طیف سنج تحرک یونی IMS

دستگاه طیف سنج تحرک یونی IMS یا همان Ion Mobility Spectrometry
0 72

طیف سنج تحرک یونی IMS

طیف سنج تحرک یونی IMS با منبع یونیزاسیون تخلیه کرونا در دو مدل CD-1400 و CD-1500 در ایران و توسط شرکت دانش بنیان طیف آزمون اسپادانا تولید می شود. دستگاه طیف سنج یونی Ion Mobility Spectrometry در سال 1970 مطرح شد.

این دستگاه برای آنالیز مقدارهای کم ترکیبات فرار و نیمه جامد به کار برده شد. از ویژگی‌های طیف سنج تحرک یونی می‌توان به ساده بودن، سرعت بالا، نگهداری آسان و حد تشخیصی کم اشاره کرد. حد تشخیص این دستگاه در حد میکروگرم بر لیتر است.

در دنیای امروز از دستگاه IMS به عنوان یک روش تجزیه‌ای قابل قبول جهت اندازه گیری کمی و کیفی مقدار ترکیباتی چون داروها، آلایند‌های زیستی و مواد منفجره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طیف سنج تحرک  یونی مدل CD-1500 یک دستگاه تجزیه‌ای با قدرت بال است که برای شناسایی ترکیبات مختلف در پلاریته مثبت و منفی استفاده می‌شود. طیف سنج تحرک یونی در دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های صنعتی برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محققان ایرانی در سال‌های اخیر موفق به طراحی و تولید بسیاری از ابزار آزمایشگاهی با دقت بالا و کیفیت مناسب شده اند. از دیگر دستاوردهای کشور در زمینه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی می‌توان به دستگاه تصویربرداری سه بعدی، انواع میکروسکوپ، سامانه جراحی رباتیک سینا، و ربات های جراحی از راه دور اشاره کرد.

طریقه کار دستگاه طیف سنج تحرک یونی

این دستگاه از 4 قسمت اصلی تشکیل شده است:

 1. منبع یونیزاسیون
 2. شبکه الکتریکی
 3. ناحیه رانش
 4. دتکتور یا آشکارساز

نمون‌های جامد، مایع و گاز به محفظه تزریق وارد می شود. بخار حاصل از گاز حامل به ناحیه واکنش در سل دستگاه طیف سنج تحرک یونی انتقال می یابد.

یون‌های واکنش گر در ناحیه یونیزاسیون و در فشار اتمسفر تولید می‌شوند و یون‌های محصول نمونه از واکنش انتقال پروتونی که بین واکنش گر و مولکول‌های آنالیت صورت می‌گیرد، حاصل می‌شود. یون‌های تولید شده در میدان الکتریکی بر طبق تحرک ذاتی خود در فاز گازی به سمت دتکتور یا آشکارساز حرکت کرده و بر اساس جرم، بار، اندازه و شکل جداسازی شدهف شناسایی می‌شوند.

ویژگی‌های دستگاه Ion Mobility Spectrometry

 • منبع یونیزاسیون تخلیه کرونا با طراحی جدید
 • امکان آنالیز در هر دو پلاریته مثبت و منفی
 • عدم وجود مزاحمت ناشی از NOx و دیگر یون‌های منفی در پلاریته منفی
 • آنالیز سریع (کمتر از ۵ ثانیه)
 • حساسیت بالا (در حدود پیکوگرم)
 • افزایش نسبت سیگنال به نویز
 • استفاده آسان
 • عدم نیاز به خلا
 • نرم افزار اختصاصی توسعه یافته و کارآمد
 • محفظه تزریق جدید طراحی شده برای تزریق نمونه

موارد استفاده دستگاه طیف سنج تحرک یونی جهت آنالیز

 • گازهای شیمیایی (NOx، SOx، O2، CO، CO2 و هالوژن ها)
 • مواد منفجره (TNT، DNT، PETN، HMX، RDX، NG و…)
 • داروهای غیرمجاز (مورفین، کدئین، کوکائین، هروئین، متادون و…)
 • داروها
 • آمین های بیولوژیکی
 • آفت کش‌ها (حشره کش ها، قارچ کش ها و کنه کش ها)
 • آنتی بادی (کلرامفنیکل، فورازولیدون، انروفلوکساسین و…)
 • آلاینده‌های شیمیایی متنوع در فضای زیست محیطی، آب، مواد غذایی و بافت‌های زیستی مختلف از جمله ادرار و پلاسما

