میکروب های گیاهی با متابولیت های ثانویه متنوع تر

0 4

 

میکروبیوم گیاهی، گسترده تر و متنوع تر از میکروبیوم انسانی

محققان کشف کردند که جوامع میکروب هایی که در درختان و ریشه آن ها زندگی میکنند، ده برابر بیشتر از میکروبیوم انسانی هستند.
بنابراین می‌توان مولکول های جدیدی مانند دارو های ضد سرطان و یا دارو هایی که مانند آنتی بیوتیک ها عمل کنند.
همچنین می‌تواند برنامه ای کاربردی در زمینه کشاورزی باشد.

میکروب ها از متابولیت های خود عمدتا به عنوان سیگنال برای برقراری ارتباط با میکروب های دیگر یا با گیاه میزبان استفاده میکنند.

این مولکول ها میتوانند منجر به رشد ، تغییر و یا کند شدن رشد آنها شوند.

همچنین رقابت برای منابع کلیدی میتواند شدید باشد در نتیجه میکروب ها متابولیت های طبیعی را تولید میکنند تا مانند آنتی بیوتیک، در اثر آن ها رقیبان خود را از بین ببرند.
طبیعت ویژه این آنتی بیوتیک ها که اغلب باکتری های انتخاب شده ای را مورد هدف قرار می دهند، از این نظر سودمند است که می‌توانند به عنوان داروهای هدفمند مورد استفاده قرار بگیرند و به جای تاثیر بر گستره ای از میکروب ها در یک جامعه خاص مثلا روده انسانی، تنها گونه های مضر را از بین ببرند.

این یافته ها یک نقطه شروع برای جست و جوی متابولیت هایی کارآمد را  فراهم کرده.
همچنین پایه ای برای انجام تحقیقات بیشتر در ارتباط با نقشی که این مولکولها در میکروبیوم گیاهی بازی میکنند، است.

Mitchel Doktycz، دانشمند برجسته و رهبر گروه سیستم های بیولوژیک و نانو ساختار در بخش علوم زیست شناسی در آزمایشگاه ملیOak Ridge ، در ارتباط با این موضوع میگوید:
ما روی تبادلات انرژی، مواد و اطلاعات، بین میکروب و گیاه تمرکز کرده ایم. این محصولات طبیعی کلید عملکرد و سلامتی میکروب ها و گیاهان میزبان آن ها هستند.

در بررسی وسعت ، تنوع و پشتوانه ژنتیکی متابولیت های میکروبی، محققان یک فراوانی از گروه ژنی که تاکنون شناخته نشده بود را یافتند.

تقریبا ۱۵٪ از گروه های ژنی در کلاس ساختار رایج قرار نمیگیرند. از دسته هایی که در گروه های شناخته شده قرار میگیرند، تنها یک درصد توالی ها شناخته شده است.

محقق Patricia Blair میگوید: برخی از توالی های ژن منحصر به فرد ممکن است محصولات طبیعی شناخته شده را کد کنند. همچنین برخی از توالی ها ممکن است مولکول هایی را کد کنند که پیش از این هرگز ندیده ایم!

تیم تحقیقاتی، آنالیز های محاسباتی روی بیش از ۳۰۰ توالی ژنوم باکتریایی ، و نمونه های متاژنومیک از بیش از ده موقعیت مکانی متفاوت را بررسی کرد.
این گنجینه از اطلاعات ژنومی، از طریق تحقیقات قبلی ORNL جمع آوری شده.

مقاله اخیر که در mSystems منتشر شد، برای اولین بار بسیاری از این ژنوم های باکتریایی را توصیف کرد، اگرچه توالی ها مرتبا از طریق موسسه Joint Genome Institute قابل دسترسی هستند.

در ORNL، این یافته ها محققان را در مسیر پژوهش راه های تقابل گیاهان با میکروب ها و تاثیر هر یک بر بقای دیگری در حیات وحش، هدایت خواهد کرد. به ویژه می‌خواهند روی تاثیرات ویژه متابولیت های طبیعی و تولیدکنندگان آن بر پویایی جامعه گیاهی مطالعه کنند.

در ادامه Blair میگوید: برخی از باکتری ها فقط از این گروه های ژنی پر شده اند. دانشمندان میتوانند بر اساس این اطلاعات، گونه ای از باکتری یا متابولیت ها را طبقه بندی کنند.
اطلاعات بسیار زیادی در یک ژنوم وجود دارد که برای شروع باید بررسی را از نقطه ای آغاز کرد.

 

منبع:

http://yon.ir/Az1fZ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.