یائسگی زودرس پیش‌بینی کننده بیماری قلبی

یائسگی زودرس
0 59

ارتباط یائسگی زودرس و بیماری قلبی

طبق گفته محققان دانشگاه Queensland زنانی که قبل از سن 50 سالگی به یائسگی می رسند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هستند.

یائسگی دوره‌ای از زندگی زنان است که در آن عادت ماهیانه‌ قطع می‌شود. در علم پزشکی، این دوره به وقتی اطلاق می‌شود که عادت ماهیانه ۱۲ ماه پیاپی اتفاق نیفتاده باشد.

علائم یائسگی طبیعی به طور طبیعی در سن 51 سالگی ظاهر می‌شود. گاهی اوقات به‌خاطر بیماری، عوامل ژنتیک یا جراحی، یائسگی زودتر اتفاق می‌افتد که آن را یائسگی زودرس می‌نامند.

پروفسور Gita Mishra، نویسنده ارشد مطالعه، می‌گوید:

نتایج نشان داد که یائسگی زودرس، زنان را در معرض خطر بیشتری برای تحمل یک رویداد قلبی غیر کشنده مانند حمله قلبی، آنژین یا سکته مغزی قرار می‌دهد.

زنان زیر 40 سال که یائسگی زودرس را تجربه می‌کنند، تقریبا دو برابر زنان دیگر احتمال وقوع بیماری قلبی عروقی غیر کشنده قبل از 60 سالگی داشتند.

در مقابل، زنانی که در سن 50 یا 51 سالگی یائسه می‌شوند، دوره پریودشان استاندارد در نظر گرفته می‌شود.

زنانی که در 40 تا 44 سالگی یائسه شدند، 40 درصد بیشتر احتمال دارد از یک بیماری قلبی عروقی رنج ببرند.

مطالعات گذشته ارتباط بین یائسگی زودرس و حوادث مهلک قلبی عروقی را نشان داده‌است.

عوامل تقویت کننده

Mishra می‌گوید:

ارتباط یائسگی با حوادث قلبی عروقی غیر کشنده تاکنون مشخص نبود. سیگار کشیدن، اضافه وزن یا چاقی و داشتن سطح تحصیلات پایین نیز می‌تواند ارتباط بین یائسگی زودرس و خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را در یک زن تقویت کند.

دکتر Dongshan Zhu، رهبر این مطالعه، می‌گوید:

این یافته‌ها دارای پیامدهای مهم بالینی و بهداشت عمومی است. شناسایی زنان با یائسگی زود هنگام، فرصتی را فراهم می‌کند برای اینکه پزشکان با آنها همکاری کنند تا عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کنترل و مدیریت کنند.

تشخیص زودرس بالینی به بهبود سلامت قلب و عروق در سال‌های پس از یائسگی کمک خواهد کرد.

منبع دانشگاه Queensland
مقاله thelancet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.