زنبور عسل را به عنوان یک حسابدار بشناسید

زنبور عسل
0 7

محققان متوجه شدند که زنبور عسل می‌تواند اصول پایه ریاضیات را انجام دهد. این کشف، درک ما را از رابطه بین اندازه مغز و قدرت مغز را گسترش می‌دهد.

مغز زنبور عسل به توسعه هوش مصنوعی کمک می‌کند.

بر اساس یافته‌های آنها که زنبور عسل می‌تواند مفهوم صفر را درک کند، محققان استرالیایی و فرانسوی آزمایش کردند که آیا زنبورها می‌توانند عملیات محاسباتی مانند جمع و تفریق را انجام دهند.

حل مسائل ریاضی نیاز به یک سطح پیشرفته شناخت، شامل مدیریت ذهنی پیچیده اعداد، قوانین بلند مدت و حافظه کوتاه مدت است. همچنین آشکار شد که مغز مینیاتوری زنبور عسل که می‌تواند عملیات ریاضی پایه را درک کند، یکی از دلایل توسعه آینده هوش مصنوعی، به ویژه در بهبود یادگیری سریع است.

زنبور عسل از حافظه بلند مدت و کوتاه مدت خود در حل مسائل استفاده می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد که  زنبور عسل می‌تواند آموزش داده شود تا رنگ‌ها را به عنوان نمادهایی برای چمع و تفریق بشناسد و می‌تواند از این اطلاعات برای حل مسائل محاسباتی استفاده کند.

دکتر Adrian Dyer، دانشیار RMIT، گفت: عملیات عددی مانند جمع و تفریق پیچیده است، زیرا آنها نیاز به دو سطح پردازش دارند. شما باید بتوانید قوانین را در حین جمع و تفریق در حافظه بلند مدت خود نگه دارید در حالی که مجموعه‌ای از اعداد دستکاری ذهنی شده در حافظه کوتاه مدت شماست.
پس، زنبور عسل از حافظه کوتاه مدت خود نیز برای حل مسائل، استفاده می‌کند. زیرا آنها یاد گرفتند، به جای کمک های بصری از مفاهیم انتزاعی برای جمع و تفریق استفاده کنند.
یافته‌های ما نشان می‌دهد که شناخت عددی پیشرفته ممکن است در طبیعت و در میان حیوانات بسیار گسترده تر از گذشته باشد.

اگر ریاضی به یک مغز عظیم نیاز نداشته باشد، ممکن است روش‌های جدیدی برای ما وجود داشته باشد تا هر دو قانون بلند مدت و حافظه کاری را در طرح‌ها به منظور بهبود سریع یادگیری هوش مصنوعی و حل مسائل جدید ترکیب کنیم.

آیا حیوانات می‌توانند مهارت های پیچیده را یاد بگیرند؟

در مورد اینکه آیا حیوانات می‌دانند یا می‌توانند مهارت‌های پیچیده‌ای را یاد بگیرند، بحث قابل توجهی وجود دارد.
بسیاری از گونه ها می‌توانند تفاوت بین مقادیر را درک کنند و از این برای تغذیه، تصمیم گیری و حل مسائل استفاده کنند. اما شناخت عددی، مانند تعداد دقیق و عملیات حساب، نیازمند یک سطح پیچیده تر پردازش است.

چگونه اصول ریاضیات به زنبور عسل آموزش داده شد؟

این آزمایش توسط محقق اسکارلت هاوارد در Bio Inspired Digital Sensing-Lab  انجام شد. او زنبور‌ها را برای بازدید از مارپیچ Y شکل آموزش می‌دهد.

اگر انتخاب درستی در مارپیچ انجام شود، زنبورها به عنوان پاداش آب شکر را دریافت می‌کردند و اگر انتخاب اشتباه بود، کوینین تلخ مزه را دریافت می‌کردند.

اگر محل منبع غذایی خوبی باشد، زنبور عسل به محل باز می‌گردد. بنابراین زنبورعسل بار‌ها و بار‌ها به آزمایش تجربی برای جمع آوری تغذیه ادامه داده و به یادگیری ادامه می‌دهد.

هنگامی که یک زنبور عسل به ورودی مارپیچ پرواز می‌‌کند، مجموعه ای از عناصر را  بین 1 تا 5 شکل می بینند. اشکال یا آبی بود که به این معنی است که زنبور عسل باید جمع کند یا زرد باشد، به این معنی که زنبور عسل باید تفریق کند.

پس از مشاهده نخستین شماره، زنبور عسل از یک سوراخ به یک اتاق تصمیم گیری پرواز می‌کند یعنی جایی که می‌تواند انتخاب کند که به طرف چپ یا راست مارپیچ پرواز کند.
یک طرف یک راه حل نادرست برای این مشکل داشت و طرف دیگر راه حلی درست از جمع یا تفریق داشت. پاسخ صحیح در طول آزمایش به طور تصادفی تغییر داده شد تا از یادگیری زنبور عسل فقط در یک طرف مارپیچ، جلوگیری شود.

در آغاز آزمایش، زنبورها انتخاب‌های تصادفی را انجام دادند تا بتوانند مسئله را حل کنند. در نهایت، پس از انجام بیش از 100 آزمون یادگیری که 4 تا 7 ساعت طول کشید، زنبورها دریافتند که آبی به معنای +1 است، در حالی که زرد به معنای -1 است. سپس زنبورها می‌توانند قوانین را به شماره های جدید اعمال کنند.

توانایی انجام ریاضیات اولیه حیاتی است

اسکارلت هاوارد گفت: توانایی انجام ریاضیات اولیه در شکوفایی جوامع بشری از لحاظ تاریخی حیاتی بوده است. با شواهدی مبنی بر این که مصری‌ها و بابلی‌ها از ریاضیات حدود 2000 قبل میلاد مسح استفاده میکردند.
این روزها، ما به عنوان کودکان یاد میگیریم که یک علامت + به این معنی است که شما باید جمع انجام دهید، در حالی که علامت – بدین معنی است که شما باید تفریق کنید.
یافته‌های ما درباره توانایی زنبور عسل نشان می‌دهد که درک پیچیده‌ای از نماد‌های ریاضی به عنوان یک زبان چیزی است که احتمالا بسیاری از مغزها می‌توانند آن را درک کنند و به توضیح اینکه چگونه بسیاری از فرهنگ‌های انسانی به طور مستقل مهارت‌های حسابداری را توسعه می‌دهند، کمک می‌کند.

همراهان همیشگی بیولند، شما می‌توانید لینک مقاله خبر مذکور را از اینجا بخوانید.

منبع:
yon.ir/AzCTq

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.