رنگ مو دائمی و صاف‌کننده مو ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد

رنگ مو دائمی و صاف‌کننده مو و سرطان پستان
0 70

رنگ مو دائمی و سرطان پستان

دانشمندان موسسه ملی سلامت دریافتند که زنانی که از رنگ مو دائمی و صاف‌کننده‌های شیمیایی مو استفاده می‌کنند، در مقایسه با زنانی که از این محصولات استفاده نمی‌کنند، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند.

این مطالعه نشان می‌دهد که با استفاده مکرر از این محصولات شیمیایی مو خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می‌یابد.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را در زمینه سرطان پستان مطالعه بفرمائید:

محققان مؤسسه ملی علوم بهداشت محیط (NIEHS) که زیرمجموعه موسسه ملی سلامت است، با استفاده از داده‌های 46709 زن در Sister Study، دریافتند که زنانی که به طور مرتب از رنگ مو دائمی در سال قبل از ثبت نام در این مطالعه استفاده می‌کردند، 9٪ بیشتر از افرادی که از رنگ مو دائمی استفاده نمی‌کردند، به سرطان پستان مبتلا می‌شدند.

در بین زنان آمریکایی آفریقایی، استفاده از رنگ‌های دائمی در هر پنج تا هشت هفته یا بیشتر، با 60٪ افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در ارتباط بود در مقایسه با 8٪ افزایش خطر برای زنان سفید.

این تیم تحقیقاتی در استفاده از رنگ‌های نیمه دائمی یا موقت خطر افزایش ابتلا به سرطان سینه بسیار اندک و یا بدون افزایش یافت.

Alexandra White، نویسنده مسئول این مطالعه گفت:

محققان مدت طولانی است که ارتباط احتمالی بین رنگ مو دائمی و سرطان را بررسی می‌کنند، اما نتایج متناقض بوده است.

در مطالعه ما، خطر بالاتری از سرطان پستان در ارتباط با استفاده از رنگ مو وجود دارد، و این اثر در زنان آمریکایی آفریقایی تبار، به ویژه در افرادی که مکرر از این رنگ‌ها استفاده می‌کنند، قوی‌تر است.

صاف‌کننده‌های شیمیایی

یک یافته جالب ارتباط بین استفاده از صاف‌کننده‌های شیمیایی مو و سرطان پستان بود.

دکتر White و همکاران دریافتند که زنانی که حداقل در هر پنج تا هشت هفته از صاف‌کننده مو استفاده می‌کردند حدود 30٪ بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار می‌گرفتند.

در حالی که ارتباط بین استفاده از صاف‌کننده و سرطان پستان در زنان آمریکایی آفریقایی تبار و سفیدپوستان مشابه بود، استفاده از صاف‌کننده در بین زنان آمریکایی آفریقایی بسیار متداول بود.

Dale Sandler، یکی از نویسندگان این مطالعه، هشدار داد که اگرچه شواهد قبلی برای حمایت از ارتباط با صاف‌کننده‌های شیمیایی وجود دارد، اما این نتایج باید در مطالعات دیگر تکرار شود.

Sandler در پاسخ به این سؤال كه آیا خانم‌ها باید جلوی رنگ‌کردن یا صاف‌كردن مو خود را بگیرند، گفت:

ما در معرض موارد بسیاری هستیم كه به طور بالقوه می‌تواند در بروز سرطان سینه نقش داشته باشد، و بعید است كه هر عامل منفرد توضیح‌دهنده میزان خطر خانم‌ها باشد.

‌اگرچه توصیه اجباری خیلی زود است، اما اجتناب از این مواد شیمیایی ممکن است یک راه‌کار دیگر برای زنان برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان باشد.

منبع موسسه ملی سلامت
مقاله International Journal of Cancer

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.