یادگیری زمانی که 15 درصد مواقع شکست می‌خوریم، بهینه می‌شود

قانون 85 درصد در یادگیری
0 ۴۵

افزایش یادگیری با قانون 85 درصد

برای یادگیری چیزهای جدید، گاهی باید شکست بخوریم. اما مقدار مناسب شکست چیست؟ تحقیقات جدید به رهبری دانشگاه آریزونا پاسخ ریاضی را برای این سوال ارائه می‌دهد.

مربیان و محققان آموزش و پرورش مدتهاست که درک می‌دانند که هنگام یادگیری چیزی به نام sweet spot وجود دارد. یعنی، زمانی که برای درک چیزی که فرای مرزهای دانش فعلی‌مان است، به چالش کشیده می‌شویم، بهتر یاد می‌گیریم.

شما همچنین می‌توانید مقاله ” افرادی که بازی رایانه‌ای انجام می‌دهند قدرت بالایی در یادگیری دارند ” را نیز مطالعه بفرمائید.

وقتی یک چالش خیلی ساده است، چیز جدیدی نمی‌آموزیم. به همین ترتیب، وقتی چالشی آنقدر دشوار است که به طور کامل شکست بخوریم یا تسلیم شویم، دانش خود را افزایش نمی‌دهیم.

بنابراین sweet spot کجاست؟ طبق مطالعه جدید، که در مجله Nature Communications منتشر شده، زمانی این پدیده رخ می‌دهد که 15٪ از مواقع شکست رخ دهد. به عبارت دیگر، وقتی 85٪ از مواقع جواب درست داده می‌شود.

استادیار روانشناسی و علوم شناختی، Robert Wilson، نویسنده این تحقیق با عنوان ” قانون هشتاد و پنج درصد برای یادگیری بهینه “، گفت:

این ایده‌هایی که در زمینه آموزش وجود داشته اند، (که این منطقه تقریبی سختی (zone of proximal difficulty) وجود دارد، که باید در آن یادگیری خود را به حداکثر برسانید) ما آنها را با پایه ریاضی قرار دادیم.

تحقیقات و نتایج

Wilson و همکارانش در دانشگاه براون، دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس و پرینستون پس از انجام یک سری آزمایشات یادگیری ماشینی به اصطلاح قانون هشتاد و پنج درصد دست یافتند که در آن آنها به رایانه‌ها کارهای ساده‌ای نظیر را انجام می دادند مانند مانند طبقه‌بندی الگوهای مختلف به یکی از دو دسته و یا طبقه‌بندی عکس‌های ارقام دست‌نویس به عنوان فرد در مقابل اعداد زوج یا اعداد کم در مقابل زیاد.

رایانه‌ها در شرایطی که مشکل به گونه‌ای بود که با دقت 85٪ پاسخ دادند سریع‌ترین یاد گرفتند.

Wilson اظهار داشت:

اگر خطای 15٪ یا دقت 85٪ داشته باشید، همیشه در این کارها با دو انتخاب، سرعت یادگیری خود را به حداکثر می‌رسانید.

وقتی محققان به مطالعات قبلی در مورد یادگیری حیوانات پرداختند، دریافتند که این قانون 85٪ در این موارد نیز صادق بوده‌است.

هنگامی که در مورد نحوه یادگیری انسان‌ها فکر می‌کنیم، قانون 85٪ به احتمال زیاد برای یادگیری ادراکی اعمال می‌شود، که به تدریج از طریق تجربه و مثال‌ها یاد می‌گیریم.

منبع دانشگاه آریزونا
مقاله Nature Communications

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.