فعالیت نورونی قابل تشخیص با مادون قرمز

تشخیص فعالیت سلول‌های عصبی با فروسرخ
0 3

اختراع جدید و شناسایی فعالیت نورونی

به تازگی یک دستگاه توسط دانشمندان در دانشگاه آلبرتا به نام NIR-GECO1 اختراع شده است که از نور مادون قرمز استفاده می‌کند و می‌تواند فعالیت نورونی مستقل سلول‌های عصبی را شناسایی کند.

مکانیسم انتقال پیام‌های عصبی در نورون‌ها با افزایش و کاهش غلضت یون‌های کلسیم و سدیم درون سلول عصبی است به طوری که مثلا در هنگام تحریک که عمل دپولاریزاسیون عصبی کانال‌های یونی سدیمی موجود در سطح سلول باز شده و یون سدیم به درون سلول وارد می‌شود ولی در مرحله ریپولاریزاسیون کانال‌های پتاسیمی باز شده و باعث خروج پتاسیم از درون سلول می‌شوند. پس اینطور که می بینید طرز کار سلول‌های عصبی با ایجاد تغییرات در غلضت یون‌های درون سلول است.

روش کار این دستگاه به این گونه است که یک نورون را تحت نظر می‌گیرد و بر اساس میزان کلسیم موجود در نورون فعالیت آن را شناسایی می‌کند به طوری که زمانی کلسیم درون نورون‌ها در اثر فعالیت نورونی زیاد می‌شود رنگ سلول تیره می‌شود و نشان می‌دهد که نورون درحال انجام فعالیت عصبی است که ما این پدیده را با تیره شدن نور مادون قرمز منتشر شده می‌بینیم.

قابلیت‌های خاصی که این دستگاه به ما می‌دهد

این دستگاه کمک شایانی به بررسی انفرادی فعالیت نورونی سلول‌های عصبی می‌کند که برای مثال می‌توان در آزمایشگاه‌های کشت بافت در تست کردن اثرات داروها و مواد شیمیایی خاص بر روی جانوران مدل استفاده کرد تا محققان بتوانند روش‌های درمانی بسیار دقیق تر و موثر تری را برای درمان بیماری‌های عصبی ابداع کنند.

بافت‌های عصبی برای نورهای مادون قرمز حالت نسبتا شفافی دارند و همین تکنولوژی می‌تواند کمک زیادی در بررسی فعالیت‌های عصبی در قسمت‌های بسیار عمیق‌تر مغز کند که به ما امکان بررسی قسمت‌های خاصی از مغز که مربوط به حافظه است را نیز می‌دهد.

شما همراهان همیشگی بیولند می‌توانید مقاله مربوط به این مطلب را در اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.