مخمر از نانوایی تا تبدیل شدن به کارخانه تولید مواد دارویی

مخمر درحال تبدیل شدن به کارخانه تولید داروی آینده
0 70

اعلام عجز روش‌های دست ساز در تولید دارو های طبیعی

واکنش‌های شیمیایی طبیعت به حدی پیچیده است که ساخت مولکول‌های طبیعی که برای درمان سرطان به کار می‌روند به صورت شیمیایی امکان پذیر نیست. امروزه کمپانی‌های داروسازی و شیمیایی مقدار بسیار زیادی از گیاهان کمیاب و دانه‌های آنها را برای خارج کردن مواد شیمیایی با ارزششان از روی کره زمین درو می‌کنند ولی به تازگی راهکار‌هایی مانند استفاده از مخمر تراریخته برای تولید این داروها مطرح شده‌است.

زخمی کردن طبیعت برای درمان درد خودمان!

اما راه‌های تولید این مواد که بر اساس عصاره گیری از این گیاهان است باعث آسیب رسیدن به محیط زیست شده و همچنین ضایعات شیمیایی زیادی را تولید می‌کند و به علاوه این روند در آینده باعث منقرض شدن گونه‌های کمیابی گیاهی می‌شود.

به تازگی با اتخاذ تصمیمات تنظیمی جدید توسط سازمان ملل برای حفظ تنوع گونه و مواد خام در کشور‌های جهان سومی نیاز به پیدا کردن راهی برای تولید مواد مورد نیاز این نوع درمان‌ها افزایش یافته است.

مخمر و استفاده آن در پروژه MIAMi برای تولید دارو‌‌های طبیعی بدون دخالت گیاه

با این قوانین جدید، یک راه جایگزین واقعی برای تولید مواد درمانی سرطان و بیماری‌های عصبی در آینده نیاز است که به تازگی توسط یک محقق ارشد در بنیاد Novo Nordisk ارائه شده است. او هماهنگ کننده یک ایده بزرگ برای افق سال 2020 اروپا است که نام این پروژه MIAMi بوده و توانسته وام بلاعوض 6 میلیون یورویی را برای انجام این پروژه از آن خود کند.

ساخت مواد بسیار پیچیده شیمیایی در گیاهان مانند مواد دارویی معمولی نیست که بتوان از راه تولید شیمیایی آنها را ساخت زیرا به یک پروسه کاتالیستی زیستی نیاز است تا تولید شوند. هدف پروژه تحقیقاتی MIAMi این است که با استفاده از مخمر نانوایی به عنوان یک موجود زنده کارگر مواد شیمیایی پیچیده گیاهی را تولید کند.

برای شروع محققان تصمیم گرفته‌اند که مسیر زیستی تولید ماده موثره گیاه Rauvolfia serpentine که به زراوند هندی معروف است را به درون مخمر برده و ماده موثر آن را در مخمرها تولید کنند.

بر اساس طب سنتی چینی این گیاه دارای ماده‌ای است که دارای قابلیت درمان سرطان می‌باشد. هرچند ساخت این ماده در خارج از گیاه کماکان غیر قابل انجام است زیرا مسیرهای بیوسنتتیک آن ناشناخته‌اند.

انتقال مسیرهای بیوسنتتیک گیاهی به مخمر

به طور خلاصه، مسیرهای بیوسنتتیک یک سری از ژن‌هایی هستند که آنزیم‌ها را کد می‌کنند که در نهایت باعث تولید مولکول زیستی درون سلول می‌شود. با دانستن این مسیر‌های ساخت، انتقال این ژن‌ها به درون یک موجود دیگر مانند مخمر نانوایی قابل انجام خواهد بود.

هدف این است که این ژن‌ها به درون سلول مخمر انتقال داده شود تا این سلول‌ها مانند یک کارخانه سلولی که دارای قابلیت ساخت مقدار زیادی از این مواد درمانی خاص هستند، باشند.

همکاری شرکت‌های بزرگ در این پروژه

یکی از همکاران این پروژه یک شرکت تولید کننده مواد شیمایی به نام Axyntis است که سالیانه صدها تن از دانه های گیاهان کمیاب مانند Voacanga Africana را وارد می کند تا ماده‌های درمانی مثل tabersonine را تولید کند ولی به علت محدود شدن میزان واردات بر اساس قوانین جدید سازمان ملل برای همین تولیدات این مواد درمانی از این راه نیز دچار محدودیت‌هایی شده است.

منبع biosustain

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.