زیست شناسی دنیای جدیدی را پیشرو خواهد داشت

تحول زیست شناسی، کمپلکس HOPS راه نجات جدید
0 458

پروتئین‌ها در لباس دارو

اکثریت قریب به اتفاق از داروهای پرفروش، بر پایه زیست شناسی هستند که به عنوان پروتئین شناخته می‌شوند.

امروزه پروتئین‌ها برای درمان بسیاری از بیماری‌های ناتوان‌کننده مانند ورم مفاصل، بیماری کرون (از بیماری‌های التهابی روده) و چندین نوع سرطان استفاده می‌شوند. آن‌ها به بهبود زندگی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان کمک کرده‌اند.

پروتئین‌ها این پتانسیل را دارند که به ملیون‌ها انسان دیگر کمک کنند، اما در عالم واقع نمی‌توانند، چون بیشتر آن‌ها قادر به عبور از مرز سلول نیستند تا به مناطقی از سلول که مورد نیاز هستند، یعنی داخل سلول، برسند.

Alanna Schepartz استاد شیمی ییل، زیست‌ شناسیسلولی و زیست شناسی تکامل می‌گوید:

برای دهه‌ها شناخته شده است که پروتئین‌ها می‌توانند از مرز سلولی به بخش‌های از سلول، شناخته شده به نام آندوزوم‌ها وارد شوند.

گرفتن این مولکول‌ها از آندوزوم و وارد کردن آن به داخل سلول، مشکل بزرگی بود.

Schepartz و همکارانش در دانشگاه ییل گزارش شناسایی یک کلید مولکولی را دادند که به طور موثر آندوزوم را کنترل می‌کند و اجازه عبور انتخابی پروتئین‌های بالقوه نجات‌دهنده را به درون سلول می‌دهد.

این کشف در مجله Proceedings of the National Academy of Science، USA منتشر شد.

تحول زیست شناسی با کمپلکس HOPS

محققان گزارش می‌دهند که کلید باز کردن آندوزوم یک کمپلکس همجوشی هوموتایپیک و پروتئین واکوئلی مرتب سازی ((homotypic fusion and vacuole protein sorting (HOPS) است، یک پروتئین چند اسمبلی (multi-protein assembly) است که آندوزوم‌های مشخصی را به یکدیگر متصل می‌کند تا به آنها اجازه ترکیب شده بدهد.

هنگامی که عمل می‌کند، پروتئین درمانگر از آندوزوم‌ها خارج می‌شود و زمانی که در حالت عملیاتی نیست، پروتئین‌ها در داخل آندوزوم گرفتار خواهند بود.

Schepartz گفت:

کشف این که پروتیین درمانگر می‌تواند از طریق کمپلکس HOPS به داخل سلول دسترسی پیدا کند، باید به دانشمندان در طراحی پروتئین‌های درمانی برای درمان بیماری‌هایی که به خوبی با روش‌های دیگر درمان نمی‌شوند، کمک کند.

منبع دانشگاه Yale
مقاله PNAS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.