سلول‌های بنیادی نورونی همیشه در مغز فعال هستند

0 10

رشد پنهان مغز با سلول‌های بنیادی نورونی در آن

قبلا تصور می‌شد که پستانداران با منابع عصبی کامل به دنیا آمده و با همان‌ها نیز تا آخر عمر زندگی می‌کنند ولی در طی تحقیقات دو دهه اخیر عصب شناسان متوجه شدند که حداقل در دو ناحیه از مغز یعنی مراکز شنوایی و بویایی و هیپوکمپوس که جایگاه یادگیری و حافظه است، سلول‌های بنیادی نورونی هستند که در طول زندگی رشد می‌کنند.

بر اساس مقاله منتشر شده از مجله Cell، محققان دانشکده پزشکی Perelman از دانشگاه پنسیلوانیا نشان داده‌اند که یک نوع از سلول‌های بنیادی مغز موش که منشاء نورون‌های بالغ در مغز است درواقع منبع به وجود آورنده تمام سلول‌های جدید مغز تا آخر عمر می‌باشد. این یافته‌ها می‌توانند در ثابت نگه داشتن شرایط سنین جوانی برای افزایش قدرت یادگیری و حافظه به ما کمک کنند و همچنین در تعمیر و دوباره سازی قسمت‌های آسیب دیده مغز بعد از جراحات و یا پیری موثر باشند.

محقق ارشد Hongjun Song پی اچ دی و پروفسور علوم اعصاب می‌گوید: ما برای اولین بار توانستیم نشان دهیم که در طول عمر پستانداران نورون‌های واقع در چین سینوسی دندانه دار مغز  (Dentate Gyrus) در هیپوکمپوس از یک سلول از جمعیت سلول‌های بنیادی رشد کرده و گسترش می‌‌یابند. نورون‌های نابالغ جدید در ایجاد ارتباطات درون هیپوکمپوس نسبت به نورون‌های بالغ دارای قدرت انعطاف بسیار بالایی هستند که در یادگیری سالم، حافظه و حال خوش نقش بسیار مهمی دارند.

منشاء یابی سلول‌های جدید عصبی در مغز

محققان نشان‌دادند که سلول‌های بنیادی نورونی که آنها کشف کرده بودند دارای نشان مولکولی مشابه در طول زندگی موش بود. آنها این نشان مولکولی را با علامت گذاری سلول‌های نورونی موش در دوران جنینی انجام دادند، درست زمانی که مغز درحال گسترش یافتن بود و سلول‌ها از حالت نوزادی به سمت بلوغ حرکت می‌کردند. این علامت گذاری‌ها نشان داد که سلول‌های بنیادی جدید نورونی که دارای علامت سلول پیش ساخته خود بودند به طور مداوم درحال تولید نورون در طول زندگی این حیوان بودند.

یکی از محققان ارشد دیگر می گوید: این یک پروسه خاص در مغز است زیرا در هیپوکمپوس این سلول‌ها هیچوقت همانندسازی را متوقف نمی‌سازند و در ایجاد انعطاف پذیری نورونی در مغز پستانداران دخیل هستند.

به این ظرفیت پلاستیسیتی (Plasticity) گفته می‌شود که درواقع قابلیت مغز در ایجاد ارتباطات جدید در طول زندگی برای خنثی نمودن جراحات و بیماری‌ها و همچنین ایجاد ورودی‌های جدید در پاسخ به محیط است. Ming پروسه رشد نورون‌های جدید در هیپوکمپوس را به اضافه نمودن واحد‌های جدید به مدار مادر (Mother Board) مغز تشبیه می‌کند.

هدف بعدی این تیم توجه به سلول‌های بنیادی نورونی مشابه در پستانداران دیگر بخصوص انسان و شروع کاوش در بافت post-mortem مغز است تا چگونگی تنظیم شدن این جمعیت سلول‌های بنیادی عصبی را پیدا کنند.

شما همراهان همیشگی بیولند از اینجا میتوانید مقاله مربوط به این خبر را مطالعه نمایید.

منبع: http://yon.ir/t0WSD

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.