ساخت متمرکز کننده خورشیدی نانوساختار نورزا برای نخستین بار در دنیا

متمرکز کننده خورشیدی
0 6

پروژه ساخت این متمرکز کننده خورشیدی

دانشیار پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز گفت: در ماه‌های اخیر، اولین متمرکز کننده خورشیدی نورزا معرفی شده‌است.
این متمرکز کننده، مبتنی بر ساختار پروسکایتی برومید سرب متیل آمونیوم در اندازه‌های قابل تعمیم به شیشه‌های ساختمانی است.

دکتر سهراب احمدی، رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز و مدیر تیم تحقیقاتی این پروژه گفت: انرژی تابشی می‌تواند به جریان الکتریسیته تبدیل بشود.
استفاده از ساختارهای پروسکایت هیبریدی به عنوان رنگینه‌های نورزا اولین بار توسط محققان دانشگاه تبریز و در سال 2015 پیشنهاد شده. این پروژه جهت افزایش بازده سلول‌های خورشیدی به صورت لایه نازک مود استفاده قرار گرفت.

این پروژه در قالب طرح‌های ICRP توسط مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حمایت شده است. نتایج ساخت نمونه اولیه در مجله Solar energy Materials and Solar Cells با ضریب تاثیر بالای 5 به چاپ رسیده‌است.

ویژگی های متمرکز کننده خورشیدی ساخته شده

دکتر احمدی گفت: متمرکزکننده خورشیدی نورزا تیغه‌های ساخته شده از جنس پلیمر و با ضخامت استاندارد شیشه‌های صنعتی است. نانوساختارهای پروسکایت در داخل آن با غلظت و ابعاد خاص پخش شده اند.
در برخورد نور خورشید با این تیغه‌ها، طیف ماوراء بنفش نور توسط رنگینه‌ها جذب شده و با رنگ سبز بازتابش می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز تاکید کرد: نور تابشی در داخل تیغه شیشه‌ای هدایت شده و بر روی سلول خورشیدی قرار گرفته در لبه تیغه متمرکز می‌شود.

این ساختارها قابلیت استفاده در شیشه ساختمان‌ها به صورت نیمه شفاف دارند. همچنین با متمرکز کردن نور، منجر به افزایش بازده سلول خورشیدی و کاهش هزینه از طریق استفاده از سلول‌های خورشیدی کوچکتر خواهند شد.
عدم نیاز به سیستم‌های رهیاب نور و توانایی کار در تمامی زوایای تابشی خورشید و در تمامی فصول سال از دیگر نکات قابل تامل درباره متمرکز کننده خورشیدی ساخته شده‌است.

انرژی خورشیدی از جمله انرژی های تجدیدپذیر است

دکتر احمدی تاکید کرد انرژی خورشیدی از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر است که  با کمترین اثرات زیست محیطی و تغییرات در نرخ تولید، قابلیت اجرا در ابعاد خرد و کلان را نیز دارد.

هم اکنون حدود 400 گیگاوات انرژی مصرفی کشورها از انرژی خورشیدی تامین می‌شود که این مقدار در سال 2017 رشد 25 درصدی داشته‌است.

خوشبختانه با توجه به اهمیت موضوع، پیشرفت‌ها و شتاب قابل قبولی در تولید علم و استفاده از این منبع خدادادی در کشورمان نیز درحال انجام است.
نمونه اولیه متمرکز کننده خورشیدی ساخته‌شده در پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز از قدم‌های اولیه در راستای ساختمان‌های سبز یا انرژی صفر نیز می‌باشد که امید است مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد.

منبع:

/yon.ir/kaM9b

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.