اثر مهار کننده پروتئین PD-1 در درمان سرطان افراد چاق

0 19

چاقی یک عامل خطرناک سرطان است. بیماران دارای اضافه وزن گاهی اوقات بهتر از سایر بیماران به داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی (مهار کننده پروتئین PD-1 ) برای مقابله با تومور ها پاسخ می‌دهند.
در حال حاضر محققان اثرات پیچیده چاقی را بر روی سرطان بررسی می‌کنند. در بررسی های اولیه چاقی سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند و به رشد تومور ها کمک می‌کند.

William Murphy،ایمونولوژیست سرطان از دانشگاه کالیفرنیا.می‌گوید: در بیشتر موارد همه بر این باورند که چاقی همیشه بد است. اما دارو های جدید مهار کننه پروتئین PD-1 این باور را بر هم زدند . چاقی اثر مثبتی داشت.
او نتایج این مطالعه را در Nature medicine منشرکرد.

عملکر مهارکننده پروتئین PD-1

Murphy فکر می‌کند این دارو ها می‌تواند باعث ایجاد داروهای موثر تر شود و به همه ی بیماران سرطانی کمک کند.
این دارو ها مهار کننده های بازرسی نامیده می‌شوند. دارو با مسدود کردن فعال سازی پروتئین PD-1 کار می‌کند. پروتئین PD-1 یک پروتئین بر روی سطح سلول های T است.
بدن به طور طبیعی باعث می‌شود PD-1 پاسخ ایمنی را کاهش دهد. اما تومور ها می‌توانند این پروتئین را تحریک کنند تا ازخود محافظت کند.
آزاد کردن ترمز مولکولی  اجازه می‌دهد که سلول های T به سلول های سرطانی حمله کند.

 

 

اثر مهارکننده پروتئین PD-1 در درمان سرطان

مهار کننده های پروتئین PD-1 باعث می‌شود تومور های نامطلوب در طی سال ها در افراد مبتلا به ملانوم و سرطان ریه و دیگر سرطان ها کاهش یابد.
محققان مرکز MD Anderson Canser در 330 بیمار مبتلا به ملانوم پیشرفته با توجه به بازدارنده های PD-1 متوجه شدند مردان دارای اضافه وزن به طور متوسط عمر طولانی تری داشتند.تقریبا 13 ماه بقیشتر از بیماران  دارای BMI طبیعی عمر کردند.

تیم Murphy این مشاهدات را در آزمایشگاه بالینی تایید کرده است. همچنین یک فرض پایه ای ممکن را شناسایی کرده است.

پس از تایید این که تومور ها در موش های چاق سریع تر رشد می‌کنند، این تیم سلول های T موش های چاق و میمون ها و افراد دیگر را مورد بررسی قرار داد.
آنها پی بردند این سلول ها، همان سلول های T تحلیل رفته یا خالی شده هستند.
آنها به آهستگی تکثیر می‌شوند. همچنین ساخت پروتئین های ترشحی را متوقف کردند که سایر کمک کننده های سیستم ایمنی را تحریک می‌کند. آنها پروتئین PD1 را بیش از حد میانگین نشان دادند. این بیش از حد میانگین بودن به این معناست که سلول های سرطانی می‌توانند به آسانی آنها را سرکوب کنند و خودشان رشد کنند.

اثرات هورمون لپتین

لپتین هورمون های ساخته شده توسط سلول های چربی است. لپتین یک عامل افزایش پروتئین PD-1 است.
Murphy و همکارانش یافتند که حیوانات و افراد دارای اضافه وزن سطح بالایی از هورمون ها تولید می‌کنند. هورمون ها به طور معمول به مغز سیگنال می‌دهند که فرد به اندازه کافی خورده است.
لپتین همچنین بر سیستم تیمنی اثر می‌گذارد. محققان گمان می‌کنند که لپتین یک مسیر سیگنالینگ را راه اندازی می‌کند. این مسیر سیگنالینگ پروتئین PD-1 را در سلول های T افزایش می‌دهد.

Lydia Lynch، ایمونو لوژیست دانشگاه هاروارد، می‌گوید: یافته ها یک مزیت غیر منتظره از چاقی را برای بیماران سرطانی نشان می‌دهد.
چاقی به نحو متفاوتی توانایی سیستم ایمنی بدن را برای حمله به تومور ها مختل می‌کند.

نتیجه تحقیق

اضافه شدن پروتئین PD-1 یک مزیت پارادوکسی دارد. در موش های چاق این پروتئین باعث میشود تا سلول های T به طور غیر عادی به مهار کننده های PD-1 پاسخ دهند.

Murphy به دنبال این است که آیا دادن رژیم غذایی با میزان چربی بالا به موش های دارای وزن طبیعی ومبتلا به سرطان به منظور تقلید برخی از اثرات چاقی، میتواند پاسخ مهار کننده های پروتئین PD-1 را افزایش دهد؟
چنین درمانی می‌تواند برای بیماران مبتلا به سرطان اثرات مضری داشته باشد.

یافته های محققان نشان می‌دهد که افراد چاق ممکن است به دارو های مهار کننده پروتئین PD-1 بهتر پاسخ دهند. این داروها برای بیماران با وزن طبیعی نیز می‌تواند مفید باشد.
تصمیم گیری در مورد درمان بر اساس BMI خیلی زود است. محققان معتقدند ما برای درک مشارکت BMI با جنس و سن و چگونگی ارتباط آنها با یکدیگر به تجزیه وتحلیل نیاز داریم.

 

منبع:

yon.ir/nqxrH

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.