محصول پلیمری که در تکثیر، ناباروری و چندقلوزایی دام‌ها موثر است

محصول
0 9

طرح تولید این محصول پلیمری

دکتر سید مجتبی تقی زاده مجری طرح “تولید محصول دارویی برای درمان ناباروری و تراکم باروری در دام” است. وی که عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی است، اظهار کرد: ما موفق به تولید فرآورده پلیمری شدیم. این فرآورده، در باروری، چندقلوزایی و رفع مشکلات کیستی دام (گوسفند) تاثیرگذار است.

این محصول، یک فرآورده پلیمری T شکل است که در واژن دام طی 12 تا 14 روز قرار می‌گیرد. از آن، داروی پروژسترون آزاد می‌شود. این پروسه باعث ازبین رفتن کیست‌های دام می‌شود.

این فناوری پس از زلاندنو در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به صورت بومی ساخته شده. در واقع ایران دومین کشور دارای فناوری درمان نازایی دام است.

پلیمر T شکل با مجوز سازمان دامپزشکی و پروانه تولید وارد بازار شده‌است.

دامداران در استان‌های خراسان، کرمانشاه، همدان و … تاکنون به واسطه این فرآورده نتیجه دیده‌اند.

حل مشکل واردات و تامین دام و محصولات دامی در کشور

تقی زاده گفت: با توجه به این مشکلات که برای دام به وجود آمده، در 6 ماه دوم سال جدی‌تر کار می‌کنیم. در صدد هستیم که این محصول پلیمری را بیشتر وارد بازار کنیم . زیرا این محصول پلیمری روی تراکم باروری موثر است.

با اینکه نمونه‌های خارجی از این محصول در بازار به وفور دیده می‌شود ولی گران قیمت هستند و دانش فنی نمونه‌های موجود وجود ندارد. حتی در برخی موارد نمونه‌های اسفنجی وجود دارد که باعث عفونت در دام می‌شود. عفونت در دام در مدت زمان طولانی ناباروری را به بار می‌آورد.
قیمتی که ما تولید کردیم، نصف نمونه خارجی است.

همچنین استفاده از این پلیمر می‌تواند در باروری خارج از فصل گوسفندان تاثیرگذار باشد.
از آنجایی که سالانه یکبار بارور می‌شوند، به واسطه این محصول می‌توان دام را 2 بار در سال بارور کرد.

کشور به منظور باروری دام‌های نازا سالانه به 400 هزار قطعه از این نوع فرآورده پلیمری احتیاج دارد و توان تولید این میزان نیز به طور کامل موجود است.

ویژگی های فرآورده تولید شده

تقی زاده در خصوص ویژگی‌های این محصول پلیمری T شکل گفت: این محصول هفت سانتیمتر ارتفاع دارد و به بندی متصل است. می‌توان بعد از دوره درمان، آن بند را کشید و پلیمر را از بدن دام خارج کرد. هر قطعه این فرآورده، 3 بخش دارد و مواد موجود در هر قطعه با قرار گرفتن درون واژن دام به مرور آزاد و جذب بدن می‌شود.

مزایای طرح تولید این محصول دارویی

  • با استفاده از این محصول پلیمری که در بدن دام قرار می‌گیرد، تراکم باروری ایجاد خواهد‌شد. نازایی در دام ازبین می‌رود و چندقلوزایی اتفاق می‌افتد.
  • روش درمان نازایی دام با این محصول، سبب افزایش سرعت درمان دام و کاهش هزینه‌های مربوط به درمان می‌شود.
  • امکان تنظیم زمان بارداری و همزمانی دوره بارداری در چند دام را به دامداران می‌دهد.

منبع:

yon.ir/vJtzW

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.