میکروبیوم روده، پیوندی بین رژیم غذایی و بیماری‌ها

رژیم غذایی و ارتباط آن با میکروبیوم روده
0 39

گونه‌های جدید باکتریایی ممکن است به مبارزه با چاقی و اختلالات متابولیکی کمک کنند

اخیرا گونه‌های جدید باکتریایی در افراد سالم یافت شده‌اند که در مقابله با درمان بیماری‌های چاقی، استرس مربوط به اضافه وزن و اختلالات متابولیکی موثر می‌باشند.

اساس پروژه‌ای که محققان شرکت MyNweGut به بررسی و انجام آن پرداخته‌اند، بررسی نحوه تاثیر گذاری باکتری‌ها بر سیستم ایمنی و غدد درون ریزی است که در سلامت جسم و روان یک فرد سالم نقش مهمی ایفا میکنند.

آنان طی آزمایش‌های انجام شده، تاثیر مسلم نژاد باکتریایی (Bacteroides uniformis CECT 7771)، بر اختلالات متابولیکی و عملکردی سیستم ایمنی در افراد مبتلا به بیماری چاقی را مشخص کردند.

از جمله این اختلالات میتوان به کاهش سطح تری‌گلیسرید در سرم خون، عدم تحمل گلوکز، افزایش وزن بدن و التهاب اشاره کرد.

همچنین تاثیر باکتری Bifidobacterium pseudocatenulatum CECT 7765 در کاهش افسردگی‌های ناشی از اضافه وزن طی این آزمایش‌ها مشخص شد.
این گونه‌های باکتریایی، می‌توانند نسل جدیدی از پروبیوتیک‌هایی باشند که در آینده‌ای نزدیک برای مقابله با چاقی و افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رژیم غذایی چگونه بر میکروبیوم روده اثر گذار است؟

بنظر می‌رسد عادات غذایی، یک فاکتور اصلی و مهم در ترکیب میکروبی روده انسان باشد. متخصصان، به منظور بررسی اثر بالقوه رژیم غذایی بر سلامت انسان آزمایش‌هایی انجام دادند و مبنی بر شواهد بدست آمده توصیه‌هایی در ارتباط با تغذیه سالم برای آیندگان ارائه دادند.
در این آزمایش‌ها بطور ویژه به نقش پروتئین‌ها، چربی‌ها و فیبر در زندگی میکروب‌های روده‌ای توجه شده.

رژیم غذایی پرچرب، همراه با افسردگی

مطالعات نشان داد که رژیم غذایی غربی که سرشار از چربی‌های اشباع هستند نه تنها باعث بیماری چاقی و اضافه وزن می‌شود بلکه افسردگی در رفتار را نیز به همراه دارد.

این اختلالات رفتاری ناشی از ارتباط مستقیم میکروبیوم روده ای با رژیم غذایی است چرا که این تاثیرات طی درمان آنتی بیوتیکی خنثی می‌شود.

در تغذیه موش‌ها با رژیم غنی از چربی نشان داده شد که یک گونه باکتریایی باعث کاهش رفتارهای ناشی از افسردگی مرتبط با چاقی است. این افسردگی یک بیماری مرتبط با محور روده-مغز است.

تحقیقات اخیر برای اثبات وجود میکروبیوم مغزی در انسان‌های سالم صورت گرفته که گواهی بر تاثیرات متقابل باکتری‌های محور روده-مغز میباشد.
نتایج این آزمایش ها نقطه شروعی است که در آینده با تحقیقات بیشتر تایید خواهند شد.

نقش روده در سوخت و ساز بدن

تحقیقات جدید صورت گرفته همچنین ثابت کرده است که میکروبیوم روده می‌تواند بر سلامت متابولیک بدن تاثیر گذار باشد.

پژوهشگران شرکت MyNewGut، نشان دادند که فعالیت پپتیداز (DPPIV) سبب تخریب هورمون‌های تولید شده در روده است که تنظیم هوموستازی گلوکوز را به عهده دارند. به این معنی که حظور گونه‌های باکتریایی تولید کننده آنزیم‌های جدید که میتوانند تاثیر منفی بر اشتها و جذب مواد غذایی داشته، منجربه افزایش وزن بدن شوند.

میکروبیولوژی روده‌ای برای هر فرد متفاوت است

درFMT، میکروبیوتای یک اهدا کننده سالم به یک فرد که فاقد توازن در میکروبیوم روده است، منتقل می‌شود. طی مطالعات اعضای MyNewGut، میکروبیوتا یک فرد دهنده سالم به یک فرد مبتلا به اختلالات متابولیکی ژنتیکی بود منتقل کردند.

در این پژوهش، پاسخ به روش درمانی پیوند میکروبیوتا به منظور درمان اختلالات متابولیکی فرد، با سهم زیادی مرتبط با مشخصات میکروبی روده شخص است. این میکروبیوم، مستقیما بر سیستم‌های عصبی تاثیر گذاشته و از این طریق نیز می‌تواند مواد مورد مصرف غذایی را با سلامت متابولیسم بدن پیوند دهد.

از دیگر تحقیقات این گروه، مطالعاتی در ارتباط با تاثیر عوامل محیطی در دوره‌های اولیه زندگی و کودکی و نتایج آن بر سلامتی فرد در مراحل بعدی زندگی انسان است.

بطور مثال آنها برای تعیین نقش میکروبیوتا در کودکان به بررسی شیوه زندگی ( رژیم غذایی، ورزش و …) و دیگر عوامل فردی ( مشخصات ایمنی و متابولیکی فرد) در پیشرفت اضافه وزن انجام دادند. نتایج این مطالعات نیز نشانگر ارتباط تنظیمات میکروبیومی خاص با الگوهای رژیم غذایی و به دنبال آن اضافه وزن است.

با بررسی‌های انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه Minnesota، آشکار شد که تغییر ناحیه زندگی و مهاجرت نیز از دیگر عوامل موثر بر میکروبیوم دستگاه گوارش است.

این تغییرات عادات غذایی بطور مطلوب یا نامطلوب، با گذشت زمان می‌توانند اثر بیشتری داشته باشند. در نتیجه با تاکید بر داشتن رژیم غذایی مناسب در دوران اولیه زندگی به منظور سلامتی در دراز مدت و نیز در بزرگسالی از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

منبع: 

yon.ir/cOEVn

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.