سندرم پیش از قاعدگی و کپسول سیاه دانه

سندرم پیش از قاعدگی و کپسول سیاه دانه
0 1,362

سندرمی آزاردهنده

يكي از مسائل روا‌ن‌تني كه با عملكرد دستگاه توليدمثل زنان ارتباط دارد و سازمان بهداشت جهاني آن را به عنوان يك تهديد بهداشت عمومي در جوامع مدرن مورد توجه قرار داده است، (Premenstrual Syndrome= PMS) سندرم پیش از قاعدگی است.

شما همچنین می‌توانید مقاله ” سندرم تخمدان پلی کیستیک با مطالعه ژنوم تشخیص داده می‌شود ” را نیز مطالعه بفرمایید.

سندرم پیش از قاعدگی يكي از شايع‌ترين اختلالات سنين باروري بوده و در 75 درصد زناني كه سيكل‌هاي قاعدگي منظم دارند، ابتلا به آن را گزارش مي‌كنند و با علائم دورهاي جسماني و رفتاري در زنان مشخص مي‌شود.

سندرم پیش از قاعدگی به طور بارز در 7-10 روز آخر سيكل پديدار شده و رهايي از علائم در عرض 4 روز بعد از شروع خونريزي قاعدگي صورت مي‌گيرد و به دنبال آن دورهاي عاري از علامت فرا مي‌رسد.

ايران در بين كشورهاي جهان، بيشترين شيوع را از جهت سندرم پيش از قاعدگي دارد.

روشهاي درماني از جمله تغييرات شيوه زندگي، خواب كافي، كاهش استرس، ورزش، ماساژ، تعديل رژيم غذايي، ديورتيك‌ها، آگونيست‌هاي، GnRh اسپيرونولاكتون، دانازول، ضددردها، اسيد چرب آزاد ضروري، مكمل‌هاي ويتاميني و مينرال‌ها، داروهاي گياهي توصيه شده است.

با اين وجود هنوز درمان منفرد مؤثري كه مورد پذيرش همگان باشد، تا به امروز وجود ندارد.

سیاه دانه دوای سندرم پیش از قاعدگی

در این مطالعه که توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد، نشان داده شده است که كپسول سياه دانه در كاهش شدت علائم جسماني سندرم پيش از قاعدگي مؤثر مي‌باشد.

با توجه به هزينه‌هاي بالا، عدم اثربخشي داروها براي درمان، عوارض داروهاي شيميايي و تمايل بيماران به طب مكمل و درمان‌هاي جايگزين، استفاده از كپسول سياه دانه بسيار مفيد مي‌باشد.

سیاه دانه

سیاه دانه با استفاده از عنصر فعال خود به نام تيموكينون، با مهار مسيرهاي سيكلواكسيژناز و ليپواكسيژناز، اثر ضدالتهابي خود را نشان مي‌دهد. از آنجايي كه يكي از مكانيسم‌هاي مطرح در ايجاد علائم جسماني سندرم پيش از قاعدگي، تغييرات در پاسخ دهي به پروستاگلاندين‌ها است؛ سیاه دانه می‌تواند از طريق كاهش توليد پروستاگلاندين‌ها، شدت علائم جسماني سندرم پيش از قاعدگي را كاهش دهد.

از طرفي زنان مبتلا به اين سندرم دچار كمبود پروستاگلاندين در سيستم عصبي و اندام‌ها، بخصوص پستان هستند، كه لينولئيك اسيد به عنوان عمده‌ترين اسيد چرب غير اشباع موجود در روغن سیاه دانه، در متابوليسم بافتي و ساخت پروستاگلاندينها مؤثر است.

در مطالعه حاضر که متوسط شدت علائم جسماني سندرم پیش از قاعدگی پس از مداخله كاهش داشته است. اين تغييرات با روندي كاهشي در علائم جسماني، نشان‌دهنده افزايش اثر مداخله با افزايش مدت زمان مداخله از ماه اول به ماه دوم مداخله مي‌باشد.

فعاليت استروژني سياهدانه بوسيله محتواي اسيدهاي چرب غيراشباع لينولئيك اسيد نسبت داده شده است. سياهدانه بوسيله ثبات نوسانات سيكليك استروژن، در كاهش علائم جسماني اين سندرم مؤثر است.

عدم تعادل در دريافت اسيدهاي چرب غيراشباع كمبود لينولئيك اسيد و لينولنيك اسيد مي‌تواند منجر به توليد نامناسب پروستاگلاندين E2 شود كه با انقباض عضله صاف رحم، مي‌تواند دردهاي كوليكي اسپاسموديك در قسمت تحتاني شكم و كمر ايجاد كند.

اسيد چرب غيراشباع در سياهدانه باعث تنظيم سطوح پروستاگلاندين‌هاي مضري مانند E2 و پروستاگلاندين‌هاي مفيدي مانند E1 مي‌شوند و باعث كاهش علائم جسماني مانند التهاب، تورم و درد شكم مي‌شود.

از طرفي سیاه دانه يك ديورتيك طبيعي است و حاوي مقدار زيادي پتاسيم است كه مايعات اضافي را از بين مي‌برد و از احتباس آب جلوگيري مي‌كند و به نوبه خود درد پستان را كاهش مي‌دهد.

در اين سندرم ادم در ناحيه شكم، پستانها و اندام‌ها صورت مي‌گيرد كه خود موجب سردرد مي‌شود. با وجود استروژن و مواد معدني مي‌تواند باعث كاهش احتباس آب شود. اثر ضدنفخي آن مربوط به داشتن اثر ضدباكتريايي مي‌باشد.

مقاله فصلنامه گياهان دارويي

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.