میکروبیوم برگ ذرت و اثرات محیط بر روی آن

0 247

اهمیت ذرت در جهان کنونی

ذرت یکی از عمده ترین کالا‌های اساسی در دنیا است. تقریبا بالغ بر یک میلیارد متر مکعب از ذرت هرساله برداشت می‌شود که شامل 37 درصد از تولیدات جهانی غله می‌شود. تولیدات ذرت در زمینی حدود 188 میلیون هکتار انجام می‌شود که تقریبا هم اندازه با کشور مکزیک است و تقریبا 13 درصد از زمین‌های قابل کشت جهان را شامل می‌شود.

شما همچنین می‌توانید مقاله زیر را نیز مطالعه نمایید:

به همین دلایل سالم نگه داشتن مزارع ذرت یک عمل بسیار مهم است. برگ‌های ذرت با جمعیتی از باکتری‌ها اشباع است که به اصطلاح میکروبیوم برگ گفته می‌شود که در میزان قدرت رشد و سلامتی گیاه موثر است ولی چگونگی اثر‌گزاری این باکتری‌ها در رشد و سلامتی گیاه هنوز برای محققان مبهم است.

یک تیم از دانشمندان به رهبری دکتر Jason Wallace به تازگی مطالعاتی را در مجله Phytobiomes Journal منتشر کرده‌اند که باعث پیشروی اشراف اطلاعاتی ما نسبت به رابطه بین ژنتیک گیاه ذرت و باکتری‌های روی برگ آن می‌شود.

بر اساس گفته‌های دکتر Wallace هدف نهایی این تحقیقات دانستن چگونگی برهمکنش‌های بین ذرت و جمعیت میکروبی آنها است و بنابراین با دانستن این موارد ما می‌توانیم کشت زراعی ذرت را با سود و ثبات بیشتری انجام دهیم.

شروع مطالعات برای شناخت بهتر میکروبیوم برگ این گیاه

در یکی از بزرگترین و گسترده‌ترین مطالعات میکروبیوم‌های ذرت، این تیم تحقیقاتی باکتری‌های فعال بر روی 300 نوع از ذرت را که در یک محیط زندگی می‌کردند را مورد مشاهده قرار دادند.

آنها بخصوص علاقه داشتند که اثر ژن‌های ذرت بر روی باکتری‌ها را مشاهده کنند و در آخر نیز متوجه شدند که روابط کوچکی در بین این دو وجود دارد ولی در حقیقت باکتری‌ها بیشتر بجای اینکه تحت تاثیر ژنتیک ذرت قرار بگیرند تحت تاثیر محیط قرار می‌گرفتند.

این یک کاوش شگفت آور بود زیرا که نشان می‌داد برای تغییر جمعیت میکروبیوم برگ ذرت، مدیریت کشاورز نتایج بهتری نسبت به تغییر نوع گیاه ذرت می‌دهد و یا بهتر است بگوییم که آموزش کشاورزان برای تنظیم درست جمعیت میکروبی روی برگ سود آور‌تر از تغییر نوع گیاه ذرت می‌باشد.

برای ادامه تحقیقات دکتر Wallace اظهار می‌کند که می‌خواهد تحقیقاتی بر روی عملکرد این جمعیت‌های میکروبی انجام دهد و سپس می‌خواهد دانش حاصل از این تحقیقات را با دانسته‌های کامل در سطح سیستم درباره جمعیت میکروبی ساکن در برگ گیاهان تلفیق کند تا بتواند آموزش‌هایی مفید برای کشاورزان در راستای افزایش تولید تنظیم نماید.

مقاله APS journal

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.