی خواهدبود.

مزیت های دستگاه تکثیر ژن جدید

مسعود مددالهی، دانش آموخته دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف گفت: روش تکثیر فوق نسبت به دیگر روش‌ها مزایایی دارد. مهمترین آنها پیوسته بودن این روش و جلوگیری از آلودگی است.

در ساخت این دستگاه از یک روش جدید به منظور تولید دستگاه‌های میکروفلویدیک استفاده شده که قابلیت تعمیم در تمامی دستگاه‌های دیگر ساخته شده توسط پژوهشگران در حوزه میکرو و نانو را داراست.

مزیت این روش، تولید دستگاه‌های میکروفلویدیک با قابلیت تحمل فشارهای بسیار بالا است.
در این دستگاه برای اولین بار، اثر نوع خاصی از نانوذرات مورد بررسی قرار گرفت و نتایج آن با نتایج به دست‌آمده با دستگاه‌های تجاری مقایسه شده‌است.

نتایج به دست آمده

مددالهی گفت: نتیج حاکی از آن است که با استفاده از نانوذرات، دستگاه تکثیر ژن ساخته شده می‌تواند کارایی دستگاه‌های تجاری را با کاهش زمان فرآیند حاصل نماید.
همچنین نشان داده شده‌است که نانوذرات می‌توانند تا 5 برابر (و حتی بیشتر) نتایج واکنش PCR را بهبود بخشند.

از دیگر مزایای سیستم‌های PCR، جریان پیوسته بودن دستگاه ساخته شده، هزینه ارزان‌تر، سیستم کنترلی ساده‌تر و تغییر سریع دما است.

منبع:

yon.ir/YkvBs

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.