میدان مغناطیسی برای انسان قابل درک است؟

میدان مغناطیسی برای انسان قابل درک است؟
0 0

درک میدان مغناطیسی توسط انسان

به گفته یک گروه از دانشمندان زمین شناس و زیست عصب شناس، مغز انسان می‌تواند ناخودآگاه به تغییرات میدان مغناطیسی زمین پاسخ دهد. به گزارش eNeuro، این مطالعه میان رشته‌ای یک حوزه تحقیقاتی در علوم اعصاب را احیا می‌کند که برای دهه‌ها راکد مانده‌است.

بسیاری از حیوانات، مانند پرندگان مهاجر و لاک پشت‌های دریایی، دارای یک حس ژئومغناطیسی هستند که باعث سیستم ناوبری بیولوژیکی آنها می‌شود. اگرچه پذیرش مغناطیسی به خوبی در این حیوانات مورد مطالعه قرار گرفته‌است، اما دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند تعیین کنند که آیا انسان‌ها این توانایی را دارند یا نه.

Joseph Kirschvink زمین شناس و Shin Shimojo عصب‌پژوه و همکارانش در مؤسسه فناوری کالیفرنیا (CalTech) و دانشگاه توکیو برای پاسخگویی به این سوال طولانی مدت از الکتروانسفالوگرافی (نوار مغزی) برای ثبت فعالیت مغز شرکت کنندگان بالغ در حین تغییر میدان مغناطیسی، استفاده کردند.

آزمایشات و نتایج

آزمایش‌های دقیق کنترل شده کاهش فعالیت باند آلفا مغز (یک پاسخ مشخص به ورودی حسی) را در برخی از شرکت کنندگان نشان داد. محققان این اثر را در شرکت کنندگانی که به شدت پاسخ داده بودند، تکرار کردند و تأیید کردند که این پاسخ‌ها به میدان مغناطیسی نیمکره شمالی، جایی که مطالعه انجام شده، تنظیم شده است.

مطالعات آینده در زمینه  پذیرش مغناطیسی در جمعیت‌های گوناگون انسانی ممکن است سرنخ‌های جدیدی را در تکامل و تغییرات فردی این سیستم حسی باستانی ارائه کند.

شما همچنین می‌توانید ویدیو مربوط به این خبر را از کانال آپارات ما مشاهده کنید، با عضویت در کانال آپارات بیولند، از ما حمایت کنید.

 

 

توضیح ویدیو: این شش نمودار نشان‌دهنده قدرت امواج آلفا (۱۰ Hz) در مغز انسان، در ۶۴ نقطه در مغز انسان برای چرخش‌های میدان مغناطیسی متفاوت است. توجه کنید گوش و بینی برای نشان دادن مرجع هستند. داده‌ها حدود نیم ثانیه بعد از تغییرات میدان نشان‌داده شده‌اند. تنها تحریک در جهت پادساعت گرد پایین باعث افت قابل‌توجه در باند موج آلفا (نشان‌داده‌شده توسط آبی پررنگ در نمودار چپ پایین) می‌شود. توجه داشته باشید که القا الکتریکی تنها به مولفه‌های افقی میدان مغناطیسی بستگی خواهد داشت، نه مولفه عمودی استاتیک. عدم پاسخ در تحرک بالا جهت پادساعت گرد (نمودار بالا سمت راست) با پیش بینی های فرضیه القایی الکتریکی تناقض دارد. این نشان می دهد که این یک اثر  مصنوعی از نوع القای الکتریکی، از جمله از الکترود روی پوست سر نیست.

همراهان گرانقدر بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.