تولید نانو الیاف با دستگاه فورس اسپینینگ ساخت ایران

0 895

ساخت دستگاه فورس اسپینینگ در ایران

محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برای اولین بار در ایران موفق به ساخت دستگاه فورس اسپینینگ، با قابلیت تولید نانو الیاف شدند.

حال ایران و آمریکا تنها تولید کنندگان فورس اسپینینگ هستند. این دستگاه، نسبت به نمونه خارجی خود، تغییراتی در سیستم تولید داشته است و به ثبت اختراع رسیده‌است.

وحید بذرافشان، پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، به اهمیت ساخت این دستگاه اشاره می‌کند.

بذرافشان می‌گوید:

در عرصه های صنعت و تحقیقات امروز جهان، نانو الیاف اهمیت و کاربرد فراوانی دارد؛ به طوری که دانش تولید  نانوالیاف به سرعت درحال پیشرفت است.

اکنون اکثر نانو الیاف تولیدی، توسط دستگاه الکتروریسی ساخته می‌شود که این دستگاه دارای محدودیت‌هایی است که از جمله آنها می‌توان به سرعت بسیار کم تولید الیاف و محدودیت‌هایی در نوع حلال و غلظت محصول اشاره کرد.

این در حالی است که فورس اسپینینگ ساخته شده در ایران قابلیت تولید نانو الیاف در زمان کم و با حجم بسیار بالا را دارد.

مزایای دستگاه فورس اسپینینگ در تولید الیاف

این دستگاه قابلیت تولید نانو الیاف را با حداقل 4000 برابر سرعت دارد و می تواند این الیاف را از محلول هایی با غلظت‌های بالا تولید کند. از طرفی از آن جایی که سرعت بالایی دارد، گرفتگی نازل در آن دیده نمی‌شود. همچنین تولید الیاف در زمان کم و با حجم بالا می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های تولید شود.

تولید نانو الیاف با دستگاه فورس اسپینینگ ساخت ایران

الیاف در این روش یک دست خواهند بود اما در روش‌های دیگر دانه‌های زیادی در تصاویر الیاف دیده می‌شود. علاوه بر آن در نانو الیاف تولیدی با دستگاه فورس اسپینینگ، قطرهای بسیار پایین نیز مشاهده می‌‌‌شود.

در دستگاه الکتروریسی به دلیل وجود اختلاف پتانسیل الکتریکی، تغییر ماهیت پلیمر دیده می‌شود که در  بعضی کاربردهایی که این الیاف دارند، مشکلات مهمی ایجاد می‌کند.

در طرف مقابل اما دستگاه فورس اسپینینگ پارامترهای خاصی دارد که باعث تغییر در ماهیت پلیمر نمی‌شود و از ویزگی‌های ذاتی مواد جهت تولید نانو الیاف استفاده می‌کند.

مراحل تحقیق در زمینه تولید نانو الیاف با ساخت دستگاه فورس اسپینینگ

از این مراحل می توان ساخت دستگاه، تولید نانو الیاف و محاسبه تولید الیاف را نام برد. ابتدا نقشه دستگاه با نرم افزار Solid Works طراحی شد و با توجه به نتایج بررسی شده، دستگاه ساخته شد.

سپس 3 نوع نانو الیاف، هر یک به صورت مجزا، تولید شد. با جای گذاری پارامترهای هر یک از سه نوع ماده سازنده الیاف، نرخ سرعت تولید محاسبه شد.

الیاف پلی متیل متاکربلات در حدود 1 ثانیه تشکیل شد. همچنین قطر نانو الیاف با پلی آمید 59 و در پلی وینیل پیرولیدین 18 نانو متر مشاهده شد.

این نتایج نشان دهنده عملکرد صحیح دستگاه می باشد. این دستگاه طی پایان نامه ساخت دستگاه فورس اسپینینگ و ارزیابی تاثیر پارامترهای محصول تولیدی ساخته شده است.

شما همچنین می‌توانید اخبار تولید زخم پوش‌های دارو رسان با پایه پلی وینیل پیرولیدین را اینجا مطالعه کنید.

منبع دانشگاه آزاد اسلامی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.