با لباس‌تان موسیقی پخش کنید و از شر ویروس‌ها در امان باشید

منسوجات الکترونیک
0 190

منسوجات الکترونیک

یک قابلیت جدید برای البسه شما در قالب منسوجات الکترونیک ممکن است به زودی به شما در روشن کردن چراغ‌ها و پخش موسیقی کمک کند و همچنین شما را مد روز، تمیز و ایمن از هر ویروسی که نزدیک شماست، نگه‌می‌دارد.

محققان دانشگاه پوردو نوآوری جدیدی در پارچه ایجاد کرده‌اند که به پوشندگان امکان می‌دهد وسایل الکترونیکی را از طریق لباس خود کنترل کنند.

شما همچمین می‌توانید مقالات زیر را مطالعه نمائید:

Ramses Martinez، استادیار دانشکده مهندسی صنایع و دانشکده مهندسی زیست‌پزشکی در دانشگاه پوردو گفت:

این اولین بار است که یک تکنیک قادر به تبدیل انواع پارچه و منسوجات موجود به یک الکتروپارچه با قابلیت خودتامین‌کننده انرژی حاوی حسگرها، پخش‌کننده‌های موسیقی یا نمایشگرهای نورپردازی ساده، است؛ با استفاده از سوزن‌کاری ساده و بدون نیاز به فرآیندهای ساخت گران‌قیمت که به مراحل پیچیده یا تجهیزات گران‌قیمت احتیاج دارند.

برای اولین بار، امکان تولید منسوجاتی وجود دارد که می‌تواند از شما در برابر باران، لکه‌ها و باکتری‌ها محافظت کند در حالی که انرژی کاربر را برای تامین نیرو منسوجات مبتنی بر الکترونیک برداشت می‌کند.

این منسوجات الکترونیکی خودتامین‌کننده انرژی، پیشرفت مهمی در توسعه رابط‌های پوشیدنی ماشین – انسان ایجاد می‌کنند که می‌توان آنها بارها و بارها در ماشین لباسشویی معمولی، بدون خراب شدن، شستشو داد.

منسوجات ضدآب، ضدباکتری و با قابلیت عبور هوای تنفسی و خودتامین‌کننده انرژی ساخته محققان پوردو، مبتنی بر نانوژنراتورهای تریبوالکتريکی همه چیز گریز است ((omniphobic triboelectric nanogeneragtors (RF-TENGs)، که از سوزن‌کاری‌های ساده و مولکول‌های ترکیب‌شده با فلور برای جای‌گذاری قطعات الکترونیکی کوچک و تبدیل یک لباس به مکانیزمی برای نیرو رساندن به دستگاه، استفاده می‌کند.

ارتباط ماشین با انسان

تیم Purdue می‌گوید که فناوری RF-TENG مانند داشتن یک کنترل از راه دور پوشیدنی است که همچنین بوی بد، باران، لکه‌ها و باکتری‌ها را از پوشندگان دور نگه‌می‌دارد.

قابلیت‌های متفاوت منسوجات الکترونیکی محققان پوردو
قابلیت‌های متفاوت منسوجات الکترونیکی محققان پوردو

Martinez گفت:

در حالی که مد در طی قرن‌های گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته‌است و به راحتی با موادی با کارایی بالا وقف پیدا کرده‌است، اما نمونه‌های کمی از منسوجات در بازار وجود دارد که با کاربر  تعامل دارد.

داشتن یک رابط با ماشینی که مدام در حال پوشیدن آن هستیم به نظر می‌رسد راحت‌ترین روش برای برقراری ارتباط یک‌پارچه با ماشین‌ها و اینترنت اشیاء باشد.

این فن‌آوری از طریق دانشگاه پوردو به ثبت رسیده‌است. محققان به دنبال شرکا برای تست و تجارتی کردن فن‌آوری خود هستند.

مقاله Advanced Functional Materials

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.