نوآوری‌های دستگاه Ion Mobility Spectrometry مدل CD-1500

منبع یونیزاسیون
در دستگاه IMS – CD 1500 ایرانی با طراحی جدید منبع یونیزاسیون تخلیه کرونا، مزاحمت یون‌های منفی مانند NOx و O2 حذف شده است.
حساسیت و قدرت تفکیک بالا، تفسیر طیفی ساده و توانایی آنالیز ترکیبات هالوژن دار، NOx، SOx، O2، CO و CO2 از دستاوردهای این نوآوری بوده است.

محفظه تزریق
دستگاه IMS – CD 1500 ایرانی شرکت طیف آزمون اسپادانا همچنین دارای یک محفظه تزریق جدید است که امکان تزریق نمونه را بدون آماده سازی آن فراهم کرده است. با استفاده از این محفظه، امکان تزریق نمونه با هر سه حالت جامد، مایع و گاز وجود دارد.

نرم افزار دستگاه
دستگاه طیف سنج یونی این شرکت همچنین دارای نرم افزار تخصصی بوده که امکان مشاهده طیف تحرک یونی را، هنگامی که دستگاه کار می‌کند، به کاربر می‌دهد تا برای آنالیزهای کیفی ارتفاع و سطح زیر پیک به کار گرفته شود. علاوه بر آن امکان بازبینی و آنالیز در نسخه آفلاین نیز وجود خواهد داشت.

تقاضای داخلی و مذاکرات جهت افزایش صادرات

تا به امروز یک نمونه از دستگاه طیف سنج تحرک یونی این شرکت با ارزش 200 میلیون تومان به کوبا صادر شده است. همچنین مذاکراتی در جهت افزایش صادرات این محصول در حال انجام است. محمد تقی جعفری، مدیرعامل شرکت طیف آزمون اسپادانا، میزان تقاضا برای این محصولات را در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، بیش از 4 و نیم میلیارد اعلام کرده است.
وی آینده فروش این محصول را روشن دانسته و پیش بینی می کند، حداقل 10 درصد از این تقاضاها منجر به سفارش و خرید محصول خواهد شد. این شرکت، علی رغم تقاضای داخلی، بیشتر توجه خود را بر روی صادرات متمرکز کرده است. همچنین این شرکت توانسته از زمان حضور در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، فروشی نزدیک به 1 و نیم میلیارد تومان داشته باشد.

طیف سنج تحرک یونی این شرکت دانش بنیان، دارای گواهینامه نانومقیاس بوده و مدت زمانی بیش از یک سال از تایید این محصول توسط ستاد توسعه فناوری نانو می‌گذرد. دستگاه IMS جزو دستگاه‌های رایج در حوزه نانو فناوری است و امکان استفاده جهت مشخصه یابی نانو مواد را دارد.
آزمایشگاه دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها، شرکت‌های داروسازی، صنایع غذایی و آزمایشگاه‌ای کنترل کیفی از مراکز مهمی هستند که به این دستگاه نیاز دارند.

اهداف و آینده نگری

شرکت دانش بنیان طیف آزمون اسپادانا در سال 1393، با هدف طراحی و ساخت انواع دستگاههای آزمایشگاهی از جمله طیف سنج تحرک یونی (Ion Mobility Spectrometry, IMS) با انواع منابع یونیزاسیون تخلیه کرونا، الکترواسپری و پلاسمای سرد و همچنین تولید انواع دستگاههای جفت شده IMS با تکنیکهای کروماتوگرافی گازی و مایع (GC-IMS و HPLC-IMS) تاسیس شد.

مدیران این شرکت با 17 سال تجربه تحقیق در زمینه اسپکترومتری تحرک یونی، ثبت چندین اختراع و چاپ مقالات متعدد ISI در برترین مجلات بین المللی نظیر Analytical Chemistry پا به این عرصه نهاده اند.

منبع:

yon.ir/bio77

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.