ده دقیقه ورزش برای نابغه شدن کافیست!

کارایی مغز خود را فقط با روزی 10 دقیقه ورزش افزایش دهید!
0 495

افزایش ارتباطات مغز مساوی با افزایش قدرت یادآوری

در طی مطالعات انجام شده در بین 36 فرد بالغ جوان، محققان متوجه شدند که که ورزش 10 دقیقه‌ای می‌تواند اثرات مثبت قابل توجهی در قابلیت‌های شناختی ما ایجاد کند. محققان با استفاده از یک نوع دستگاه  MRI پرقدرت مغز داوطلبان را پس از ورزش تحت نظر گرفتند و متوجه بهتر شدن ارتباط در قسمت‌های دندانه‌ای گیروس هیپوکمپال و بخش‌های کورتیکال (که مربوط به حافظه هستند) شدند.

همیپوکمپوس نقش مهمی در حفظ خاطرات جدید دارد و اولین قسمت از مغز است که در اثر پیری دچار اختلال می‌شود که بیشترین مقدار این آسیب در بیماران دچار آلزایمر دیده می‌شود. بهبود فعالیت هیپوکمپوس به مقدار زیادی در بهتر کردن قدرت حافظه دخالت دارد.

یاسا، کارگردان مرکز نوروبیولوژی یادگیری و حافظه UCI گفت:

درحالی که تحقیقات قبلی اکثرا تمرکز خود را بر روی اثر حرکت‌های ورزشی بر روی تولید سلول های جدید مغزی می‌ردند، ولی این پژوهش جدید یکی از اثرات آنی ورزش را اثبات می‌کند و آن افزایش ارتباط بخش‌های مغزی مربوط به حافظه است.

ما احتمال این که سلول‌های جدیدی زاده می‌شوند را کم نمی‌بینیم ولی مطالعه و بررسی این مسئله زمان بر است. چیزی که ما مشاهده کردیم این بود که همین 10 دقیقه ورزش کردن‌ها اثر خود را بلافاصله بر مغز می‌گذاشتند.

مقداری بسیار کم از فعالیت فیزیکی می‌تواند اثرات دور و دراز و بزرگی بر مغز بگذارد. حتی مقدار کمی از قدم زدن در طی روز می‌تواند اثرات مثبت زیادی روی حافظه و قدرت شناخت ما بگذارد.

آزمایشات بیشتر

یاسا و همکارانش در دانشگاه تسوکوبا درحال پیشروی در مطالعات هستند و اینبار می‌خواهند همین آزمایش‌ها را بر روی افراد بالغ و پیر انجام دهند که بیشتر از بقیه افراد در معرض خطر بیماری‌های ذهنی مربوط به سالخوردگی هستند تا ببینند آیا ورزش‌های مداوم و سبک و تنظیم شده روزانه در هفته‌ها و یا ماه‌های متوالی آیا تاثیر مثبتی بر ساختار و عمل مغز آن ها می گذارد یا نه.

یاسا گفت:

کاملا معلوم است که دانستن برنامه ورزشی مناسب برای افراد سالخورده برای جلوگیری از مشکلات شناختی و حتی چیدمان دوباره این قابلیت در مغز آنها برای درمان اثرات سوء ناشی از پیری دارای ارزش بسیار بالایی است.

مقاله PNAS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.