سیستم ژنتیکی مشابه DNA در جستجوی بیگانگان

سیستم ژنتیکی
0 0

سیستم ژنتیکی جدید و سنتزی

دانشمندان در یک پیشرفت تحقیقاتی که توسط ناسا حمایت شد، یک سیستم مولکولی را ایجاد کردند که مانند DNA می‌توانند اطلاعات را ذخیره کرده و انتقال دهد. این تجربه بی‌سابقه نشان می‌دهد که یک امکان دارد یک زندگی مبتنی بر DNA دیگری نیز وجود داشته باشد، همانطور که ما آن را روی زمین می‌شناسیم، یک سیستم ژنتیکی برای زندگی  ممکن است در جهان‌های دیگر وجود داشته باشد.

این سیستم ژنتیکی جدید، یک شکل جدید زندگی نیست بلکه پیشنهاد می‌دهد که دانشمندانی که به دنبال زندگی فراسوی زمین هستند، ممکن است نیاز به تجدید نظر در مورد آنچه که باید به دنبال آن باشند، داشته باشند.

DNA یک مولکول پیچیده است که اطلاعات ژنتیکی را ذخیره می‌کند و انتقال می‌دهد، در تمام ارگانیزم‌های زنده روی زمین، از والد به فرزند منتقل می‌شود و اجزای آن شامل چهار جز اصلی به نام نوکلئوتید می‌باشند. اما، در مورد زندگی در دنیاهای دیگر چه؟

Lori Glaze، سرپرست بخش علوم سیاره‌ای ناسا گفت:

کشف زندگی یکی از اهداف مهم ماموریت‌های علمی سیاره‌ای ناسا است و این کار جدید به ما کمک خواهد کرد تا ابزارهای موثر و تجربیاتی را توسعه دهیم که دامنه آنچه را که به دنبال آن هستیم گسترش خواهد داد.

یک راه برای تصور انواع ساختارهای خارجی که در دنیاهای دیگر یافت می‌شود، تلاش برای ایجاد چیزی بیگانه در زمین است.

یک تیم از محققان به رهبری Steven Benner در بنیاد تکامل مولکولی کاربردی در آلاچوا فلوریدا، موفق به ساخت یک سیستم مولکولی اطلاعاتی جدید  شبیه DNA شدند، با این تفاوت که مولکول جدید به جای چهار ماده تشکیل‌دهنده، هشت ماده تشکیل‌دهنده اطلاعاتی دارد.

مشحصات این مولکول

DNA سنتزی شامل چهار نوکلئوتید موجود در زمین، آدنین، گوانین، سیتوزین و تیمن است؛ اما چهارتای دیگر ساختارهای اطلاعاتی را در DNA معمولی تقلید می‌کنند. نتیجه یک ساختار مارپیچ دوگانه است که می‌تواند اطلاعات را ذخیره کرده و انتقال دهد.

تیم Benner که با آزمایشگاه‌های دانشگاه تگزاس، دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا و شرکت DNA Software در میشیگان، همکاری کردند، DNA خود را hachimoji نامیدند (از hachi به معنی هشت و moji  یعنی حرف در ژاپنی).

دی ان ای hachimoji دارای تمام الزامات ساختاری‌ای است که به DNA ما اجازه ذخیره، انتقال و تکامل اطلاعات در سیستم‌های زنده را می‌دهد.

Benner می‌گوید:

با تجزیه و تحلیل دقیق نقش‌های شکل، اندازه و ساختار در دی ان ای hachimoji، این کار درک ما را از انواع مولکول‌ها گسترش می‌دهد که ممکن است اطلاعات را در حیات ماورای عالم خاکی در دنیاهای بیگانه ذخیره کنند.

دانشمندان باید بیشتر در مورد اینکه چه سیستم‌های ژنتیکی دیگری می‌تواند به عنوان پایه و اساس برای زندگی به کار برده شود و جایی که چنین موجودات عجیب و غریبی می‌توانند یافت شوند، کار کنند.

Mary Voytek، دانشمند ارشد اخترزیست‌شناسی در ناسا گفت:

یکی کردن درک گسترده‌ ازاینکه چه چیزی در طراحی ابزار ممکن است و مفاهیم اصلی مأموریت، منجر به جستجوی بیشتر و در عین حال مؤثرتر برای زندگی فراتر از زمین خواهد شد.

یکی از اهداف ناسا، جستجو برای زندگی در سیارات دیگر مانند مریخ است، جایی که زمانی در آن آب جاری و یک جو ضخیم وجود داشت. اگر زندگی در آن دنیاها از DNA ما استفاده نکند، چه؟ چگونه می‌توانیم آن را تشخیص دهیم؟ این DNA جدید ممکن است کلید پاسخ دادن به این سوالات و بسیاری دیگر باشد.

همراهان عزیز بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا بخوانید.

منبع:

yon.ir/NqF8y

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.