طراحی و ساخت رباتی برای غربالگری کودکان مبتلا به اتیسم

غربالگری اتیسم
0 ۴۷

ویژگی‌های ربات غربالگری ابتلا به اتیسم

محققان دانشگاه تهران پس از 6 سال تلاش، موفق شدند رباتی را طراحی کنند که می‌تواند غربالگری اتیسم را در کودکان انجام بدهد.

درحال حاضر، از سیستم‌های مختلفی برای غرباگری مبتلایان به این بیماری استفاده می‌شود ولی اسباب بازی یا ربات هوشمند طراحی‌شده توسط این محققان، در مرحله غربالگری استفاده می‌شود.

شما همچنین می‌توانید مقاله “تشخیص اتیسم با محاسبات ریاضی“را نیز مطالعه بفرمایید.

دکتر هادی مرادی، مجری این طرح گفت:

این ربات می‌تواند با هر کودکی تعامل داشته‌باشد و بعد از تعامل، به واسطه آن غربالگری اتیسم صورت می‌گیرد که کودک سالم است یا مبتلا به این بیماری است.

از مزایای این ربات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دائما در ارتباط با کودک است در صورتی‌که متخصص، کودک را کمتر می‌بیند
  • می‌تواند فرد مبتلا به اتیسم را شناسایی کرده و سپس به پزشک متخصص ارجاع دهد
  • برای توابخشی سالمندان نیز می‌توان از آن استفاده کرد

تشخیص اتیسم با معیارهای ساده مانند سرماخوردگی امکان‌پذیر نیست و باید مسائل مختلف روی کودک بررسی شوند مثلا در کنار این ربات، شاخص‌های زیر برای غربالگری اتیسم انجام می‌شود:

  • گریه کردن
  • ارتباط با ربات
  • سیستم صوتی
  • نحوه استفاده از بازی‌های رایانه‌ای

مرادی گفت:

طراحی و تست این ربات غرباگری اتیسم دو سال طول کشیده‌است و اکنون تست‌های دوم را در یک مرکز توانبخشی با جمعه آماری بالا انجام می‌دهیم.

از این ربات می‌توان در مراکز درمانی و کلینیکی استفاده کرد که اگر در اماکنی بدون پزشک متخصص قرار بگیرد، غربالگری اولیه اتیسم را انجام می‌دهد.

اگر در غربالگری اولیه فرد مشکوک به ابتلا به اتیسم شد، از راه دور یا مراجعه و ارزیابی نهایی با پزشک مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رفتار کودکان سالم و مبتلا به اوتیسم نسبت به ربات‌ها متفاوت است و این ربات در هر دو زمینه غربالگری و توانبخشی، قابلیت صادرشدن به کشورهای خارجی را دارد.

منبع خبرگزاری مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.