زوال عقل مرموزی که مشابه آلزایمر عمل می‌کند

زوال عقل مرموزی که مشابه آلزایمر عمل می‌کند
0 489

نوعی زوال عقل که بی‌نام بود

نوعی زوال عقل که به تازگی توصیف شده‌است، در دهه آخر زندگی افراد به آنها حمله می‌کند. این بیماری که به درستی به نام LATE نام گذاری شده‌است، با نشانه‌هایی که شبیه به بیماری آلزایمر است، پدیدار می‌شود، اما تصور می‌شود که این بیماری از چیزی کاملاً متفاوت ناشی می‌شود.

شما همچنین می‌توانید مقاله ” بهبود آلزایمر با یک داروی نوشیدنی ” را نیز مطالعه بفرمایید.

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان و متخصصین بالینی این بیماری را توصیف می‌کنند و به طور رسمی آن را LATE نامیدند، که برای توصیف فنی بیشتر معادل، انسفالوپاتی TDP-43 وابسته به سن لیمبیک غالب (limbic-predominant age-related TDP-43 encephalopathy) است.

Peter Nelson، یک متخصص نوروپاتولوژیست در دانشگاه کنتاکی، در سال گذشته یک جلسه برگزار کرد که  به درک رو به رشد در میان پزشکان و دانشمندان انجامید؛ او می‌گفت: این یک بیماری است و هنوز نامی ندارد.

نلسون می‌گوید:

برآوردها متفاوت است، اما این احتمال وجود دارد که در حدود یک چهارم از افراد ۸۵ و بزرگ‌تر به LATE مبتلا هستند. این بیماری واقعاً به آخرین بخش از طیف سنی انسان، حمله می‌کند.

LATE با مشکل حافظه و زوال عقل همراه است، علائمی که نشان از آلزایمر دارند. اما به جای پلاک‌ها و کلاف‌ها که در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد، LATE با پروتئین کمتر شناخته شده به نام TDP-43 مشخص می‌شود.

در LATE این پروتئین تجمع یافته و از طریق قسمت‌های کلیدی از مغز که برای تفکر و حافظه هستند، از جمله آمیگدال و هیپوکامپ، گسترش می‌یابد.

تشخیصی سخت

در مجله Brain، نلسون و همکارانش نشانه‌هایی از LATE را در مغز در یک سری از مراحل، از کمتر شدید تا شدید توصیف می‌کنند. اما مشکل این است که این نشانه‌ها که شامل گسترش TDP-43 و گاهی نشانه‌هایی از آسیب به هیپوکامپ می‌شود، تنها پس از مرگ یک نفر، یافت می‌شوند.

در حال حاضر هیچ سری آزمایش‌های بالینی مطمئنی وجود ندارد که LATE را در یک فرد زنده تشخیص دهد.

Michael Greicius، متخصص مغز و اعصاب دانشگاه استنفورد، که در این مطالعه حضور نداشت، می‌گوید: این بیماری عمدتاً پس از اینکه سایر بیماری‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌اند، تشخیص داده می‌شود.

محققان امیدوارند که با دادن نام و یک توضیح به این بیماری، تشخیص آن آسان‌تر شود.

یک بیمار 80 ساله فرضی را در نظر بگیرید که حافظه خود را از دست داده است که نیجه آزمایش علائم آلزایمر مغز او مثبت است و MRI هیپوکامپ کوچکتر از حد طبیعی را نشان می‌دهد. گریسیوس می گوید: در آنجا، من فکر می‌کنم فرضیه LATE به سرعت در صدر قرار خواهد گرفت.

با این حال، او هشدار می‌دهد که این یک اختلال است که ما تازه شروع به کار بر روی آن کردیم. هنوز کاملاً مطمئن نیستیم. او همچنین اشاره می‌کند که مغز، به ویژه در افراد مسن، اغلب حاوی ترکیبی از مشکلات مختلف است که هر یک از آن‌ها ممکن است در زوال عقل سهیم باشند. این باعث می‌شود تمرکز بر روی علائم TDP-43 یک چالش باشد.

او می‌گوید: لحظه‌ای که آسیب‌های دیگری در آنجا دارید، سخت است که آن‌ها را از صحنه خارج و آن را جدا بررسی کنید.

انباشت پروتیین به نام TDP - ۴۳ (نقاط قهوه‌ای، چپ) در مغز پس از مرگ و مغز چروکیده (پایین مغز، راست) که توسط MRI نشان داده شده‌است، نشانه‌های LATE است.
انباشت پروتیین به نام TDP – ۴۳ (نقاط قهوه‌ای، چپ) در مغز پس از مرگ و مغز چروکیده (پایین مغز، راست) که توسط MRI نشان داده شده‌است، نشانه‌های LATE است.

بسیاری از مغزها که مبتلا به LATE هستند همچنین برخی از دیگر علائم بیماری آلزایمر را نشان می‌دهد، که ممکن است باعث تشخیص آسان آن شود. هنگامی که دانشمندان ابزارهای بیشتری را به دست می‌آورند که به بیماری‌های مختلف مغز را تشخیص دهند، یک چیز روشن می‌شود، نلسون می‌گوید: این واقعا پیچیده است.

درک فزاینده‌ای وجود دارد که بسیاری از مسیرهای مختلف و شاید به هم متصل، می‌توانند منجر به زوال عقل شوند. نلسون می‌گوید: دست و پنجه نرم کردن با این پیچیدگی ضروری است و در نهایت می‌تواند به زیرمجموعه‌هایی از افرادی اشاره کرد که می‌توانند برای شکل خاص زوال عقل خود درمان شوند.

نلسون می‌گوید که این پیچیدگی ممکن است در پشت برخی از شکست‌های اخیر داروها برای درمان بیماری آلزایمر باشد. او می‌گوید افرادی که در واقع LATE (نه آلزایمر) داشتند، در این آزمایشات بالینی گنجانده شده‌اند، که نتایج بالقوه مثبت این داروها را مخدوش کردند.

منبع مؤسسه ملی سلامت
مقاله Brain

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.