تنظیمات دقیق در میزان مواد معدنی برای رشد بیشتر برنج

0 0

تنظیم مواد معدنی برنج آسیایی

در آینده‌ای نه چندان دور یک مکانیسم جدید در کنترل مواد معدنی مورد نیاز گیاهان خواهد توانست باعث افزایش دریافت محصولات کشاورزی آن هم به صورت مداوم از زمین‌های کشاورزی شود. محققانی از آکادمی علوم پکن با همکاری با پروفسور Stanislav Kopriva از دانشگاه  Cologne’s Botanical Institute با انجام تحقیقات بر روی کشت برنج آسیایی به مکانیسمی در تنظیم میزان مواد غذایی این گیاه دست یافتند که باعث افزایش محصولات می‌شد.

تنظیم غلظت میان نیتروژن و فسفر برای افزایش  میزان محصول گیاه مهم است. هریک از این دو ماده معدنی مورد نیاز گیاه که آنها را از خاک با ریشه خود دریافت می‌کند برخلاف دانسته‌های قبلی ما برهمکنش‌های عمیقی نسبت به هم دارند. مطالعه شارش Nitrate-NRT1.1B-SPX4 که ارتباط های بین نیتروژن و فسفر در گیاهان را هم در بر می‌گیرد در مجله Natue Plants نیز منتشر شده است.

مکانیسم پیچیده جذب در گیاه

Kopriva گفت: برای رشد سالم و قوی ماندن، تمام موجودات زنده نیاز به یک ترکیب خوب از مواد معدنی را دارند. هرچند ما اطلاعات کمی نیز از چگونگی دست یابی گیاهان به این تعادل را داریم. محققان در پکن مشاهده نمودند که افزایش فسفات در میزان رشد گیاه فقط زمانی تاثیر داشت که مقدار درستی از نیتروژن در دسترس گیاه می‌بود. Kopriva می‌گوید: ما با همکاری هم توانستیم سازوکار تنظیم کننده جذب فسفات که توسط نیتروژن کنتزل می‌شد را کشف کنیم.

با تجزیه و تحلیل‌های در سطح مولکولی محققان توانستند تمامی اجزای این زنجیره ارتباطی را کشف کنند. Kopriva می گوید: ما توانستیم از حسگرهایی که میزان نیترات را شناسایی می‌کنند تا فاکتور‌هایی که باعث فعالسازی ساخت انتقال دهنده‌های فسفات به درون گیاه می‌شوند ونقش بسیاری از ترکیباتی که قبلا به صورت انفرادی شناسایی شده بودند را در این مسیر‌های ارتباطی پیدا کنیم. این یافته‌ها به ما یک دید و فهم کاملا جدید از چگونگی کنترل تغذیه گیاه به ما دادند. همچنین این یافته‌ها به ما مهارت‌هایی داد که تشخیص بدهیم بر اساس نوع خاک و نوع گیاهی که کشت می دهیم چه زمانی باید میزان این دو ماده معدنی را به اندازه مساوی برسانیم و چه میزان آنها را باید به کل نسبت به هم تغییر دهیم.

شما همراهان همیشگی بیولند می‌توانید از اینجا مقاله مربوط به این خبر را بخوانید.

منبع: http://yon.ir/fSExS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.