سیستم ایمنی تسلیم یک قارچ می‌شود

0 28

قارچ های در حال کمین

قارچ مرگ آور بالقوه در افراد با سیستم ایمنی ضعیف

این قارچ‌ها همه جا هستند و بسیار برای انسان‌های دارای سیستم ایمنی تضعیف شده خطرناک می‌باشند. قارچ Aspergillus fumigatus تقریبا در همه جای جهان وجود دارد به صورت لایه‌های خاکستری تیره بر روی دیوار‌های نم‌دار دیده می‌شوند و یا به صورت گرده‌های میکروسکوپی در هوا گردش می‌کنند و به کاغذ‌های دیواری، تشک‌ها و سطح زمین می‌چسبند. افراد سالم در صورت ورود این قارچ‌ها به بدنشان با مشکلی مواجه نمی‌شوند زیرا سیستم ایمنی، این گرده‌ها را از کار می‌اندازند. هرچند این قارچ‌ها می‌توانند زندگی انسان‌هایی که دچار نقصانی در سیستم ایمنی هستند مانند افراد مبتلا به ایدز و یا افراد دارای سیستم ایمنی سرکوب شده در اثر پیوند اعضا را به خطر به اندازند. طی یک سری از تحقیقات بین المللی محققان طرز از کار انداخته شدن سیستم ایمنی توسط این قارچ ها و ایجاد عفونت‌های مرگبار را کشف کرده‌اند.

چه ماده ای عامل این بیماری زایی  است

درمیان فاکتور‌های دیگر یک ماده به نام گلیوتوکسین (Gliotoxin) که یک مایکوتوکسین (Mycotoxin) بالقوه است علت اصلی بیماری زایی قارچ آسپرژیلوس فومیگاتوس است. این ماده قبلا به عنوان سرکوب کننده سیستم ایمنی شاخته شده بود ولی چگونگی عمل سرکوب این ماده هنوز روشن نشده بود ولی این‌بار توسط فعالیت‌های این محققان مکانیسم مولکولی پشت پرده این عفونت قارچی مشخص شد.

مکانیسم سرکوب سیستم ایمنی

برای دستیابی به چگونگی عفونت زایی محققان سلول‌های ایمنی را در تماس با گلیوتوکسین‌های سنتتیک (ساخته شده توسط فرآیند‌های آزمایشگاهی و یا صنعتی) قرار دادند. این سلول‌های ایمنی که گرانولوسیت‌های نوتروفیلی بودند و به عنوان نماینده خط اول سیستم ایمنی فعالیت می‌کردند. وظیفه این سلول‌ها شناسایی و انحدام پاتوژن ها است و زمانی که این سلول ها با یک پاتوژن برخورد می‌کنند (مانند یک قارچ) یک سری ماده پیامرسان به داخل خون آزاد می‎‌کنند (لوکوترین ها) که سلول‌های ایمنی دیگر را نیز به سمت خود می‌کشند و زمانی که به تعداد زیادی در کنار هم جمع شدند مهاجم را به صورت مسالمت آمیز تسلیم می‌کنند. این اتفاق زمانی که پاتوژن عامل عفونت قارچی یعنی آسپرژیلوس فومیگاتوس دخیل است اتفاق نمی‌افتد. محققان متوجه شدند که این قارچ با استفاده از این مایکوتوکسین باعث خاموش شدن آنزیم (LTA4 hydrolase) می‌شود که این آنزیم مسئولیت ساخت ماده پیام‌رسان Leukotriene B4 را بر عهده دارد.

شما همراهان همیشگی بیولند می توانید مقاله مربوط به این خبر را در اینجا مطالعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.