رگ های مصنوعی با قابلیت رگ زایی

0 12

رگ های مصنوعی

از شایع ترین علل مرگ در انسان ها می توان به بیماری های قلبی  عروقی اشاره کرد. از جمله رایج ترین راه های درمانی این بیماری ها، جایگزینی بخش مسدود یا باریک شده شریان هاست.
در طی بعضی بیماری هایی که برای بدن انسان رخ می دهد، رگ ها از بین می روند و بدین ترتیب می توان از خود فرد برای پیوند، رگ دریافت کرد. همچنین عوامل دیگری همچون سن بیمار، سایز کوچک،  برداشت‌های قبلی ، یا اختلالات دیگر باعث می شود رگ های مناسب پیوند قابل استفاده نباشند. در چنین حالتی باید از رگ های مصنوعی استفاده کرد. از جمله این بیماری ها می توان به بیماری های قلبی و عروقی یا انواع دیگری از تروما اشاره کرد.
در همین زمینه پژوهشگران ایرانی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر رگ های مصنوعی تولید کرده اند که دارای قابلیت رگ زایی است.

رگ های مصنوعی ساخت محققان ایرانی با قابلیت رگ زایی

نغمه عرب مجری طرح تولید رگ مصنوعی با قابلیت رگ زایی در دانشگاه امیرکبیر است. وی بیان می کند: وقتی نتوان از خود فرد بیمار رگی برای پیوند دریافت کرد چاره کار استفاده از رگ مصنوعی است. رگ های مصنوعی که برای این موارد به کار برده می شوند باید بتوانند با بدن سازگاری پیدا کنند. بدین ترتیب است که رگ های مصنوعی با 2 نوع کاربرد تولید می شوند. برخی از این رگ ها دائمی هستند اما گروه دیگر تنها داربست هایی هستند که بستر مناسب را برای رگ زایی مهیا می کنند.

محققان ایرانی در پژوهشکده فناوری های نوین دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت رگ های مصنوعی شدند که هر دو ویژگی فوق را دارد. عرب زاده اما خاطرنشان می کند که تمرکز اصلی تیم تحقیقاتی بر تولید رگ هایی است که قابلیت رگ زایی را داشته باشد. همچنین رگ های ساخته شده در تست های مربوط به انتقال خون، نتایج خوبی کسب کرده اند.

منبع:

yon.ir/bio50

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.