رشد آزمایشگاهی اسپیروکت های عامل سیفلیس

0 53

بیش از یک قرن است که دانشمندان در تلاش اند تا Treponema pallidum را رشد دهند. این باکتری عامل سفلیس بوده و به فرم مارپیچ می باشد. اما این اسپیروکت های لجوج، پذیرفتن گسترش و رشد بیش از ۱۸ روز، در هرمکانی خارج از بد انسان یا خرگوش را رد میکردند.
در نتیجه محققان زمان زیادی برای مطالعه آن ها نداشتند.

Steven Norris، متخصص میکروبیولوژی از مرکز علوم سلامت تگزاس دانشگاه Houston میگوید : اساسا من تمام عمرم را صرف تماشای مرگ این ارگانیسم ها میکنم!

اکنون،  نوریس و همکارانش یک دستورالعمل جدید برای نگهداری از باکتری ها آماده کردند که براساس آن باکتری های یاد شده میتوانند برای چندین ماه زنده بمانند.

به گفته نوریس، اطلاعات در ارتباط با این ارگانیسم بسیار محدود و کم است.
اگر بتوان شرایطی فراهم آورد تا برای مدت طولانی تری در یک ظرف آزمایشگاهی آن ها را مورد مطالعه و بررسی قرارداد، بسیار مفید خواهد بود.

این امکان، درمان های بهتری برای میلیون ها فرد آلوده به این اسپیروکت ها در سراسر جهان به ما خواهد داد. همچنین حل این مسائله، مسیر توسعه واکسنی که از ابتلا به بیماری های منتقل شونده توسط راه های جنسی جلوگیری کند را هموار میکند.

اولین جزء ، یعنی سلول های اپیتلیال خرگوش است، که باکتری ها قادر به رشد در آن به مدت تقریبا دو هفته بودند. اما به محیط کشتی نیاز بود که باکتری ها برای رشد طی مدت زمان بیشتری در سلول های خرگوش ترغیب کند.

ابتدا تیم تحقیقاتی، ۱۰ تا ۲۰ مخلوط مغذی و مواد افزودنی را مورد آزمایش قرار داد. اما هیچکدام از آزمایش ها موفق نبودند. تا اینکه نکته ای الهام بخش از باکتری های عامل بیماری لایم (Lyme)، توجه آن ها را جلب کرد. عامل بیماری لایم در واقع باکتری های Borrelia burgdorferi هستند.
اگرچه باکتری های T. pallidum و بورلیا بورگدریفری رفتار متفاوتی دارند و عامل دو بیماری متفاوت اند، اما هر دو ساختار مارپیچی ( اسپیروکت ) مشابهی دارند. بنابراین شاید بتوانند در محیط آزمایشگاهی مشابهی نیز رشد کنند.

به گفته نوریس، یک آبگوشت مختلط از قند ها و ویتامین های مورد علاقه اسپیروکت های مولد لایم، کمک میکند تا به مدت هشت ماه از پالیدوم های زنده نگهداری شود.

به این ترتیب، دانشمندان موفق به یافتن راهی شدند که باکتری های موجود در بیماری عفونی سیفلیس را با استفاده از سلول های اپیتلیال خرگوش و یک محیط رشد خاص، کشت دهند.

 

اسپیروکت Treponema pallidum

 

منبع :

http://yon.ir/snkbv

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.