شناسایی و اندازه‌گیری اسید آمینه بدن با پوست موز

شنناسایی و اندازه‌گیری اسید آمینه بدن با موز
0 882

شناسایی و اندازه‌گیری اسید آمینه بدن و اهمیت آن

شناسایی و اندازه‌گیری اسید آمینه بدن از تکنیک‌های مهم و ضروری در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی محسوب می‌شود. اهمیت این موضوع زمانی معلوم می‌شود که بدانیم پروتئین‌ها از زیرواحدهای اسید آمینه تشکیل می‌شوند و 20 درصد از بدن ما را  تشکیل می‌دهند.

بدین ترتیب با کمبود اسید آمینه، بدن دچار مشکلاتی همچون مشکلات پوستی، ریزش مو، اختلالات خواب، دیابت و اختلالات قلبی عروقی خواهد شد.

از طرفی روش‌های قدیمی که اکنون در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی رایج می‌باشند، معمولا کند و گران خواهند بود.

در همین رابطه محققان ایرانی در دانشگاه مازندران موفق به تولید نانوحسگر شناسایی و اندازه‌گیری اسید آمینه موجود در خون انسان شدند.

این نانوحسگر می‌تواند یکی از انواع اسیدهای آمینه موجود در خون را شناسایی کند. همچنین قابل ذکر است، به دلیل استفاده از ترکیبات موجود در پوست موز، هزینه سنتز این نانوحسگر به میزان چشمگیری کاهش یافته‌است.

اندازه‌گیری اسید آمینه تیروزین موجود در خون

اسید آمینه تیروزین از جمله اسیدهای آمینه مهم محسوب می‌شود که وجود آن در بدن، تاثیرات مثبتی بر روی خلق و خو، حافظه و استرس خواهد داشت. به همین دلیل سنجش میزان آن در بدن اهمیت خواهد داشت.

محققان دانشگاه مازندران توانستند با استفاده از نانوذرات سیلیکا و یک نوع آنزیم که در پوست موز یافت می‌شود، نانوحسگر تشخیص و اندازه‌گیری اسید آمینه تیروزین را طراحی و تولید نمایند.

آنزیم استفاده شده در این نانوحسگر تیروژیناز نام دارد. آنزیم ها جزو کاتالیزورهای طبیعی سیستم‌های حیاتی به حساب می‌آید و به طور کلی دارای دو ویژگی مشخص هستند.

این ویژگی‌ها عبارتند از ایجاد پاسخ اختصاصی و برگشت پذیری که محققان دانشگاه مازندران توانستند به نحو احسن از این دو ویژگی آنزیم‌ها بهره کافی را برده و در سنتز نانوحسگر مذکور به کار ببرند.

ویژگی‌های نانوحسگر شناسایی و اندازه‌گیری اسید آمینه تیروزین

  • دقت و سرعت مناسب در تشخیص و اندازه گیری
  • تعداد بالای آنالیزها در یک دقیقه با توجه به روش آسان سنتز نانو حسگر مذکور
  • قیمت به صرفه و ارزان به دلیل استفاده از آنزیم تیروزیناز موجود در پوست موز و سنتز آن بر بستر کاغذی
  • کاهش حد تشخیص به میزان 0.02 میکرومولار و وسیع‌تر شدن دامنه خطی پاسخ از 0.05 تا 600 میکرومولار به علت حضور نانوذرات سیلیکا

روش سنتز نانوحسگر

  • تثبیت آنزیم تیروزیناز استخراج‌شده از پوست موز با استفاده از نانوذرات سیلیکا عامل دار شده با مرکاپتوپروپیل تری متوکسی سیلان
  • استفاده از روش‌های مشخصه یابی و میکروسکوپی برای بررسی سنتز نانوذرات
  • ارزیابی نانوحسگر با روش‌های الکتروشیمیایی
  • آزمایش و بررسی عملکرد نانوحسگر برای شناسایی و اندازه‌گیری اسید آمینه تیروزین در نمونه خون انسان

پروفسور جهانبخش رئوف، پروفسور رضا اوجانی و دکتر طاهره آقاجان زاده، از اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران، دکتر ائمه باقری حشکوایی، دانش‌آموخته مقطع دکتری و محدثه رحیمی محسنی، دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه مازندران اعضای این تیم تحقیقاتی را تشکیل می‌دهند.

نتایج حاصل از پروژه سنتز نانوحسگر شناسایی و اندازه‌گیری اسید آمینه تیروزین، با ضریب تاثیر 3.909، در مجله International journal of biological macromolecules به چاپ رسیده است.

منبع پایگاه خبری فناوری نانو ایران
مقاله International Journal of Biological Macromolecules

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.