زخم پوش های دارو رسان

0 4,314

زخم پوش های دارورسان، راه حل تسریع بهبود زخم‌ها

زخم‌ها همواره آزار دهنده انسان بوده‌اند. از طرفی بیمارانی وجود دارند که قادر به تحرک زیادی نیستند. این امر خود موجب ایجاد زخم بستر خواهد شد.

در سال‌های اخیر فناوری به روش‌های گوناگون به تولید انواع زخم پوش کمک کرده‌است. از جمله فناوری‌هایی که به کمک این موضوع آمده، فناوری نانو می‌باشد.

حال اما پژوهشگران ایرانی در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به تولید نوع جدیدی از این پانسمان‌ها شده‌اند.

این محصول جدید دارای مزایای فراوانی بوده و از طرفی معایب روش‌های قبلی را نیز ندارد. امیرحسین نجفی دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است. نجفی در قالب پایان نامه خود موفق به ساخت زخم پوش حاوی نانوالیاف شده‌است.

ویژگی‌های زخم پوش جدید

استفاده از زخم پوش به تنهایی خود مزایای زیادی دارد. از جمله این مزایا می‌توان به ایجاد مانعی برای حمله میکروب‌ها به بافت آسیب‌دیده، کنترل خون‌ریزی و کاهش طول درمان اشاره کرد.

حال محقق جوان دانشگاه آزاد اسلامی محصولی تولید کرده‌است که علاوه بر موارد اشاره شده، قابلیت بارگذاری دارو را نیز دارد.

جالب است بدانید که هم داروهای شیمیایی و هم دارو‌های گیاهی قابل بارگذاری بر روی این محصول خواهند بود.

نجفی اشاره می‌کند که تولید این محصول برای بیمارانی که تحرک کمی دارند و به موجب آن دچار زخم بستر می‌شوند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

دلیل این امر روشی است که برای ساخت این آن به کار گرفته شده‌است. در این روش، برای تولید، از دستگاه فورس اسپینینگ استفاده شد.

استفاده از فورس اسپینینگ علاوه بر تولید با حجم‌های بالا، هزینه پایین و زمان کم، این امکان را می‌دهد که برای زخم‌های مختلف، اشکال مختلفی از الیاف ساخته شود که مناسب با نوع زخم است.

این دستگاه که از ساخته‌های همین دانشگاه بوده و دارای قدرت تولید بالایی است. قدرت تولید بالا موجب شده تا بتوان زخم پوش های مذکور را با بارگذاری ۵ نوع دارو تولید کرد. از این ۵ نوع ماده مختلف، ۳ نوع آن آنتی‌بیوتیک و ۲ نوع ویتامین است.

مزایای روش جدید نسبت به روش قدیمی

در محصول تولید شده شده با سیستم الکتروریسی، تغییر ماهیت ترکیب و همچنین آسیب رسیدن به پلیمر و دارو دیده می‌شود.

امیرحسین نجفی در پایان نامه خود، با تولید این نوع از زخم پوش دارو رسان معایب روش الکتروریسی را رفع کرده است.

وی اشاره می‌کند که استفاده از دستگاه فورس اسپینینگ باعث تولید نانوالیافی با خاصیت تکرار پذیری و یک دست دارد.

یکی از مزایای تولید زخم پوش با روش جدید نسبت به روش الکتروریسی سرعت رهایش داروهاست. در صورت استفاده از فورس اسپینینگ، رهایش دارو  با سرعتی حداقل ۴۰۰۰ برابر روش الکتروریسی خواهد بود. این ویژگی به دلیل خاصیت رهایش انفجاری پلی وینیل پیرولیدین است.

از دیگر مزایای این روش می‌توان به توانایی تولید با غلظت‌های بالا و نبود دانه در الیاف تولیدشده اشاره کرد.

دستگاه فورس اسپینینگ مورد استفاده در این پژوهش، از دستاوردهای دانشکده نفت و مهندسی شیمی واحد علوم و تحقیقات است.

این دستاورد تحت عنوان پایان نامه ساخت دستگاه فورس اسپینینگ و ارزیابی تاثیر پارامترهای محصول تولیدی، توسط وحید بذر افشان ساخته شده است.

شما می توانید اخبار تولید این دستگاه را اینجا مطالعه کنید.

امیرحسین نجفی این محصول را طی پایان نامه خود با عنوان تهیه نانو الیاف پلیمری بر پایه پلی وینیل ییرولیدین توسط دستگاه فورس اسپینینگ و کاربرد آن در زخم پوش ها،تولید کرده است.

منبع دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.