سنتز سبز نانوذرات از بیابان

1 31

نانو ذرات اکسید سریم کاربرد بسیار زیادی در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، صنعت خودروسازی، صنایع فولاد، فیلتراسیون پرتو فرابنفش، حسگرهای گازی و همچنین داروسازی دارند.

محققان ایرانی دانشگاه علوم پزشکی زابل طی تحقیقات خود توانستند روشی ارزان و سبز برای سنتز نانو ذرات اکسید سریم پیدا کنند. اهمیت این روش زمانی مشخص می شود که بدانیم سنتز شیمیایی نانو ذرات باعث نگرانی هایی در زمینه محیط زیست شده است. از دیگر مزایای این روش می توان به هزینه پایین، عدم استفاده از مواد شیمیایی گران قیمت و سمی و سرعت بالای آن اشاره کرد.

مینا سارانی از محققان این پروژه می گوید: در روش ذکر شده از عصاره‌ی گیاه جغجغه، که از گیاهان بومی سیستان و بلوچستان است، استفاده می شود.
ترکیبات فنولیک موجود در عصارهی این گیاه می تواند در فرآیند سنتز، به عنوان عامل کاهنده عمل کنند. آزمون هایی که بر روی این ذرات انجام گرفته است بیان می کند که شکل نانو ذرات اکسید سریم کروی شکل با اندازه ای حدود ۳۰ نانومتر است.
قابل ذکر است این نانو ذرات تا غلظت ۸۰۰ میکرولیتر غیر سمی می باشند.

دستاورد فوق با تلاش های مینا سارانی، کارشناسی ارشد شیمی معدنی و کارشناس مسئول واحد تحقیق و توسعه دانشگاه علوم پزشکی زابل، و دکتر عبدالحسین میری، عضو هیئت علمی دانشگاه، به ثمر نشسته است. مقاله ای با ضریب تاثیر ۳.۰۷۵ در مجله ی Ceramics International از نتایج این تخقیقات چاپ شده است. شما می توانید مقاله مورد نظر را اینجا مشاهده کنید.

منبع :

پایگاه خبری فناوری نانو ایران

1 نظر
  1. سامان می‌گوید

    مطالب عالی بود مچکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.