آیا می‌توانیم حافظه را دستکاری کنیم؟

فراموشی
0 517

این یافته که به تازگی در مجله Neuroscience منتشر شده است نشان دهنده این است که ما برای فراموشی عمدی موضوعی در مقابل تلاش برای به یاد داشتن مطلبی باید توجه و تمرکز بیشتری داشته باشیم. این نتیجه شگفت‌آور باعث تعمیم داده‌شدن تحقیقات قبلی راجع به فراموشی عمدی شده که هدف آن کم کردن توجه به خاطرات و تجربیات تلخ با تغییر مسیر دادن توجهات به آن واقعه بود.

فراموشی عمدی

شاید بخواهیم بعضی از خاطرات که باعث ایجاد پاسخ‌های ناهنجار در ما می‌شود را پاک کنیم. خاطراتی به این بدی باید با خاطرات دیگر جایگزین شوند تا نتایج بد ناشی از آن خاطرات از یادمان برود.

نتایج ۱۰ سال تحقیقات نشان‌دهنده این است که ما قابلیت از فراموشی عمدی اطلاعات را داریم اما چگونگی انجام این عمل توسط مغز تا کنون نامشخص بوده است.

 با فهمیدن چگونگی ضعیف شدن حافظه و راه حل‌های آن محققان خواهد توانست روش‌های درمانی را برای افرادی که می‌خواهند از شر خاطرات بد راحت شوند نیز ایجاد کنند.

 حافظ به صورت ثابت نیست بلکه ساخته‌هایی متحرک در مغز هستند که به صورت مرتب، رفته رفته به روز رسانی شده و توسط تجربیات ما تغییر یافته و سازماندهی مجدد می‌شوند.

مغز به صورت همیشگی و پایا اطلاعات را یادآوری کرده و از یاد می‌برد و بیشتر اتفاقات نیز در هنگام خواب می‌افتد.

زمانی که موضوع درباره فراموشی عمدی است، تحقیقات قبلی بر روی پیدا کردن نقاط حساس دخیل در این عمل تمرکز می‌کردند، مانند ساختارهای کنترلی مغز مانند قشر پیش پیشانی و ساختارهای حافظه طولانی مدت مانند هیپوکمپوس.

اما تحقیقات اخیر بر روی مناطق ادراکی و حسی مغز مانند قشر گیجگاهی شکمی و الگوهای فعالیتی که به یادآوری حافظه کمپلکس تحریکی بصری همکاری می‌کنند، تمرکز می‌کند.

در واقع محققان بر روی منبع و مراکز اصلی توجه در مغز نگاه نمی‌کنند و بیشتر بر روی هدف آن تمرکز می‌کنند.

روند تحقیقات و نتایج

محققان برای ردیابی الگوی فعالیت مغزی از تصویربرداری عصبی استفاده کردند به طوری که به گروهی از افراد بالغ چندین عکس از چندین منظره و صورت افراد نشان داده شد و به بعضی از آنها دستور دادند که این عکس‌ها را از یاد ببرند و از بعضی دیگر نیز خواستند که آنها را به یاد بیاورند.

سطح معتدل فعالیت مغزی در ساز و کار فراموشی بسیار مهم است اگر فعالیت مغز بالا باشد باعث تقویت حافظه می‌شود و اگر بسیار ضعیف باشد شما نخواهید توانست اطلاعات موجود در مغز خود را تغییر دهید.

زمانی که شما می‌خواهید که هر طور شده چیزی را فراموش کنید باعث افزایش فعال‌سازی حافظه می‌شوید و زمانی که این فعال‌سازی به سطح معتدل می‌رسد باعث هدایت آن تجربه به سمت فراموشی می‌شود.

محققان همچنین متوجه شدند داوطلبان عکس‌های مربوط به صحنه‌ها را بیشتر از عکس‌های چهره‌ها از یاد می‌برند زیرا عکس‌های مربوط به چهره افراد دارای اطلاعات احساسی بیشتری است.

محققان می‌گویند ما در حال یادگیری چگونگی پاسخ این مکانیزم‌ها بر اطلاعات مختلف وارد‌ شده به مغز هستیم و این مسئله تحقیقات زیادتری را می‌طلبد تا ما را به جایی برساند که ما بتوانیم قابلیت به عنان گرفتن قدرت فراموشی را به دست بیاوریم.

منبع دانشگاه تگزاس
مقاله JNeurosci

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.