ساخت نانوفیلتر تصفیه آب با استفاده از ضایعات کشاورزی

نانوفیلتر تصفیه آب
0 419

هدف تولید نانوفیلترهای سلولزی و کاربرد آن

«تولید نانوفیلتر ساخته شده از ذرات نانوسلولزی جهت خالص سازی و تصفیه آب» از طرح‌های پژوهشی است که در صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و ریاست جمهوری برای حمایت تصویب شد.

هدف از انجام این پژوهش تولید نانوفیلتر تصفیه آب با استفاده از نانو چند سازه‌های تهیه شده از نانوذرات سلولزی حاصل از ضایعات کشاورزی و بررسی عملکرد آن است. بنابراین برای تحقق این هدف، ضایعات کشاورزی (باگاس) مورد استفاده قرار گرفت. همچنین ذرات نانوسلولزی با قطر کمتر از 100 نانومتر تهیه شده با استفاده از تیمارهای مختلف شیمیای-مکانیکی استفاده شد.

کاربردهای متنوعی برای این نانوفیلترهای سلولزی در نظر گرفته می‌شود که با توجه به اهمیت آن در رفع بخشی ازنیازها و منافع ملی کشور می‌توان به کاربردهای بهداشتی (فیلترهای تولید آب شیرین و تصفیه پساب شهری و صنعتی، فیلترهای هوا، غذایی، داروسازی)، صنعتی (مثل فیلتر برای موتورها و ژنراتورهایی که خیلی آلوده می‌شوند) و نظامی (ماسک‌های شیمیایی) اشاره کرد.

مزایای نانوفیلتر تصفیه آب ساخته شده

  • نانوفیلتراسیون می‌تواند تقریبا از هر منبع آبی، آب پاک به وجود آورد و تمام باکتری‌های موجود در آب را حذف کند.
  • امکان استفاده آسان از روش‌های تصفیه را برای عموم فراهم می‌کند و بدون کاربرد مواد شیمیایی فرآیند تصفیه را انجام می‌دهد.
  • با استفاده از نانوفیلتراسیون، کلیه ذرات معلق، ویروس‌ها و باکتری‌های آب بدون نیاز به هیچ‌گونه مواد افزودنی ازبین می‌رود.
  • با استفاده از نانوفیلتر، مواد معدنی لازم برای سلامت انسان در آب باقی مانده و مواد سمی و مضر، از آن حذف می‌شود.
  • استفاده از ضایعات کشاورزی (باگاس) برای تولید نانوذرات سلولزی و همچنین استفاده از این نانوذرات به‌منظور تولید نانوفیلترهای سلولزی منجر به استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت و تولید محصولاتی باارزش افزوده بالا و کارایی منحصر به فرد می‌شود.

توسعه فناوری نانو در صنعت آب و فاضلاب

فناوری تولید نانو غشاء از فناوری‌های پرکاربرد در صنعت امروز است که حوزه کاربرد گسترده‌ای از صنعت آب و فاضلاب تا صنایع غذایی، دارویی و همچنین صنایع نفت، گاز و انرژی دارد.

یکی از کاربردهای غشاهای نانوفیلتراسیون برای تصفیه آب‌های شور و آلوده است. آب با وجود پیشرفت‌های شگفت‌آوری که در زمینه‌های مختلف حیات بشر صورت گرفته، همچنان اهمیت خود را به عنوان منبع اصلی تامین انرژی و نیز تولید محصولات کشاورزی حفظ کرده‌است.

بنابراین با توسعه نانوفیلتر تصفیه آب می‌توان تحولی عظیم در تامین آب مصرفی و بخش‌های وابسته به آن به‌وجود آورد.

در دسترس بودن آب سالم و پاک یکی از مهمترین مسائل پیش‌روی بشر است و به تدریج که مقدار مصرف آب بیشتر می‌شود، مواد آلاینده نیز به طرق مختلف باعث آلوده کردن منابع آبی می‌شوند.

این مساله در آینده بحرانی‌تر خواهدشد. بنابراین توانایی تصفیه آب، این امکان را فراهم می‌کند تا منابع مناسب‌تری برای مصارف گوناگن به‌دست آوریم. بهره‌گیری از فناوری نانو در فرآیند تصفیه آب، راه حل مناسبی است تا بتوان به سادگی آب آلوده را برای استفاده در کشاورزی یا حتی برای مصارف خانگی بازیافت کرد.

منبع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.