شوخ طبعی و باهوشی

شوخ طبعی و باهوشی
0 75

آلبرت انیشتین ذهنیت درخشان خود را به داشتن حس شوخ طبعی کودکانه نسبت داد. در واقع مطالعات زیادی ارتباط بین طنز و هوش را پیدا کرده اند.

شوخ طبعی و IQ

محققان در اتریش به تازگی کشف کردند که افراد شوخ‌طبع، به ویژه آن‌هایی که از طنز تلخ لذت می‌برند، نسبت به همتایان کمتر بامزه خود IQ بالاتری دارند. آن‌ها استدلال می‌کنند که این کار هم توانایی شناختی و هم عاطفی را برای پردازش و خلق شوخ‌ طبعی به کار می‌گیرد.

تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که افراد شوخ‌ طبع هوش کلامی و غیر کلامی بالاتری را دارا هستند و میزان اختلالات خلقی و پرخاشگری را پایین‌تر می‌آوند.این آدم‌ها نه تنها آدم‌های بامزه‌ای هستند، بلکه بسیار خوشحال هستند که در جمع حضور دارند.

شواهد حاکی از آن است که حس شوخ طبعی با هوش هیجانی بالا ارتباط دارد و یک معیار کیفی مطلوب در یک شریک است.

روان شناسان تکاملی شوخ طبعی را به عنوان یک “ویژگی ارثی” توصیف می‌کنند که نشانه‌های آمادگی ذهنی و زیرکی ذهنی را به همسران آینده نشان می‌دهد.

در مطالعات مربوط به جذابیت، هم مردان و هم زنان، افراد شوخ طبع را جذاب تر می‌دانند و می‌گویند حس شوخ طبعی به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی‌های یک شریک طولانی مدت است.

در روانشناسی از اصطلاح سبک طنز مثبت استفاده می‌شود تا به افرادی که از طنز به منظور بهبود روابط و کاهش اختلاف نظر استفاده می‌کنند، اشاره کنند. این نوع طنز با رضایت از رابطه، برون گرایی و عزت نفس بالا همراه است.

فواید طنز

داشتن دیدگاه طنز آمیز درباره زندگی نیز یک استراتژی مقابله خوب است. این کار به مردم کمک می‌کند استرس و مشقت را کنترل کنند. سبک‌های طنز منفی‌تر، مانند طعنه، تمسخر و مزاح با خودتخریبی، مزایای مشابهی را به دنبال ندارد. در عوض، آن‌ها تمایل دارند مردم را منحرف کنند و اغلب با افسردگی و پرخاشگری همراه هستند.

نه تنها افراد شوخ طبع باعث می‌شوند دیگران بخندند، بلکه بیشتر خودشان می خندند. و عصب شناسی نشان می‌دهد که خنده منجر به تغییرات مغزی می‌شود که ممکن است ارتباط بین شوخ‌طبعی و هوش را توضیح دهد.

مطالعات عصبی-روانشناختی نشان داده است که تجربه حالت‌های احساسی مثبت، مانند شادی، لذت و خوشحالی، باعث افزایش تولید دوپامین در مغز می‌شود. دوپامین نه تنها باعث می‌شود ما احساس خوبی داشته باشیم، بلکه مراکز یادگیری مغز را نیز روشن می‌کند که باعث فعال شدن و تقویت ارتباطات عصبی می‌شود. در نتیجه، ما در تفکر خود، انعطاف‌پذیر و خلاق‌تر می‌شویم و در حل مشکلات بهتر عمل می‌کنیم. این امر همچنین حافظه ما را تقویت می‌کند.

شواهد نشان می‌دهد که طنز در واقع درک از اعتماد به نفس، شایستگی و شان را افزایش می‌دهد و افراد شوخ‌ طبع را بسیار تاثیرگذار می‌سازد.

شوخ طبعی به مردم کمک می‌کند تا گوش دهند، به برقراری ارتباط کمک کرده و به یادگیری کمک می‌کند. این یک ابزار قدرتمند است که بسیاری از رهبران موفق برای افزایش انسجام گروهی و فرهنگ سازمانی استفاده می‌کنند.

تحقیقات در مورد استفاده از طنز در آموزش و پرورش همچنین از این مفهوم پشتیبانی می‌کند که طنز کمک مؤثری برای یادگیری است. مطالعات متعدد نشان داده است که درس‌هایی که با طنز آموزش داده می‌شوند، برای دانش آموزان لذت بخش ترند و همچنین درک دانش آموزان و یادآوری موضوع را افزایش می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.