متیلاسیون DNA راهی برای انتقال حافظه از نسلی به نسل دیگر در ماهی‌ها!

0 51

متیلاسیون DNA و انتقال آن به عنوان حافظه

ما همگی با این افسانه که ماهی‌ها دارای حافظه ضعیفی هستند آشنا هستیم اما اینگونه که دیده می‌شود DNA آنها ظرفیت بالایی را در نگهداری حافظه با استفاده از متیلاسیون DNA نسبت DNA انسان‌ها دارد.

شما همچنین می‌توانید این مقاله را نیز مطالعه نمایید: “آیا می‌توانیم حافظه را دستکاری کنیم؟

در یک مطالعه که در مجله Nature منتشر گشته است، محققان دانشگاه Otago گزارش داده‌اند که حافظه‌ای به شکل متیلاسیون DNA در نسل‌های ماهی‌ها حفظ می‌شود. این درحالی است که در انسان‌ها این حافظه به طور کلی پاک می‌شود.

DNA را اکثرا با یک کتاب بزرگ مقایسه می‌کنند که کلمات آن مشابه یک دفترچه راهنما برای زندگی است. متیلاسیون DNA اطلاعات اضافی را نیز کدگذاری می‌کند که ما تازه درحال شروع درک آن هستیم.

این متیلاسیون‌ها شبیه دست نوشته‌هایی است که به عنوان یادداشت در حاشیه کتاب‌ها نوشته می‌شود که می‌گوید چه صفحاتی مهم است و یا اطلاعات به دست آمده جدید را ثبت می‌کند.

در انسان‌ها این یادداشت‌ها در هریک از نسل‌ها پاک می‌شوند اما چنین اتفاقی در ماهی‌ها نمی‌افتد.

یکی از نویسندگان یافته‌های این مطالعات که دانشجوی دکترای آناتومی به نام Oscar Ortega است می‌گوید:

متیلاسیون بر روی DNA‌ می‌نشیند و برای کنترل روشن و خاموش شدن ژن‌ها استفاده می‌شود. همچنین برای تعریف هویت سلولی و فعالیت آن کمک می‌کند.

در انسان‌ها و پستانداران دیگر، متیله شدن‌های DNA در هر یک از نسل‌ها پاک می‌شوند، هرچند ما فهمیده‌ایم که پاکسازی کلی حافظه متیلاسیون DNA در تمامی ماهی‌هایی که ما درمورد آنها مطالعه کردیم انجام نمی‌گیرد.

این پدیده در پستانداران چه وضعیتی دارد؟

در سال‌های اخیر بسیاری از توجهات به سمت اثرات بزرگ رویداد‌هایی مانند جنگ و قحطی جلب شده که باعث به ارث رسیدن الگوهای متیلاسیون DNA می‌شود.

درحالی که اثرات این حافظه DNA بین نسل‌ها به صورت بالقوه‌ مهم است زیرا پاکسازی متیلاسیون DNA در حین رشد کردن در انسان این چنین رویدادی را به شدت کمیاب می‌کند.

هرچند، چون که در ماهی‌ها چنین رویداد‌هایی اتفاق نمی‌افتد پس احتمالا ماهی‌ها می‌توانند تجربه‌های زندگی خود را در DNA به صورت فرم متیله شده آن انتقال دهند.

دکتر Tim Hore، رهبر تیم تحقیقاتی می‌گوید:

یافته‌های این مطالعات راه‌های جدیدی را برای دانشمندان در اختیار می‌گذارد تا بتوانند درمورد انتقال حافظه رویداد‌های اتفاق افتاده در یک نسل به نسل دیگر، تحقیقات و مطالعات بیشتری را انجام دهند.

زیست‌شناسان پستانداران به مدت طولانی، به سختی تلاش کردند تا مثال‌هایی قابل اطمینان از انتقال الگوهای DNA متیله در پستانداران پیدا کنند، ولی بعد از مطالعات مکرر فقط تعداد کمی از این موارد را پیدا کردند.

هرچند برخلاف انسان‌ها، متیلاسیون DNA در هیچ یک از نسل‌های ماهی‌ها پاک نمی‌شود. پس ما فکر می‌کنیم که انتقال حافظه بین نسل‌های مختلف به میزان زیادی در ماهی‌ها اتفاق می‌افتد.

محققان امیدوارند که این دانش جدید در به ارث رسیدن متیلاسیون DNA، ما را به سمت یافته‌های جدیدی از رموز مولکولی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود هدایت کند.

منبع دانشگاه Otago
مقاله Nature

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.