ریزموج هایی که قبل از به خاطر آوردن ایجاد می‌شوند

ریزموج هایی که قبل از به خاطر آوردن ایجاد می‌شوند
0 0

یک صدا، یک بو، یک کلمه می‌تواند ذهن ما را با خاطرات تجارب گذشته پر کند. در مطالعه بیماران مبتلا به صرع، محققان در موسسه ملی بهداشت دریافت که دو ثانیه قبل از یادآوری این رویدادها، امواج الکتریکی کوچک به نام ریزموج (ripple)، ممکن است از قسمت‌های کلیدی مغز ما عبور کنند که به ذخیره خاطرات ما کمک می‌کنند.

شما همچنین میتوانید مقاله آیا می‌توانیم حافظه را دستکاری کنیم؟ را مطالعه کنید.

نقش این ریزموج چیست؟

پروفسور دکتر کریم زغلول، محقق و جراح مغز و اعصاب در موسسه ملی بیماری های عصبی و سکته مغزی و نویسنده ارشد این مطالعه گفت:

ما برای اولین بار نشان دادیم که ریزموج ممکن است سویسترا عصبی باشند که از طریق آن مغز انسان با موفقیت خاطرات را به یاد می‌آورد. این نتایج به ما کمک می‌کند تا درک کنیم که چگونه مغز جزئیات تجربیات بیداری گذشته یا حافظه رویدادی را پردازش می‌کند.

برای سال‌ها، دکتر زغلول از شبکه‌ای از الکترودهای کاشته‌شده برای ثبت فعالیت مغزی بیماران مبتلا به بیماری صرع مقاوم در برابر دارو در آزمایشگاه مرکز بالینی NIH’s استفاده کرده‌است. این مستندات به شناسایی منبع حملات صرعی و همچنین فراهم کردن فرصتی برای مطالعه این که چگونه مغز خاطرات را رمز گشایی می‌کند، کمک کرده‌است.

همانطور که بسیاری از آزمایشگاه ها منتشر کرده‌اند، تیم دکتر زغلول می‌دانست که حافظه رویدادی ما توسط نورون‌ها در حداقل دو قسمت مختلف مغز کنترل می‌شود اما دقیقا نمی‌دانند که سلول‌ها چگونه با هم کار می‌کنند تا خاطرات را بازیابی کنند. بر اساس شواهد فراوان، آنها مشکوک بودند که امواج الکتریکی کوتاه و پرقدرت که در ریزموج دیده می‌شود، به نوعی در این امر درگیر باشند. به عنوان مثال، دو مطالعه قبلی در بیماران نشان داد که ممکن است ریزموج برای تقویت حافظه در طول خواب مهم باشد.

سپس، در سال ۲۰۱۷، یک گروه ریزموج‌ها را به طور همزمان در لوب گیجگاهی میانی و نوقشر مغز موش مشاهده کردند و این فعالیت ظاهرا در یادگیری نقش داشت. زمانی که Vaz (کسی که پایان نامه کار خود را با دکتر زغلول تکمیل کرد) این ایده به سرش زد که به دنبال ریزموج‌ها در میان داده‌هایی که دکتر زغلول از بیماران جمع‌آوری کرده بود، برود. با تجزیه و تحلیل مجدد داده‌ها، این تیم، فعالیت ریزموج‌ها را در بخش‌های کلیدی مغز بیماران یافت.

آزمایشات به ما چه می‌گوید؟

به طور خاص، آنها مشاهده کردند ریزموج‌ها تقریبا به طور همزمان در لوب گیجگاهی میانی و قشر ارتباطی (association cortex)، منطقه ای از نوقشر که برای پردازش تجربیات ما مشهور بودند، اتفاق می‌افتند. به عبارت دیگر، زمانی که آن‌ها در یک منطقه ریزموج‌ می‌دیدند، شانس خوبی برای پیدا کردن آن‌ها در طرف دیگر وجود داشت. در مقابل، آنها هیچ مدرکی از فعالیت‌های هماهنگ بین لوب گیجگاهی میانی و قسمت‌های قشر مغز که حرکات و احساسات ما را کنترل می‌کردند، مشاهده نکردند، که نشان می‌داد که فعالیت همزمان آنها ممکن است مربوط به حافظه رویدادی باشد.

بعد، آنها داده‌های حاصل از بازی‌های حافظه‌ای بیماران را تجزیه و تحلیل کردند. برای این کار، بیماران در مقابل یک صفحه نمایش می‌نشستند و از آن‌ها خواسته می‌شد تا جفت کلمات، مانند “انگشت” و “سوزن” را یاد بگیرند. بعد حافظه آن‌ها، با چشمک زدن یک کلمه بر روی صفحه و خواستن از آنها که کلمه جفت خود را بیان کند، امتحان می‌شد.

تیم کشف کرد که فعالیت‌های ریزموج همزمان، اغلب چندین میلی ثانیه قبل از اینکه یک بیمار به درستی جفت کلمه را به یاد داشته باشد، اتفاق می‌افتاد. هنگامی که بیماران به اشتباه پاسخ می‌دادند، هیچ هماهنگی مشاهده نمی‌شد.

در نهایت، تیم متوجه شد که هماهنگ سازی ریزموج قبل از فراخوانی صحیح حافظه دیده می‌شود، اغلب باعث ایجاد الگوهای فعالیت الکتریکی می‌شود مانند آنچه در قشر ارتباطی در طول یادگیری دیده می‌شود.

مطالعات متعددی نشان داده است که وقتی چیزی را به یاد می‌آوریم، مغز فعالیت‌های عصبی را که برای اولین بار یک رویداد را تجربه کردیم، فعال می‌کند. یافته‌های این تیم نشان می‌دهد که ریزموج‌های هماهنگ بین لوب گیجگاهی میانی و نوقشر ممکن است بخش مهمی از این روند باشد.

دکتر زغلول می‌گوید:

نتایج ما نشان می‌دهد که فعالیت‌های ریزموج هماهنگ، ممکن است نقش مهمی در بازنویسی کدهای عصبی در پشت خاطرات ما داشته باشد.

آزمایشگاه دکتر زغلول در حال حاضر در حال بررسی این پدیده با جزئیات بیشتر است و امیدوار است درک کند که چگونه ریزموج هماهنگ ممکن است بر دیگر سیگنال‌های عصبی و ویژگی‌هایی که با حافظه موفق مرتبط بوده‌اند در ارتباط باشد.

همراهان گرانقدر بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا بخوانید.
منبع:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.