سیگار الکترونیک می‌تواند باعث ایجاد سرطان ریه در موش‌ها شود

سیگار الکترونیک
0 55

معمای مصرف سیگار الکترونیک

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض دود سیگار الکترونیک باعث ایجاد سرطان ریه موش‌ها می‌شود.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را در زمینه مصرف دخانیات مطالعه کنید:

این مطالعه نشان داد كه 9 مورد از 40 موش (5/22٪) که در معرض دود سیگار الکترونیک دارای نیکوتین به مدت 54 هفته بودند، آدنوکارسینوم ریه تشکیل دادند.

هیچ یک از 20 موش مورد مطالعه که در معرض همان دود سیگار الکترونیک اما بدون نیکوتین بودند مبتلا به سرطان نشدند.

این مطالعه با رهبری Moon-shong Tang، دکترای دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک، انجام شد که نشان داد 23 موش از 40 موش (57.5 درصد) که در معرض دود سیگار الکترونیک بودند دچار هایپرپلازی مثانه شده‌بودند، تغییرات ژنتیکی که باعث تکثیر بیشتر سلول‌ها می‌شود و گامی به سمت رشد غیرطبیعی بافت است که در سرطان مشاهده می‌شود.

فقط یكی از 17 موشی كه در معرض دود سیگار الکترونیک دارای نیكوتین قرار گرفتند، دچار هایپرپلازی شدند.

Tang محدودیت‌های این مطالعه را تأیید می‌کند، از جمله این که تحقیقات در تعداد نسبتاً کمی از موش‌ها انجام شد. موش‌های مورد مطالعه همچنین مانند انسان دود را استنشاق نمی‌کردند، بلکه درعوض، در آن محاصره شده‎بودند (قرار گرفتن کل بدن).

Tang گفت:

دود تنباکو یکی از خطرناک‌ترین عوامل محیطی است که انسان به طور معمول و روازنه در معرض آن قرار می‌گیرد، اما هنوز پتانسیل دود سیگار الکترونیک به عنوان تهدیدی برای سلامت انسان کاملاً شناخته نشده‌است.

نتایج مطالعه ما در موش‌ها به معنای مقایسه با بیماری انسان نبوده‌است، اما در عوض استدلال می‌کنند که دود سیگار الکترونیک باید قبل از اینکه ایمن تلقی شود یا از این طریق به بازار عرضه شود، با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

درون سلول‌ها

این سوال که آیا خود نیکوتین، جدا از دود تنباکو، باعث سرطان می‌شود یا خیر، به دلیل نتایج متناقض در مطالعات در طی زمان که از روش‌های اغلب مورد انتقاد استفاده می‌شد، بحث برانگیز است.

با این حال، تقریباً همه محققان قبول دارند كه مواد شیمیایی افزوده‌شده در طی به عمل آوردن تنباکو (نیترات و نیتریت) می‌توانند واكنشی به نام نیتروزدارشدن (nitrosation) را باعث شود (افزودن ذره‌ای به نام یون نیتروزونیوم).

این روش برای تبدیل نیکوتین به نیتروسامین‌ها مانند N-nitrosonoricotine و nicotine-derived nitrosamine ketone شناخته شده‌است و سرطان‌زا بودن آن در موش‌ها و انسان‌ها اثبات شده‌است.

Tang گفت:

تفکر متعارف این است که دود ناشی از تنباکو عمل‌آمده، نیتروسامین‌ها را درون اندام و خون افراد سیگاری انباشته می‌کند و آزمایش خون نیتروسامین بهترین اندازه‌گیری پتانسیل آنها برای ایجاد سرطان است.

چنین آزمایشاتی در یک تحقیق در سال 2017 نشان داد که سطح یک ترکیب مرتبط با nicotine-derived nitrosamine ketone به نام NNAL در افراد مصرف‌کننده سیگار الکترونیک 95 درصد پایین‌تر از افراد مصرف‌کننده سیگار معمولی است و برخی از کارشناسان را به این نتیجه می‌رساند که حرکت به سمت مصرف سیگار الکترونیک ممکن است جان میلیون‌ها نفر را نجات دهد.

نویسندگان می‌گویند که در نتیجه چنین پیام‌های عمومی‌ای، 3.6 میلیون دانش‌آموز پیش‌دبیرستانی و دبیرستانی به سمت مصرف سیگار الکترونیک رفتند.

در مقابل، مطالعه جدید نشان می‌دهد که سلول‌های پستانداران دارای یون های نیتروزونیوم در خود هستند، که به طور مستقیم با نیکوتین واکنش نشان می‌دهد و نیتروسامین‌ها از جمله nicotine-derived nitrosamine ketone تشکیل می‌شوند.

بسیاری از مطالعات همچنین نشان داده‌اند که سلول‌های انسانی و موش همچنین دارای مقادیر فراوان سیتوکروم p450 هستند، که بیشتر N-nitrosonoricotine و nicotine-derived nitrosamine ketone را به ترکیبات (مثل ) تبدیل می‌کند (به عنوان مثال فرمالدئید و CH3N = NOH) که می‌توانند با DNA واکنش نشان دهند تا ترکیب‌های آسیب‌زا (به عنوان مثال gamma-OH-PdG و O6-methyl-dG) تشکیل دهند.

تیم Tang در مقاله قبلی خود نشان داده بود كه دود سیگار الکترونیک باعث ایجاد آسیب DNA در ریه و مثانه موش می‌شود و اینكه نیتروزدارشدن (nitrosation) در سلول‌های کشته‌شده ریه و مثانه انسان، نیكوتین را به مشتقاتی تبدیل می‌كند كه باعث افزایش تغییرات در کد DNA (جهش‌ها) می‌شود با پتانسیل تبدیل سلول‌های طبیعی به سرطانی.

به طور خاص، مطالعه قبلی نشان داد که نیکوتین به نیتروسامین‌ها تبدیل می‌شود، سپس به مواد آسیب‌زا DNA تبدیل می‌شود که در نهایت DNA اداکت (adduct) را تشکیل می‌دهند.

نتایج مطالعه حاضر تأیید می‌کند که نیکوتین ناشی از دود سیگار الکترونیک باعث ایجاد سرطان در ریه‌ها و رشد پیش‌سرطانی (precancerous) در مثانه موش‌ها می‌شود.

علاوه بر این، نتایج نشان می‌دهد که نیکوتین، یک بار در داخل سلول‌ها، به نیتروسامین‌ها تبدیل می‌شود که سلول‌ها را ترک نمی‌کند و بنابراین، هرگز نمی‌توان با آزمایش‌هایی که میزان نیتروسامین را در خارج از سلول‌ها اندازه‌گیری می‌کند (مثلاً آزمایش خون)، چیزی را نشان داد.

مقاله PNAS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.