ماست غنی‌شده با ترکیبات ضدسرطان

0 506

ماست غنی شده با ترکیبات ضد سرطان فنولی

محققان کشورمان در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با استفاده از فناوری نانو ریزپوشانی توانستند ماست غنی‌شده‌ای بسازند که در آن از ترکیبات مفید برگ درخت زیتون، مانند ترکیبات ضدسرطان فنولی، وجود دارد.

مواد غذایی فراسودمند

با افزایش آگاهی‌ها، انسان امروز به دنبال مواد غذایی سالم و با کیفیت می‌باشد. در بازار امروز، مواد غذایی باید علاوه بر طعم خوبی که پاسخگوی ذائقه مردم باشد، دارای ویژگی های دیگری هم باشند.

از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به ارزش غذایی بالا، تامین مواد مغذی و ضروری بدن، پیشگیری از بیماری‌ها و ارتقای سلامت جسمی و ذهنی اشاره کرد.

از این جهت فرآوری و غنی سازی مواد خوراکی و غذاهای فراسودمند از اهمیت فراوانی برخوردار است. ماست غنی شده از مواد و ترکیبات ضدسرطان از این گونه است.

در همین زمینه مطالعه کنید:

استفاده از نانوکپسول‌های حاوی کورکومین زرد چوبه در نوشیدنی‌ها

ماست فراسودمند

دکتر سید مهدی جعفری عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان است؛ وی بیان می‌کند:

گیاهان خوراکی پس از مصرف، مقدار زیادی محصولات جانبی از خود به جای می‌گذارند. این محصولات علی رغم این که اکثرا حاوی مواد مفید و سودمندی می باشند، بی‌مصرف شناخته می‌شوند.

این مواد مصرفی در صنعت خوراکی و مواد غذایی مصرفی ندارند و گاهی برای محیط زیست نیز مضر خواهند بود.

این تیم تحقیقاتی با استخراج ترکیبات مفید و سودمند موجود در برگ های درخت زیتون و انکپسوله کردن این ترکیبات، از آن ها برای تولید ماست غنی‌شده استفاده کردند.

استفاده از برگ درخت زیتون برای استخراج ترکیبان ضد سرطان

جعفری اذعان دارد که برای استخراج ترکیبات فنولی با خاصیت ضدسرطانی از مواد اولیه ارزان قیمت استفاده کرده‌اند و همین امر باعث‌شده تا ماست غنی‌شده فراسودمند تولیدی، تفاوت قیمت چندانی با ماست معمولی ندارد.

مسئله‌ای که در این قسمت از کار مورد توجه قرار خواهد گرفت آن است که برخی از این ترکیات سودمند طعم مطبوعی ندارند. حال با این وجود چگونه می‌توان از آن برای غنی سازی و فرآوری غذاهای فراسودمند استفاده کرد؟

دکتر سید مهدی جعفری در پاسخ به این چالش بیان می‌کند که با قرار دادن این ترکیبات در نانو کپسول‌ها با استفاده از فناوری نانو ریزپوشانی دیگر طعم نامطبوع آنها حس نخواهد شد.

مراحل تولید ماست غنی شده

در این پروژه از نانو لیپوزوم‌ها به عنوان نانو کپسول‌های حاوی ترکیبات فنولی ضدسرطان استفاده شده‌است. برای شروع کار ابتدا نانو لیپوزوم‌ها سنتز شدند و تحت بررسی‌هایی از نظر اندازه ذرات، پایداری و بار سطحی قرار گرفتند.

پس از آن ترکیبات فنولی که از برگ درخت زیتون استخراج شده‌بود، درون نانو لیپوزوم‌ها بارگذاری و وارد ماست شدند. در آخر ماست غنی‌شده از نظر فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی، اسیدیته، طعم و رنگ بررسی شد.

آزمایشات نشان می‌دهد که اندازه این نانوذرات بین 25 تا 158 نانومتر متغیر است و بازدهی انکپسولاسیون از 70.7 تا 88.2 درصد می‌باشد.

این محصول ضد سرطان، با تلاش‌های دکتر سید مهدی جعفری، عضو هیأت علمی، امیدرضا حسینی، دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد و ایمان کاتوزیان، دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به ثمر نشست.

مقاله Journal of Agricultural and Food Chemistry

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.