از عرش تا فرش، از شکارچی به شکار! از T-Rex به مرغ!

1 63

روند تکامل

توی تاریخ روند تکامل و انتخاب طبیعی داستان‌های خیلی زیادی هستند که شنیدن اونا برای ما میتونه هم جذاب باشه و هم آموزنده ولی خوب چون بیشتر درمورد جانداران دیگه هست و دیالوگی و حتی مونولوگی توش نیست شاید یخورده ارتباط برقرار کردن با اونا سخت باشه.

شاید خیلی تندروی و افراطی باشه ولی من فکر میکنم کل دنیا روی یک نوع از روند تکامل داره حرکت میکنه و هر موجودی در زمینه خودش مجبور به بهتر شدن از نسلی به نسل دیگه هست و البته بهتر شدن میتونه نسبی باشه. ولی خوب ما اینو میدونیم که هر موجودی که بتونه بیشتر و بهتر خودشو با شرایط تطبیق بده اون برنده‌تر و موفق‌تر هست. ما میدونیم که شرایطی توسط جهان (یا بهتره بگیم توسط خالق جهان) پیاده شدن و تنها راه وجود داشتن در این دنیا اطاعت از این قوانین هست.

بطوری که هر موجودی به اندازه استعدادش توی تبعیت از قوانین میتونه رشد کنه و به سطوح بالای زندگی برسه. برای مثال جاندار تک سلولی که تحمل زندگی توی اجتماع رو نداره در همون سطح باقی میمونه و حیوان غیراجتماعی هم نمیتونه از مزایای زندگی توی اجتماع استفاده بکنه. هرکس هم بخواد از مزایای چیزی استفاده کنه باید طبق قوانین استفاده از اون مزایا پیش بره.

قوانین، دنیا رو ساختن و بدون وجود قانون ذرات زیراتمی هم نبودن. موجودات مجبورن هر کاری که قوانین بهشون میگه رو انجام بدن تا روند تکامل خودشون رو بر اساس خواسته دنیا پیش ببرن وگرنه محکوم به نابودی هستن و البته توی جوامع انسانی هم وقتی کسی خارج از قوانین عملی رو انجام میده فشار اون اشتباه بر روی افراد دیگه میوفته. اگر هم یک جامعه یک اشتباه رو انجام بده فشارش روی جوامع دیگه میوفته. اگر تمامی جوامع انسانی اشتباهی رو انجام بدن فشارش روی درجه‌های پایین‌تر تکامل یافته جهان مثل حیوانات و یا بهتره بگیم طبیعت میوفته که اونم در آخر باعث انقراض خود انسان هم میشه چون بستره زندگی انسان بر روی طبیعت از بین میره.

هرجا که یار بخواهد آنجا می‌رویم!

بحث رو زیاد کش ندیم، بحث ما روی تطبیق دادن بود. یکی از نتایج تطبیق دادن با طبیعت همین پانداهای ناز و قوقولی که میبینیم هستن که گیاه بامبو رو با علاقه و اشتها و حوصله زیاد میخورن ولی کی فکرشو میکرد نیاکانشون حیواناتی گوشتخوار و بی‌رحم بودن! حتی سیستم گوارش این موجودات هنوز هم روی گوشتخواری تنظیم شده و الان مزاج سرد غذاهای گیاهی اینارو انقدر آروم و ساکت کرده.

یا اصلا میدونستین که همین تمساح‌ها که به بی‌رحمی و خونریز بودن مشهورن و قیافه‌های ترسناک و خطرناکی دارن و یک گاو رو تیکه تیکه میکنن قبلا نیاکانی گیاهخوار داشتن! اصلا تمساح کجا و گیاهخواری کجا! به تیپ و قیافشون نمیخوره! ولی حقیقت اینه که اینا هم چند روز خوردن نون و تره و الان دارن میخورن نون و گاو!

این روند سینوسی و یا کسینوسی شرایط، همونطور که توی جوامع انسانی با تغییر حکومت‌ها و یا شرایط مالی و تجارت‌ها تغییر میکنه و انسان‌هایی رو از عرش به فرش و بعضی دیگه رو از فرش به عرش میرسونه تو طبیعت هم در سالیان دراز اتفاق میوفته.

یک مثال از این قضیه همین دایناسورها هستند که شاخ‌ترینشون تیراناساروس رکس یا همون T-Rexها بودن. لات و اوباش‌های زمانه عصر دایناسورها! حتی دایناسورهای بزرگتر از خودشون رو هم میترسوندن و کسی جرعت نزدیک شدن به این اعصاب خراب‌های زمانه رو نداشت. در اون زمان پستاندار‌های اولیه هم موجوداتی حقیر و بدبخت بودن که مثل موش‌ها شبانه فعالیت میکردن تا طعمه این موجودات ترسناک نشن ولی آخرش چیشد؟ انگار دنیا پذیرای قدرتمند شدن با استفاده از قدرت مغز رو میخواست و میخواست موجودات روند تکامل و به قدرت رسیدن رو از اون مسیری که دلش میخواد طی کنن تا به قدرت برسن.

انقلابی توی شرایط به وجود اومد (که اکثر دانشمندا معتقدن اصابت یک شهاب‌سنگ بزرگ به زمین باعث چنین اتفاقی شده) و در نتیجه درصد بسیار زیادی از داناسور‌ها در اثر خود برخورد و یا اثرات وضعی اون مثل کم شدن غذا منقرض شدن و تعداد معدودی هم زنده موندن و روند تکامل خودشون رو از جنبه‌های دیگه بر اساس قوانین روز تغییر دادن. دنیا خواستار حرکت روند تکامل به سوی بهینه‌تر شدن و میونه‌رو تر شدن موجودات بود.

انگار این یه پیام بوده که انقدر انسان‌ها سرکشی نکنن. فکر میکنین نقطه خیلی ترسناک و تحقیر کننده این پیام کجاش بوده؟ اون قسمت که T-Rex بدبخت برای زنده موندن و حضور داشتن با اون دبدبه و کبکبه جور زمانه و قوانین انتخاب طبیعی اون کم کم تبدیل به مرغ کرده! مرغ! کی فکرشو میکرد جدا؟ دانشمندا این حقیقت رو با پیدا کردن یک رشته پروتئینی از فسیل‌های این دایناسور و مقایسه اون با موجودات امروزی تونستن کشف کنن. اونا فهمیدن که مرغ حتی از تمساح‌ها و خزندگان دیگه هم به این دایناسور نزدیکتره!

به سمت خفت و خواری

نقطه جالبتر داستان اینه که پستاندارا هم که تو اون وضعیت زندگی میکردن با از بین رفتن دایناسورها تونستن وارد میدون بشن و این T-Rexها یا بهتر بگیم مرغا شدن غذای پستانداران شکارچی. در آخر هم با اومدن انسان دیگه بدبختی این موجودات خیلی بیشتر شد و مرغداری‌ها و کشتارگاه‌های مکانیزه هم اومدن و حالا روزانه تعداد بیشماری از نوادگان T-Rex توسط پستاندارا خورده میشن!

1 نظر
  1. مجید علی جانی می‌گوید

    عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.