خداحافظی با پیوند کبد

پیوند کبد
0 55

کشف سلول HHyP

محققان کالج کینگز لندن از روشی به نام “تعیین توالی RNA تک سلول” برای شناسایی نوعی سلول که ممکن است قادر به بازسازی بافت کبد باشد، استفاده کرده‌اند و نارسایی کبد را بدون نیاز به پیوند درمان می‌کنند.

شما می‌توانید مقاله زیر را نیز مطالعه نمایید:

در مطالعه‌ای که در مجله Nature Communications منشر شده‌است، محققان نوع جدیدی از سلول به نام (hepatobiliary hybrid progenitor (HHyP را کشف کرده‌اند که در دوران جنینی ما در رحم مادر شکل می‌گیرد. در کمال تعجب HHyP در بالغین نیز به مقدار کمی وجود دارد و می‌تواند به دو نوع اصلی از سلول‌های بالغ کبدی به نام هپاتوسیت‌ها و کلانیوسیت‌ها تبدیل شود. سلول‌HHyP ویژگی‌هایی مانند سلول‌های بنیادی دارد.

پیوند سلول جایگزین پیوند کبد

محققان سلول‌های HHyP را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که آنها شبیه سلول‌های بنیادی موش هستند که مشخص شده‌است که به دنبال جراحات اساسی مانند بروز سیروز، کبد موش را بدون نیاز به پیوند کبد به سرعت ترمیم می‌کنند.

دکتر Tamir Rashid، از مرکز سلول‌های بنیادی و پزشکی احیا کننده در کالج کینگز لندن و نویسنده اصلی مطالعه، می‌گوید:

برای اولین بار ما دریافتیم که سلول‌هایی با ویژگی‌های شبیه به سلول‌های بنیادی واقعی ممکن است در کبد انسان وجود داشته‌باشد.

این به نوبه خود میتواند طیف گستردهای از برنامه‌های پزشکی احیاکننده را برای درمان بیماری کبد بدون نیاز به پیوند کبد فراهم کند.

بیماری کبد پنجمین قاتل بزرگ انگلستان و سومین علت شایع مرگ زودرس است و تعداد موارد این بیماری همچنان در حال افزایش است.

بیماری کبد می‌تواند ناشی از مسائل مربوط به شیوه زندگی مانند چاقی، ویروس‌ها، مصرف زیاد الکل یا موارد غیر سبک زندگی مانند بیماری خود ایمنی و بیماری ژنتیکی باشد. علائم بیماری کبد شامل یرقان، خارش و احساس ضعف و خستگی و در موارد شدیدتر سیروز است.

در حال حاضر تنها معالجه بیماری‌های شدید کبدی پیوند کبد است که می‌تواند منجر به یک عمر عوارض شود.

Rashid می‌گوید:

اکنون ما نیاز داریم به سرعت کار کنیم تا بتوانیم دستورالعمل تبدیل سلول‌های بنیادی چند توان را به سلول‌های HHyP پیدا کنیم تا بتوانیم این سلول‌ها را به کبد بیمار پیوند بزنیم.

در طولانی مدت ما تلاش خواهیم کرد تا ببینیم که آیا می‌توانیم سلول‌های HHyP را با استفاده از داروهی سنتی ترمیم کبد و بدون استفاده از پیوند کبد دوباره برنامه‌ریزی کنیم.

منبع کالج کینگز لندن
مقاله Nature

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.