پروب‌های فلورسنت نمای کاملی از تحویل دارو در سلول‌ها ارائه می‌دهند

پروب‌های نمایش دهنده تحویل دارو
0 ۴۶

سیستم تحویل دارو

انتخاب مؤثرترین مولکول‌ها برای سیستم تحویل دارو اغلب یک فرایند آزمایش و خطا است اما مهندسان Cornell به کمک تکنیکی که عملکرد آن مولکول‌ها را در سلول‌های زنده نشان می‌دهد، دقت بیشتری را ارائه می‌دهند.

شما همچنین می‌توانید مقاله “ایجاد یک سیستم دارورسانی جدید برای درمان سرطان پستان” را مطالعه نمایید.

سیستم‌های تحویل دارو زمان و مکان آزادسازی دارو در بدن را کنترل می‌کنند. یک مولفه اساسی بسیاری از این سیستم‌ها مولکولی است که یک آنتی‌بادی که هدفی مانند سلول‌های سرطانی را جستو می‌کند را به دارویی که برای از بین بردن هدف طراحی شده است، متصل می‌کند.

اتصال‌دهنده نه تنها باید در حین رفتن به سلول هدف، دارو را به آنتی‌بادی متصل نگه دارد، بلکه باید به طور صحیح آن را در داخل سلول، در مکان مناسب و در زمان مناسب آزاد کند.

مهندسان بیومولکولی با آزمایش اتصال‌دهنده در محیط عاری از سلول، مایعات مدل که شامل همه فعل و انفعالات پیچیده‌ای نیست که معمولا در سلول‌های زنده وجود دارد، سرنخ‌هایی درمورد اثربخشی آنها جمع کردند.

یک تیم تحقیقاتی به رهبری Chris Alabi، استاد مهندسی شیمی و مهندسی بیومولکولی، روشی را ایجاد کردند که از پروب‌های فلورسنت برای مشاهده و اندازه‌گیری میزان موفقیت اتصال‌دهنده‌ در انتشار داروها در سلول‌های زنده استفاده می‌کند.

این مطالعه در مجله Cell Chemical Biology منتشر شده‌است.

مزایای این تکنیک

Alabi می‌گوید:

در حل حاضر شرکت‌های دارویی یک تن اتصال دهنده ایجاد می‌کنند و سپس با آزمایش هر یک از آنها می‌بینند که بهترین عملکرد را برای یک برنامه خاص کدام یک از آنها دارد.

با کمک تکنیک ما، آنها اکنون می‌توانند قبل از اینکه سیستم تحویل دارو را کنار هم قرار دهند، بر اساس اعداد داخل سلولی واقعی تصمیم آگاهانه‌ای بگیرند.

این پروب‌ها شامل دو رنگ فلورسنت می‌باشند که وقتی آنها به عنوان بخشی از سیستم تحویل دارو به مراه آنتی‌بادی متصل شدند، یکدیگر را نامرئی می‌کنند.

هنگامی که اتصال شکسته شود و رنگ‌ها آزاد شوند، سیگنالیگ داروی آزاد شده در داخل سلول با استفاده از میکروسکوپ قابل مشاهده می‌شود.

این پروب‌ها در آزمایشگاه Alabi ایجاد شده‌است و به مهندسین یک روش دقیق برای اندازه‌گیری میزان شکستن پیوند شیمیایی اتصال‌دهنده با سیستم تحویل دارو پیشنهاد می‌کند.

برای نشان دادن این پروب یک آنتی‌بادی با یک اتصال‌دهنده دی‌سولفید شناخته‌شده که به خوبی در پروتئین HER2 کار می‌کند، ایجاد کردند.

هنگامی که سیستم تحویل دارو به پروتئین رسید، این تیم قادر به اندازه‌گیری قابل اعتماد فرآیندهای داخل سلولی مانند سینتیک و نیمه عمر اتصال‌دهنده دی‌سولفید بود.

Alabi می‌گوید:

برای مهندسین بیومولکولی و شرکت‌هایی که هدف در نظر دارند، می‌توانیم روند کشف دارو را خیلی سریع‌تر انجام دهیم زیرا اکنون می‌دانیم  چقدر طول می کشد تا دارو را سیستم تحویل دارو آزاد کند.

زیست شناسان شیمیایی می‌توانند از پروب‌ها برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآیندهای داخل سلول استفاده کنند.

منبع دانشگاه cornell
مقاله Cell Chemical Biology

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.