سرنگ اینفلیتور ساخته محققان ایرانی

0 59

سرنگ اینفلیتور ایرانی مورد استفاده در درمان بیماری های قلبی و عروقی

سرنگ اینفلیتور که از ابزار یکبار مصرف حوزه قلب و عروق است، با تلاش دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه علم و صنعت ایران، در کشور تولید و موفق یه اخذ پروانه تولید از اداره کل تجهیزات پزشکی شد. سرنگ اینفلیتور ساخته ایرانی هم اکنون در فاز تولید انبوه است.

محمد حمید سکاد فکر رییس هیات مدیره شرکت رایبد استان البرز می گوید:
هم اکنون مصرف سالانه این محصول در کشور تعداد 300 هزار عدد در سال است که تا پایان سال جاری تعداد 20 هزار سرنگ اینفلیتور ایرانی در تحویل مراکز درمانی کشور خواهد شد. همچنین ظرفیت تولید این سرنگ در آینده افزایش می یابد.
سکاد فکر در ادامه بیان می کند که هدف گذاری آینده شرکت تا 6 سال آینده، تولید 400 هزار سرنگ در سال می باشد.

تا به حال سرنگ های مصرفی مراکز درمانی کشور از چین، هند، فرانسه، آمریکا، ترکیه و آلمان تامین می شد. به همین ترتیب مبلغی معادل 4.5 میلیون یورو از کشور خارج می شد. با تولید داخلی سرنگ اینفلیتور، میزان واردات و وابستگی کشور به واردات آن به مرور کاهش می یابد.

استفاده از سرنگ اینفلیتور در رفع انسداد عروق قلبی

از سرنگ اینفلیتور Inflation Device در عمل های جراحی مثل آنژیوپلاستی، استنت گذاری قلب یا همان فنر گذاری، انسداد عروق کرنری قلب و بالن استفاده می شود.

عمل آنژیوپلاستی از جمله مواردی است که در آن از سرنگ های اینفلیتور استفاده می شود. آنژیوپلاستی شیوه ی برای درمان و رفع تنگی رگ های خونی و گرفتگی قلب است. هنگامی که گرفتگی یک رگ در قلب، در اثر کلسترول یا دیگر موارد، به صورت قطعی تشخیص داده شد عمل آنژیوپلاستی صورت می گیرد که در طول آن مناطق باریک شده از رگ با باد کردن یک بالن مخصوص کوچک در داخل رگ، باز می شود.

در مواقعی که بالن زدن پاسخ گوی رفع تنگی و گرفتگی رگ های قلبی نباشد، از استنت Stent که وسیله ای فنر مانند است با همراهی بالن برای انجام این کار استفاده می شود و با بار نگه داشتن رگ، مانع مسدود شدن رگ ها می شود.

بالن ها دارای انواع مختلفی هستند که در نقاط مختلفی از بدن جهت رفع انسداد عروق استفاده می شوند. نوع بالن مصرفی و فشاری که به آن وارد می شود، با توجه به نوع گرفتگی تفاوت خواهد داشت. در مواردی که ترکیبات کلسیمی در انسداد رگ ها نقش داشته باشند، گرفتگی رگ بسیار شدید خواهد بود. از این رو پزشک ممکن است فشار را به 30 اتمسفر نیز برساند؛ در حالی که معمولا 23 اتمسفر، حداکثر فشاری است که به بالن وارد می شود. در این موارد دستگاه تامین کننده فشار باید از دقت بالایی برخوردار باشد تا نشتی پس ندهد و همچنین شلنگ انتقال فشار نیز تحمل فشار بالای وارده را داشته باشد.

تحریم ها و سرنگ اینفلیتور

در طرح سلامت قید یکبار مصرف بودن برای سرنگ اینفلیتور ذکر شده است. وزارت بهداشت اما، پس از اعمال تحریم ها، دستورالعملی جهت استریل تجهیزات و لوازمی که قابلیت استریل سازی دوباره را دارند، صادر کرد. سرنگ اینفلیتور نیز در دسته تجهیزاتی قرار گرفت که دوباره استریل می شود. استریل کردن دوباره این سرنگ ها خطای چندان بالایی ندارد؛ از طرفی عدم وجود تولید کننده داخلی و همچنین جلوگیری از خروج ارز از کشور عواملی بودند که پزشکان را به نحوی مجبور به این اقدام می کرد. این در حالی است که عمل استریل سازی سرنگ ها بر عهده نیروی انسانی می باشد. از این رو در هر صورت اماکن خطای انسانی وجود دارد و ممکن است باعث انتقال بیماری شود.

نتایج آزمون های سرنگ اینفلیتور ایرانی و مقایسه آن با نمونه های خارجی مشابه

هر محصول برای ورود به فاز تولید انبوه باید آزمون های زیست سازگاری طی کند. محصولات مختلف از نظر نوع تماس با بیمار و عوامل دیگر زیست سازگاری متفاوتی خواهند داشت. از این نظر، سرنگ اینفلیتور ساخت محققان ایرانی توانسته است، آزمون مورد نظر را با سربلندی پشت سر بگذارد. از سوی دیگر عملکرد محصول داخلی از نمونه های مشابه خارجی بهتر بوده و پزشکان  با پشتوانه تست های بالینی که صورت داده اند، تمایل بیشتری نسبت به استفاده از سرنگ های داخلی دارند.

منبع:

yon.ir/bio61

yon.ir/bio62

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.