بیماری مرموز سیگار الکترونیک که با سلول‌های مملو از چربی در شش مشخص می‌شود

سیگار الکترونیک
0 45

سیگار الکترونیک و بیماری مرموز

پزشکان یک ویژگی ناشناخته بیماری تنفسی مرتبط با کشیدن سیگار الکترونیک را شناسایی کرده‌اند. در داخل ریه‌های این بیماران سلول‌های ایمنی بزرگی وجود دارد که حاوی قطرات روغنی زیادی هستند و به نام ماکروفاژهای پر از لیپید شناخته می‌شوند.

شما همچنین می‌توانید مقاله ” دود دست سوم سیگار نیز بر سلول‌های انسان اثر می‌گذارد ” را نیز مطالعه بفرمائید.

این یافته‌ها ممکن است به پزشکان اجازه دهد که به طور قطع این سندروم در حال ظهور را سریع‌تر تشخیص دهند و درمان درست را زودتر انجام دهند.

Scott Aberegg، محقق ارشد این مطالعه گفت:

اگرچه برای اطمینان خیلی زود است، ولی این ماکروفاژهای پر از لیپید ممکن است برای تأیید یا رد این بیماری مفید باشند.

آنها همچنین ممکن است در درک علت ایجاد این بیماری مفید باشند.

(چپ) اسکن ریه از بیمارانی که به شدت در اثر بیماری تنفسی مربوط به کشیدن سیگار الکترونیک آسیب دیده بودند. (راست) اسکن ریه در همان بیمار پس از درمان و بهبودی.
(چپ) اسکن ریه از بیمارانی که به شدت در اثر بیماری تنفسی مربوط به کشیدن سیگار الکترونیک آسیب دیده بودند. (راست) اسکن ریه در همان بیمار پس از درمان و بهبودی.

اسکن‌های ریه از بیماران مبتلا به بیماری کشیدن سیگار الکترونیک (vaping illness) مانند یک ذات‌الریه ویروسی یا باکتریایی جدی است، اما این آزمایشات منفی به نظر می‌رسند.

محققان دانشگاه سلامت یوتا در شش مورد از شش موردی که در بیمارستان دانشگاه یوتا در زمان ارائه نتایج برای انتشار مقاله مشاهده کردند، ماکروفاژهای پر از لیپید را شناسایی کردند.

سلول‌ها پس از انجام روشی به نام لاواژ برونکوآلوئولار (Bronchoalveolar Lavage) که در آن مایعات به بخش کوچکی از ریه‌ها فواره می‌شوند، در نمونه ها پیدا شدند و سپس برای معاینه جمع آوری شدند.

ماکروفاژها نوعی سلول سیستم ایمنی بدن هستند که در محل‌های عفونت جمع می‌شوند و نقش پاکسازی باقیمانده‌ها و قطعات سلولی و … را انجام می‌دهند.

رنگ‌آمیزی آنها با رنگی به نام Oil-red-O، قطرات روغنی موجود در این سلول‌ها را برجسته کرد.

ماکروفاژهای پر از لیپید در بیماران مبتلا به بیماری تنفسی مرتبط با کشیدن سیگار الکترونیک یافت می‌شوند. لیپیدهای روغنی قرمز رنگ شده‌اند.
ماکروفاژهای پر از لیپید در بیماران مبتلا به بیماری تنفسی مرتبط با کشیدن سیگار الکترونیک یافت می‌شوند. لیپیدهای روغنی قرمز رنگ شده‌اند.

Aberegg گفت:

این سلول‌ها بسیار متمایز هستند و ما اغلب آنها را نمی‌بینیم. این باعث شد تا همه افراد با دقت فکر کنند که چرا آنها آنجا هستند.

آیا آن‌ها اثرات باقی‌مانده را در ریه که از طریق کشیدن سیگار الکترونیک ایجاد می‌شود، تمیز می‌کنند؟

آزمایشات و نتایج

پزشکان آزمایشاتی را انجام دادند که بر روی اولین بیمار سیگار الکترونیک تحت درمان در دانشگاه سلامت یوتا انجام شد، پس از آنکه پزشک معالج اعلام کرده بود که بیمار می‌تواند ذات الریه لیپوئیدی داشته‌باشد.

با غربالگری ماکروفاژهایپر از لیپید، این وضعیت تشخیص داده می‌شود.

پزشکان پس از یافتن مارکر در این بیمار، آزمایش مشابهی را در بیماران بعدی انجام دادند که مشکوک به بیماری سیگار الکترونیک بودند و همه مثبت بودند.

این سؤال همچنان باقی می‌ماند که آیا بیماری تنفسی سیگار الکترونیک نوعی ذات‌الریه لیپوئیدی است یا خیر. با وجود تشابهات، تفاوت‌هایی نیز وجود دارد.

بر خلاف بیماری سیگار الکترونیک، ذات‌الریه لیپوئیدی کلاسیک به طور معمول در افراد مسن دیده می‌شود که عمدتا ناشی از تنفس تصادفی مسهل‌های مبتنی بر روغن است.

ریه‌ها ذات‌الریه لیپوئیدی کلاسیک، در زیر اشعه X متفاوت حاضر می‌شوند.

برای تعیین اینکه آیا بیماری سیگار الکترونیک می‌تواند به عنوان نوع جدیدی از ذات‌الریه لیپوئیدی طبقه‌بندی شود، باید آزمایش‌های بیشتری انجام شود.

Aberegg گفت:

ما باید تعیین کنیم که آیا این سلول‌ها خاص این بیماری هستند یا اینکه آیا در افرادی که سیگار الکترونیک می‌کشند و مریض نیستند و علائمی ندارند، نیز دیده می‌شوند یا خیر.

اگر فقط در افرادی دیده شود که بیمار می‌شوند، می‌توانیم بین آنچه که در ماکروفاژهای پر از لیپید مشاهده می‌کنیم و سایر اجزای روغن‌های تبخیر شده باعث ایجاد این سندرم می‌شوند، برقرار کنیم.

منبع دانشگاه سلامت یوتا
مقاله New England Journal of Medicine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.