علف هرز معمول شالیزارها و مزارع توسط چینی‌های باستان تکامل پیدا کرده‌اند

0 ۱۲

کمکی بزرگ به علف هرز مزارع

کشاورزان اولیه به صورت غیرعمدی و از روی ناآگاهی به علف‌های هرز مزارع (Barnyard Grass) کمک بزرگی کرده‌اند به طوری که باعث شده‌اند که علف‌های هرز مقلد برنج تبدیل به بدترین نوع علف هرز کشاورزی شوند.

شما همچنین می‌توانید مقاله “استفاده از نانوذرات برای انتقال ژن به کلروپلاست‌ها” را نیز مطالعه نمایید.

تحقیقات جدید از دانشگاه Zhejian که آکادمی علوم چین در آن واقع است و همچنین دانشگاه واشنگتن واقع در St. Luis یک سری اسناد ژنتیکی را تهیه کرده‌اند که نشان می‌دهد علف هرز مزارع از فنون کشت انسان‌ها سود بسیاری برده‌ است.

یکی از این فنون شامل چیدن علف هرز به صورت دستی است که از 1000 سال پیش در ناحیه کنار رود یانگ تسه مرسوم بوده است.

علف هرز مزرعه با نام علمی (Echinochloa crus-galli) شناخته می‌شود یک علف هرز تهاجمی است که در ردیف گیاهان زراعی و غلات کشت شده رشد می‌کند. این مطالعات جدید در مجله Nature Ecology & Evolution منتشر شده است.

Kenneth Olsen پروفسور زیست‌شناسی در هنر و علوم می‌گوید:

کشاورزان در آسیا برنج را به صورت مرسوم در شالیزارهای خود به صورت دستی کشت داده و علف‌های زائد را از آن پاک می‌کردند. هر علف هرزی که رشد می‌کرد به آسانی شناسایی شده و سپس حذف می‌شد. در طول صد‌ها نسل این عمل باعث شد که سویه‌ای از علف هرز مزارع که ظاهر گیاه برنج را به خوبی تقلید می‌کرده، رشد کند و بتوانند از شناسایی توسط کشاورزان فرار کنند.

Olsen از تحلیل داده‌ها و تفسیر آنها برای مطالعات جدید خود استفاده کرده است. او همچنین با محققی دیگر به نام Longjiang Fan که در دانشگاه Zhejiang است بر روی تحقیقی کار می‌کند که مربوط به تکامل ژنتیکی برنج و تکامل علف‌های هرز کشاورزی است.

در این مطالعات ژنوم علف هرز مقلد برنج و غیر مقلد برنج توالی یابی شد تا قدمی برای درک چگونگی انجام این تقلید برداشته شود.

چگونگی تقلید این علف‌ها

این حالت از تقلید که به تقلید Vavilovian معروف است، یک نوع سازگاری در علف‌های هرز است تا بتوانند از گیاهان اهلی تقلید کنند.

درمورد علف هرز مزرعه تقلید به این صورت اتفاق می‌افتد که مقلدهای گیاه برنج شبیه گیاه برنج بجای پخش شدن بر روی زمین که اکثر علف‌های هرز انجام می‌دهند، به صورت صاف به سمت بالا رشد می‌کنند. آنها همچنین برخلاف عبف‌های هرز معمول دیگر که ساقه قرمز دارند، دارای ساقه‌ای سبز رنگ می‌باشند.

با ظهور کشاورزی در حدود 10000 سال پیش، انسان‌ها در تمام طول این سیاره شروع به ساخت مکان زندگی بسیار عالی برای سوء استفاده این علف‌های هرز کردند و موفق‌ترین و تهاجمی‌ترین علف هرز کشاورزی آنهایی بودند که توانستند استعداد فرار کردن از شناسایی و زیاد شدن در این محیط‌های پربار جدید را به دست بیاورند.

محققان تخمین می‌زنند که نوع تقلید کننده گیاه E. Crus-galli زمانی به وجود آمد که بر اساس یادداشت‌های تاریخی چینی در آن زمان مرکز ناحیه اقتصادی از دره‌ی رود زرد به سمت دره رود یانگ تسه تغییر کرد.

در این بازه زمانی که مربوط به سلسله Song بود، جمعیت انسان‌ها با سرعت بالایی رشد می‌کرد و نیاز به برنج به عنوان غله مورد نیاز نیز بیشتر می‌شد. همچنین در این دوره تاریخی، برنجی به نام چامپا که دارای سرعت بلوغ بالا و مقاوم به خشکی بود از جنوب شرق آسیا به سمت حوزه‌ی رود یانگ تسه رسید تا به کشاورزان اجازه کشت دوبار در سال را بدهد. مدیریت علف‌های هرز احتمالا در تحت این شرایط پررنگ‌تر نیز شده است.

هرچند که علف هرز معمول، اصلی‌ترین علف هرز کشاورزی در آمریکا است، علف هرز مقلد هیچگاه نتوانست در ناحیه اصلی کشت برنج یعنی جنوب دره می‌سی‌سی‌پی گسترش یابد.

Olsen علت این را استفاده از متد‌های مکانیزه کشاورزی بجای استفاده از دست توسط کشاورزان آمریکایی، می‌داند. او می‌گوید:

بدون کشاورزانی در مرتع برای کشت گیاهان و حذف علف‌های هرز با استفاده از دست، انتخاب قوی و محکمی بین علف‌های هرز وجود ندارد تا آنها نیاز داشته باشند که در میان گیاهان کشاورزی استتار کنند.

منبع دانشگاه Washingon در St.Louis
مقاله Nature

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.