محققان از تئوری بازی برای شناسایی موفقیت آمیز مقاومت آنتی‌بیوتیکی باکتریایی استفاده می‌کنند

شناسایی مقاومت آنتی‌بیوتیکی با استفاده از تئوری بازی
0 50

شناسایی مقاومت آنتی‌بیوتیکی

‌محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن روش جدیدی را برای شناسایی ژن‌های قبلا ناشناخته مقاومت به آنتی بیوتیک در باکتری‌ها ایجاد کردند. محققان با استفاده از یادگیری ماشینی و تئوری بازی توانستند با وجود 93 تا 99 درصد دقت حضور ژن‌های مقاوم به آنتی بیوتیک را در سه نوع مختلف باکتری تشخیص دهند.

نتایج مطالعه محققان در مجله Scientific Reports منتشر شده‌است.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

افزایش شیوع باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک یک مشکل رو به رشد در سراسر جهان است. هر ساله، میلیون‌ها نفر در ایالات متحده به پاتوژن‌های مقاوم به دارو آلوده می‌شوند و هزاران نفر در اثر پنومونی یا عفونت‌های خون که درمان آنها غیر ممکن است، می‌میرند. روش تئوری بازی می‌تواند برای حل این مشکل به محققان کمک کند.

در سال‌های اخیر محققان در تلاشند تا از توالی ژنوم برای شناسایی ژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک استفاده کنند. این امر در شناسایی ژن‌های شناخته‌شده مقاوم به آنتی‌بیوتیک مؤثر است، اما ژن‌های جدید یا غیرمعمول ندارد.

تئوری بازی

Douglas Call، یکی از محققان مطالعه، می‌گوید:

به نظر می‌رسد که یک منبع گسترده از ژن‌های مقاومت به آنتی بیوتیک‌ها در جهان طبیعی وجود دارد. تئوری بازی به ما امکان شناسایی ژن‌های مقاومت فرضی را می‌دهد که براساس مقایسه توالی ساده با بانک‌های اطلاعاتی عمومی قابل تشخیص نیست.

تیم تحقیاتی تصمیم گرفت در این کار از تئوری بازی که ابزاری است که در چندین زمینه بخصوص اقتصاد استفاده می‌شود، برای مدل سازی تعاملات استراتژیک بین بازیکنان برای شناسایی ژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک استفاده کند. در تئوری بازی مدل‌ها تعیین می‌کنند که چگونه رفتار یک شرکت کننده بر رفتار سایر بازیکنان بستگی دارد و بر رفتار آنها تاثیر می‌گذارد.

محققان با استفاده از رویکرد تئوری بازی و الگوریتم یادگیری ماشینی، تعامل چندین ویژگی مواد ژنتیکی از جمله ساختار آن و خصوصیات فیزیولوژیکی، تکاملی و ترکیب توالی‌های پروتئین به جای صرفا تشابه توالی آن را بررسی کردند.

پروفسور Shira Broschat، استاد دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر، می‌گوید:

این رویکرد تئوری بازی جدید بسیار قدرتمند است زیرا این ویژگی‌ها احتمالا براساس چگونگی عملکرد مشترک آنها به عنوان یک کل برای شناسایی ژن‌های مقاومت ضدمیکروبی انتخاب می‌شوند.

محققان توانستند از این روش با دقت بالا برای شناسایی ژن‌های مقاومت ضدمیکروبی استفاده کنند.

منبع دانشگاه واشنگتن
مقاله Scientific Reports

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.