سلول‌های IgA بیماری MS را درمان می‌کنند

سلول‌های IgA بیماری MS را درمان می‌کنند
0 6

طبق تحقیقات اخیر، نوعی از سلول‌های ایمنی که از روده به مغز مهاجرت می‌کنند باعث کاهش التهاب در مالتیپل اسکلروزیس می‌شود. به عبارتی دیگر، سلول‌های IgA بیماری MS را درمان می‌کنند.

دانشمندان دریافتند که با افزایش تعداد سلول‌های ایمنی بدن می‌توانند به طور کامل التهاب عصبی را در موش‌های مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس (MS) ریشه کن کنند. یاخته‌های ایمنی مهاجم، سلول‌های پلاسما هستند که در مغز استخوان به عنوان لنفوسیت B زندگی خود را آغاز می‌کنند و در معرض میکرو ارگانیسم های روده تحریک می‌شوند.

مطالعات قبلی این سلول‌ها را در سیستم عصبی مرکزی (CNS) افراد مبتلا به MS پیدا کرده بودند ولی مشخص نمی‌کردند که این سلول‌ها از کجا آمده اند یا در محل اولیه چه فعالیتی انجام می‌دادند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو و دانشگاه تورنتو در کانادا برخی از پاسخ‌ها را پس از مطالعه سلول‌های موش و نمونه‌های افراد مبتلا به MS پیدا کرده‌اند. این مطالعات در مجله Cell منتشر شد.

نقش آنتی بادی‌های IgA در درمان MS

یکی از ویژگی‌های فعالیت سلول‌های پلاسما این است که آنتی بادی‌های ایمونوگلوبولین A تولید می‌کنند. این آنتی بادی‌های ضد التهابی نقش مهمی در پیشگیری از آسیب بافت‌ها در چندین بیماری خود ایمنی و التهابی ایفا می‌کنند. مطالعات، بینش جدیدی در مورد جایی که آنتی بادی‌ها از آنجا می‌آیند و چگونگی کارکرد آنها به ارمغان می‌آورد.

Sergio E. Baranzini، استاد علوم اعصاب در UCSF، می‌گوید:

آنتی بادی‌های IgA، هشتاد درصد از آنتی بادی های بدن را تشکیل می‌دهند. هنوز عملکرد آنها به طور کامل درک نشده است.

محققان سطوح پایینی از IgA را در نمونه‌های مدفوع افرادی که درگیر فعال شدن بیماری MS بودند، یافتند. نتیجه بدین مفهوم است که سلول‌های پلاسمای ساکن در روده برای سرکوب التهاب فعال به سیستم عصبی مرکزی (CNS) مهاجرت می‌کنند. به عقیده تیم تحقیقاتی درک این موضوع می‌تواند باعث درمان MS شود.

از دست دادن میلین در بیماری مالتیپیل اسکلروزیس

MS یک بیماری است که در آن فیبرهای عصبی که اطلاعاتی را در سیستم عصبی مرکزی (CNS) حمل می‌کند، پوشش محافظتی میلین اطراف نورون را از دست می‌دهند. غلاف میلین، سیگنال های الکتریکی را طی جریان عصبی در یک نورون حفظ می کند.

از بین رفتن میلین سلول ها موجب کمبود سیگنال می‌شود و ارتباط بین مغز و قسمت های مختلف بدن را مختل می‌کند.

منبع:

yon.ir/W7k3o

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.