روغن زیتون فرابکر از اشکال مختلف زوال عقل در موش‌ها جلوگیری می‌کند

روغن زیتون
0 44

فواید بی‌شمار روغن زیتون

تقویت عملکرد مغز برای جلوگیری از اثرات پیری مهم است. و اگر یک چیز وجود داشه‌باشد که هر فرد باید برای جوان نگه‌داشتن مغز خود انجام دهد، این است که روغن زیتون فرابکر را به رژیم غذایی خود اضافه کند.

روغن زیتون فرابکر یک غذای عالی، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های محافظت‌کننده سلول است و به دلیل فواید درمانی زیادی که دارد مشهور است، از جمله کمک به جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با پیری که مهم‌ترین آنها بیماری قلبی عروقی است.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را برای تکمیل اطلاعات خود مطالعه بفرمائید:

تحقیقات قبلی محققان دانشکده پزشکی Lewis Katz در دانشگاه Temple در مورد موش‌ها، همچنین نشان داد كه روغن زیتون فرابکر حافظه را حفظ كرده و از مغز در برابر بیماری آلزایمر محافظت می‌كند.

دانشمندان دانشکده پزشکی Lewis Katz در دانشگاه Temple در یک مطالعه جدید در موش‌ها نشان دادند که گروه دیگری از بیماری‌های مرتبط با پیری را می‌توان به لیست بالا اضافه کرد؛ تائوپاتی‌ها (tauopathies)، که با انباشت تدریجی شکل غیرطبیعی پروتئینی به نام تاو در مغز مشخص می‌شود.

این روند منجر به کاهش عملکرد ذهنی یا زوال عقل می‌شود.

این یافته‌ها اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد روغن زیتون فرابکر می‌تواند در برابر یک نوع خاص از زوال روانی مرتبط با تائوپاتی‌ موسوم به زوال عقل دفاع کند.

بیماری آلزایمر نوعی زوال عقل است. این بیماری در درجه اول بر هیپوکامپ (مرکز ذخیره‌سازی حافظه در مغز) تأثیر می‌گذارد. زوال عقل پیشانی – گیجگاهی (Frontotemporal dementia) نواحی مغز نزدیک پیشانی و گوش را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علائم به طور معمول بین 40 تا 65 سالگی بروز می‌کند و شامل تغییر در شخصیت و رفتار، مشکلات گفتار و نوشتار، و زوال حافظه و توانایی یادگیری از تجارب قبلی است.

محقق ارشد، Domenico Praticò، این کار جدید را به عنوان یک توانایی دیگر برای روغن زیتون فرابکر در جلوگیری از زوال شناختی و محافظت از سیناپس‌ها که اتصالات سلول‌های عصبی برای ارتباط با هم هستند، توصیف کرد.

وی گفت:

روغن زیتون فرابکر مدت زمان طولانی است بخشی از رژیم غذایی انسان است و فواید زیادی برای سلامتی دارد، به دلایلی که هنوز آنها را کاملاً درک نمی‌کنیم.

این واقعیت که روغن زیتون فرابکر می‌تواند از مغز در برابر اشکال مختلف زوال عقل محافظت کند، به ما فرصتی می‌دهد تا درباره مکانیسم‌هایی که از طریق آن برای حمایت از سلامت مغز عمل می‌کند اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

در کار قبلی با استفاده از یک مدل موش که در آن حیوانات به هدف ابتلا به بیماری آلزایمر انتخاب شده‌بودند، تیم دکتر Praticò نشان داد که روغن زیتون فرابکر موجود در رژیم غذایی موش‌های جوان را از اختلال حافظه و یادگیری در پیری محافظت می‌کند.

مهم‌تر از همه، هنگامی كه محققان به بافت مغز موش‌هایی كه از روغن زیتون فرابکر تغذیه می‌شدند، نگاه می‌كردند، آنها ویژگی‌های زوال شناختی، به ویژه پلاك‌های آمیلوئید (پروتئین‌های چسبنده‌ای كه مسیرهای ارتباطی بین سلول‌های عصبی در مغز را مسدود می‌كنند) را مشاهده نمی‌کردند. و مغز حیوانات طبیعی به نظر می‌رسید.

تحقیقات و نتایج

مطالعه جدید این تیم نشان می‌دهد که در مورد موش‌هایی که برای توسعه تائوپاتی‌ مهندسی شده‌اند، همین امر صادق است.

در این موش‌ها، پروتئین تاو طبیعی معیوب می‌شود و در مغز تجمع می‌یابد و رسوبات مضر تاو را ایجاد می‌کند، که به آن tangle نیز می‌گویند. رسوبات تاو، مشابه پلاك‌های آمیلوئید در بیماری آلزایمر، ارتباط سلول‌های عصبی را مسدود كرده و از این طریق تفكر و حافظه را مختل می‌كنند و در نتیجه زوال عقل پیشانی – گیجگاهی ایجاد می‌شود.

موش‌های تاو که در سنین جوانی با رژیم غذایی کامل‌شده با روغن زیتون فرابکر تغذیه شده‌بودند، قابل مقایسه با حدود 30 یا 40 سالگی در انسان بودند. شش ماه بعد، هنگامی که موش‌ها معادل سن 60 سالگی در انسان بودند، حیوانات مستعد به تائوپاتی‌، 60 درصد کاهش در رسوبات تاو مضر را تجربه کردند، در مقایسه با آنهایی که از روغن زیتون فرابکر تغذیه نمی‌شدند.

حیواناتی که در رژیم غذایی خود روغن زیتون فرابکر مصرف می‌کردند، در مقایسه با حیوانات محروم از روغن زیتون فرابکر در تست‌های حافظه و یادگیری بهتر عمل کردند.

هنگامی که دکتر Praticò و همکارانش بافت مغز موش‌های تغذیه‌شده با روغن زیتون فرابکر را مورد بررسی قرار دادند، دریافتند که عملکرد بهتر مغز به احتمال زیاد توسط عملکرد سیناپس سالم تسهیل می‌شود، که به نوبه خود با سطوح بالاتر از حد طبیعی پروتئینی معروف به complexin-1 همراه بود.

کمپلکسین-1 نقش مهمی در حفظ سیناپس‌های سالم بازی می‌کند.

دکتر Praticò و همکارانش در حال حاضر در حال برنامه‌ریزی برای کشف اتفاقاتی هستند که در صورت تغذیه با روغن زیتون فرابکر برای حیوانات مسن‌تری که شروع به توسعه تجمعات تاو و نشانه‌های زوال شناختی کرذه‌اند، می‌افتد؛ که بیشتر منعکس‌کننده سناریوی بالینی در انسان است.

دکتر Praticò می‌گوید:

ما به خصوص علاقه‌مندیم بدانیم كه آیا روغن زیتون فرابکر می‌تواند صدمات تاو را برعكس كند و در نهایت درمان تائوپاتی‌ در موش‌های مسن‌تر باشد.

منبع Lewis Katz School of Medicine at Temple University
مقاله Aging Cell

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.