سنسور پوستی جدید برای بیماران هیدروسفالی

0 1

هیدروسفالی یا (Hydrocephalus)، به وضعیتی گفته می‌شود که در آن مایع مغزی نخاع تولید شده در شبکه کوروئید، بیش از اندازه در بطن ها و حفرات مغز انباشته گردد و منجربه افزایش حجم آن ها شود.

این افزایش حجم اشغال شده توسط مایع در سیستم عصبی مرکزی  و بخصوص مغز، میتواند ناشی از اختلال در توزیع تشکیل جریان یا جذب مایع مغزی نخاعی باشد. پیامد این اختلال، افزایش فشار درون جمجمه، آسیب های مغزی و حتی مرگ است.

اکثر مردم وقتی دچار سردرد میشوند، ایبوپروفن را مصرف میکنند. اما یک فرد مبتلا به هیدروسفالی هنگام گرفتن سردرد ، در حقیقت با مشکل جدی تری رو به رو است.
یک سردرد عادی در این افراد ممکن است منجر به مراجعه به بیمارستان، صرف هزاران دلار برای اسکن، تابش درمانی و حتی گاهی اوقات جراحی شود.

اخیرا پژوهشگران دانشگاه Northwestern ایالت متحده آمریکا موفق به توسعه یک سنسور پوستی که شبیه به چسب زخم میباشد، شده اند که میتواند سبب بهبود وضعیت  بیماران هیدروسفالی گردد.

هیدروسفالی میتواند بر هر دو گروه کودکان و بزرگسالان موثر واقع شود. کودکان مبتلا به هیدروسفالی، غالبا بطور مادرزادی درگیر این بیماری شده اند.
در بزرگسالان، خونریزی های داخلی مغز و یا تومور های مغزی میتوانند باعث پدید آمدن هیدروسفالی شوند.

درحال حاظر، از روش های مراقبت استاندارد رایج، جراحی پیوند لوله ای به عنوان Shant است، که به منظور تخلیه مایع اضافی از  مغز و سایر قسمت های بدن انجام میگیرد. شانت در حقیقت پس از  گذشت مدت زمان حدود ۱۰ سال عملکرد صد در صدی خود را از دست میدهد.
در پزشکی به هر نوع محل عبور برای جا به جایی مایعات موجود در بدن از بخشی به بخشی دیگر شانت گفته می‌شود.

هم اکنون افراد زیادی در حال ادامه زندگی با شانت هستند در حالیکه این یک تهدید همیشگی برای آنهاست. کشف سنسور پوستی جدید توسط گروه تحقیقاتی مذکور میتواند باعث صرفه جویی در هزینه ها و بهبود کیفیت زندگی این افراد شود.

 

سنسور جدید برای کنترل بیماران هیدروسفالی

 

سنسور جدید در مطالعه ای که برای بررسی عملکرد آن صورت گرفت نشان داد که پس از گذشت مدت زمان ۵ دقیقه از قرار گرفتن آن بر روی پوست بیماران، چه مقدار مایع مغزی نخاعی در شانت جریان دارد.

پژوهشگران این سنسور را بر روی ۵ فرد بزرگسال مبتلا به هیدروسفالی آزمایش کردند. نام این سنسور Wearable shunt monitor است.

یک باتری قابل شارژ بسیار کوچک در داخل این سنسور تعبیه شده است. این سنسور مجهز به بلوتوث است از این رو میتواند به گوشی هوشمند متصل شده و داده ها را با استفاده از یک برنامه اندروید برای گوشی ارسال نماید.

 

منبع:

http://yon.ir/5eIN0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.