محققان مولکول کلیدی در هدایت اسپرم را شناسایی کردند

محققان مولکول کلیدی در هدایت اسپرم را شناسایی کردند
0 ۱

هدایت اسپرم چگونه اتفاق می‌افتد؟

اسپرم به هنگام تشخیص تغییرات در محیط از طریق یک سری از کانال‌های کلسیم که بر روی دم قرار دارند، شروع به حرکت با حداکثر سرعت به سوی تخم می‌کند. یک تیم از پژوهشگران Yale یک مولکول کلیدی را شناسایی کرده‌است که باز و بسته شدن این کانال‌ها را هماهنگ می‌کند، فرآیندی که اسپرم را فعال می‌کند و به هدایت آن‌ها به تخم کمک می‌کند.

شما همچنین می‌توانید مقاله ” تاثیر آسیب به DNA اسپرم بر ناباروری مردان ” را نیز مطالعه بفرمایید.

هنگامی که ژنی که این مولکول را رمزگذاری می‌کند از طریق ویرایش ژن، حذف شد، موش‌های نر ماده های کمتری را باردار کردند و ماده‌هایی که باردار شدند، بچه‌های کمتری تولید بوجود می‌آوردند.

محققان Yale در ژورنال Cell گزارش می‌دهند که همچنین اسپرم موش‌های نر تغییر یافته، کم‌تر فعال بوده و تخم‌های کمتری را در آزمایش‌ها بارور می‌کنند.

Jean-Ju Chung، استادیار فیزیولوژی سلولی و مولکولی و نویسنده ارشد این مقاله گفت:

کمپلکس کانال کلسیم در دم اسپرم قرار دارد و  CatSper نام دارد و به صورت تکاملی در بسیاری از گونه‌ها حفاظت شده‌است و متشکل از چند زیر واحد متعدد است. اما نمی‌دانستیم کار هرکدام چیست.

مطالعات قبلی نتوانسته‌اند مکانیسم دقیقی را در CatSper شناسایی کنند که به اسپرم اجازه واکنش به نشانه‌هایی مانند میزان اسیدیته در امتداد مسیر دستگاه تولید مثل ماده را می‌دهد و باعث تغییراتی در حرکت آن‌ها برای هدایت بهتر به سمت تخم‌ می‌شود.

آزمایشگاه چونگ، همه پروتیین‌های اسپرم را آزمایش کرد تا تشخیص دهد کدام یک از آن‌ها با کمپلکس کانال CatSper تعامل دارند.

آن‌هاروی یک مورداز زیر واحدها تمرکز کردند، EFCAB9، که به عنوان سنسور عمل می‌کند که به باز و بسته شدن کانال‌ها با توجه به نشانه‌های محیطی منجر می‌شود.

اهداف درمانی در آینده

چانگ گفت:

این مولکول یک حسگر long-sought برای کانال CatSper است که برای لقاح ضروری است و توضیح می‌دهد که اسپرم چگونه به نشانه‌های فیزیولوژیکی پاسخ می‌دهد. به نظر می‌رسد که EFCAB9 نقش دوگانه در تنظیم فعالیت و آرایش کانال‌ها روی دم اسپرم ایفا می‌کند که به تنظیم حرکت اسپرم به سمت تخم‌ کمک می‌کند.

از آنجایی که کانال CatSper برای عملکرد اسپرم لازم است، مسدود کردنآن می‌تواند منجر به توسعه روش‌های غیرهورمونی با حداقل اثرات جانبی هم در مردان و هم زنان شود.

جهش‌ها در ژن‌های CatSper اسپرم مردان عقیم تشخیص‌داده شده‌اند و می‌توانند هدف درمان باروری باشند.

در آخر شما را دعوت به دیدن ویدیو این خبر می‌کنیم.

 

همراهان عزیز بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا بخوانید.

منبع:

دانشگاه Yale

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.